Je to svévole Ruska, zlobí se evropské státy kvůli sankčnímu seznamu

  12:27aktualizováno  22:46
Podle Evropské unie i Londýna nemá ruský sankční seznam žádné opodstatnění. Jako neodůvodněný ho označil i Londýn. Mezi 89 osobnostmi, které mají mít zákaz vstupu do Ruska, má Británie devět občanů, na černé listině jsou i čtyři Češi. Podle Kremlu je seznam jen odpovědí na sankce ze strany EU.

Do Ruska nesmí ani mluvčí sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt. | foto: MF DNES

První, koho ruský seznam v sobotu pobouřil, byla německá vláda, která požadovala od Kremlu  sobotu přesné vysvětlení, proč zakázal osmi Němcům vstup na ruské území, informovala agentura DPA. Berlín chce přesné důvody, aby se dotčení mohli případně právně bránit.

„Nepovažuji za zvláště rozumné takové zákazy cestování vůbec vyslovovat,“ řekl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, který je právě na návštěvě ukrajinského Dněpropetrovsku. Dodal, že to není ani vhodný přístup k současným snahám, jejichž cílem je vyřešit vleklý a nebezpečný konflikt na Ukrajině.

Na sankčním seznamu se ocitl mimo jiné generální tajemník Rady Evropské Unie Uwe Corsepius, generál německého vojenského letectva Karl Müllner nebo německý poslanec Karl-Georg Wellmann z CDU, ale i předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) Bernd Posselt.

Wellmann je předsedou německo-ukrajinské parlamentní skupiny a expertem na Rusko v zahraničním výboru. O tom, že je v Rusku nežádoucí osobou, již věděl. V neděli mu totiž úředníci během pasové kontroly na moskevském letišti Šeremeťjevo sdělili, že do Ruska nesmí až do roku 2019. „Dokážu s tím v klidu žít, jsou i horší věci,“ napsal na Twitteru místopředseda parlamentního klubu CDU/CSU Michael Fuchs, který se také ocitl na černé listině.

29.května 2015 v 22:42, příspěvek archivován: 30.května 2015 v 12:04

Ich kann gut damit leben gibt schlimmeres RT @FAZ_Politik: Einreiseverbote: Acht Deutsche auf Moskaus schwarzer Liste http://t.co/91izbIoqlf

„Odpověď na žádosti některých států, proč to byli zrovna tito jedinci, kteří se ocitli na seznamu, je prostá: Stalo se tak v odpovědi na sankční kampaň, kterou ve vztahu k Rusku vedou některé státy Evropské unie v čele s Německem,“ citovala agentura TASS představitele ruského ministerstva zahraničí. Seznam podle něj byl zaslán dotčeným členským státům unie, k jednotlivým jménům se ale odmítl vyjádřit.

„Obdobný seznam existuje ve vztahu k občanům USA, je ovšem nutno podotknout, že Američané se v tomto případě chovají konstruktivněji než Evropané,“ dodal zdroj z ruského ministerstva.

O seznamu EU věděla, konkrétní jména však neznala

Rusko již na začátku března nevpustilo některé evropské diplomaty a politiky na pohřeb zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Povolení k cestě nedostal například maršálek polského senátu Bogdan Borusewicz a lotyšská poslankyně Evropského parlamentu Sandra Kalniete. Ta tehdy uvedla, že jí nikdo nevysvětlil, proč do Ruska nesmí (více čtěte zde), nyní však stejně jako Borusewicz figuruje na seznamu, jehož zveřejnění si EU vyžádala.

Již dříve se sice vědělo, že seznam existuje, jména na něm však byla dosud neznámá. Ani po zveřejnění však EU nemá představu o právním základu takového rozhodnutí, kritériích ani o postupu, které vedly k výběru jmen zařazených na listinu. „Považujeme toto opatření za naprosto svévolné a neopodstatněné, především vzhledem k nepřítomnosti dalšího vysvětlení a transparentnosti,“ sdělila unijní diplomacie.

Podobně reagovalo i Spojené království. „Tento seznam nemá naprosto žádné opodstatnění a ruské úřady nemají žádný právní základ pro jeho odůvodnění,“ uvedla dnes mluvčí britské diplomacie, kterou citovala agentura AFP. „Pokud je záměrem Ruska vyvíjet tlak na Evropskou unii, aby zmírnila sankce, pak to není dobrý způsob, jak postupovat,“ řekla.

Zákaz vstupu mají i čtyři Češi

Jedním z devíti Britů, kteří jsou na seznamu, je šéf britské tajné služby MI5 Andrew Parker, někdejší britský ministr zahraničních věcí Malcolm Rifkind, bývalý místopředseda britské vlády Nick Clegg, náčelník generálního štábu britské armády generál Nick Houghton anebo náměstek britského ministra obrany Philip Dunne.

Na sankčním seznamu jsou i čtyři Češi, a to Karel Schwarzenberg, Marek Ženíšek, Jaromír Štětina a Štefan Füle. „Považuji to za čest. Je to klub slušných lidí, v jakém se člověk cítí dobře,“ řekl Schwarzenberg iDNES.cz (více zde). Seznam v pátek večer zveřejnila finská televize YLE, podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronová jej však Černínský palác dosud oficiálně neobdržel.

Na seznamu jsou i jména dalších předních evropských osobností, včetně bývalého předsedy Evropského parlamentu Jerzyho Buzka, někdejšího belgického premiéra Guye Verhofstadta, generálního ředitele britské tajné služby MI5 Andrewa Parkera či Nicka Clegga, který nedávno rezignoval na předsednictví britských Liberálních demokratů.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Statisíce Portoričanů volají po rezignaci guvernéra kvůli jeho vulgarismům

Tisíce lidí protestují v Portoriku za rezignaci guvernéra (červenec 2019)

Portorikem už několik dní hýbou statisícové demonstrace, které volají po rezignaci guvernéra Ricarda Rosselló. Jeho...

VIDEO: Kodaň obsadili Santa Clausové, na kongres se sem sjíždí už 60 let

Santa Clausové z celého světa se sjeli na každoroční kongres do dánské Kodaně....

Až z Japonska či středoamerického Salvadoru dorazili představitelé Santa Clausů na tradiční světový kongres do dánské...

Rakouský lékař je podezřelý, že ve své ordinaci sexuálně zneužil 87 dětí

Ilustrační foto - děti

V Rakousku vyšetřují lékaře, který podle policie sexuálně zneužíval své pacienty. Prokuratura identifikovala už 87 jeho...

Najdete na iDNES.cz