Pětině Němců hrozí chudoba, nezaměstnanost je přitom nejnižší v historii

  18:53aktualizováno  18:53
Nezaměstnanost v Německu je rekordně nízká, miliony lidí přesto nevydělávají dost na to, aby zaplatily své účty. Téměř jeden z pěti Němců se musel podle údajů Evropské unie v loňském roce vypořádat s chudobou či jinou formou sociálního vyloučení. S většími existenčními problémy se potýkají více ženy než muži.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Německý statistický úřad ve středu oznámil, že chudoba v průběhu roku 2017 ohrozila přibližně 15,5 milionů Němců, což představuje 19 procent obyvatel. Studie Evropské unie nicméně zaznamenala od roku 2016, kdy se s existenčními problémy potýkalo 19,7 procent německé populace, mírné zlepšení. Bída hrozí napříč všemi věkovými skupinami více ženám než mužům.

Na ulici si všimnete spíše bezdomovce muže než ženy, říká ředitelka Jako Doma

Navzdory nepříznivým číslům je chudoba v Německu pod průměrem států Evropské unie (EU), který je 22,5 procenta. Podle Deutsche Welle je nicméně situace v Německu silně znepokojivá, a to s přihlédnutím k faktu, že má v porovnání s ostatními zeměmi EU nižší náklady na potraviny i energie. Rovněž zažívá období historicky nejnižší nezaměstnanosti.

Přestože v Německu chodí do práce více lidí než kdykoli předtím, výsledky studie poukazují na to, že za odvedenou práci nedostávají zaplaceno dost na to, aby se udrželi nad hranicí chudoby. 

Za lidi na pokraji chudoby studie označuje ty, kteří vydělávají méně než 60 procent průměrného německého příjmu (ten momentálně činí 95 508 korun), trpí vážnými materiálními nedostatky nebo žijí v domácnosti s nízkou zaměstnaností.

Skotsko dá studentkám vložky a tampony. Chce ukončit menstruační chudobu

Kvůli nízkému měsíčnímu příjmu je chudobou ohroženo zhruba 16,1 procenta Němců. Za hranici chudoby studie označila měsíční plat ve výši 1 096 eur (28,5 tisíce korun) v případě jednotlivce a 2 302 (asi 60 tisíc korun) eur pro rodinu se dvěma dětmi do čtrnácti let.

S materiálním nedostatkem se potýká 3,4 procenta Němců, kteří kvůli tomu nejsou schopni zaplatit včas nájem, dostatečně si doma zatopit, pravidelně se najíst nebo si zajet na dovolenou mimo domov, která pro ně není finančně přijatelná. Počet lidí pod šedesát let, kteří žijí v domácnosti s nízkou zaměstnaností dosáhl na 8,7 procenta, což je o něco méně než v předchozím roce.

Podle Vereny Benteleové, předsedkyně německé organizace VdK zabývající se sociální péčí, jsou výsledky studie „skandální“, zejména ve světle současného „ekonomického rozmachu“ země. Podle ní je zapotřebí, aby Německo vypracovalo nový komplexní plán boje proti chudobě. „Měl by zahrnovat spravedlivé vzdělávací příležitosti a novou strategii politiky trhu práce,“ říká.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Premiér komunista. Po Mayové by mohl přijít Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn na tričku

Netají se sympatiemi ke komunismu a Rusku, relativizuje islámský extremismus a dlouhodobě útočí na vše „západní“....

Italům nastaly zlaté časy. Kdo si neumí vydělat, dostane 20 000 Kč měsíčně

Radost

Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby - základní příjem pro chudé Italy, kteří si hledají...

Česko roste v oblibě. Jako průtoková trasa pro uprchlíky do Německa

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni zvýšil. Zatímco mezi lednem a listopadem...

Najdete na iDNES.cz