Nová šéfka německé CDU může přehlížet východní Evropu, varuje expert

  18:26aktualizováno  18:26
Nově zvolená předsedkyně německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová nemá vztah k východní Evropě a může ji přehlížet. V rozhovoru s iDNES.cz na to upozornil Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů. Nástupkyně Angely Merkelové podle něj také akcentuje sociální otázku a přitvrdí v postoji k migrantům.

Nová předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová | foto: Reuters

Krampová-Karrenbauerová nahradí v čele CDU po 18 letech Merkelovou, která zůstává kancléřkou. Handl zdůraznil, že obě političky si jsou velmi blízké. Zvolení Krampová-Karrenbauerová tak podle něj znamená, že „probíhá postupný odchod Merkelové v její režii“. 

Fotogalerie

Handl nicméně nesdílí názor, že Krampová-Karrenbauerová je „klonem Merkelové,“ jak se jí někdy přezdívá. Odlišnost vidí i v tom, jak vzdálené je jí téma střední a východní Evropy. „Nemá žádný vztah k Visegrádu, ten potenciál, který jsme tady měli v Merkelové, končí,“ řekl Handl.  

„Krampová-Karrenbauerová se dívá na Evropu ze Sárska směrem na západ,“ dodal s tím, že nová šéfka CDU bude patrně vstřícnější k návrhu na reformu Evropské unie, který prosazuje francouzský prezident Emmanuel Macron. 

Podle Handla se tak Česko bude muset více snažit, aby získalo pozornost Berlína. „Bude záležet na naší aktivitě, musíme nabízet věci, které můžeme dělat spolu,“ prohlásil. 

Ve vnitřní politice Německa neočekává Handl zásadní změny. Krampová-Karrenbauerová ale patrně více akcentuje otázku sociální spravedlnosti. „Přestože je Německo velice úspěšná společnost, je konfrontováno s rozevírajícími se sociálními nůžkami,“ uvedl Handl s tím, že CDU ale zůstane středovou stranou. 

Krampová-Karrenbauerová zároveň zřejmě přitvrdí ve vztahu k migrantům. Prosazuje jejich účinnější deportace, zejména pokud se dopustili kriminálních činů. Vyhošťovala by i do Sýrie, která je stále konfliktní oblastí. „V těchto otázkách uvažuje docela ostře,“ poznamenal Handl. Podle něj se nová šéfka CDU pokusí „obnovit důvěru občanů v to, že stát má věci pod kontrolou a chrání společnost“.

Merkelová II.? Klišé!

Analytička Asociace pro mezinárodní otázky Zuzana Lizcová si nemyslí, že by bezprostředně hrozilo východní Evropě upozadění. Krampová-Karrenbauerová podle ní zatím nebude mít zásadní vliv na zahraniční politiku, která zůstane v rukou vlády. Za spekulace považuje v tuto chvíli úvahy o tom, že by Krampová-Karrenbauerová nahradila Merkelovou v čele kabinetu ještě před koncem volebního období.

Lizcová se ale s Handlem shoduje, že nová šéfka CDU zdůrazní sociální otázku. Podle Lizcové má Krampová-Karrenbauerová větší sociální cítění než její soupeř ve druhém kole volby Friedrich Merz. Tento bývalý šéf poslanců CDU/CSU „byl považován za kandidáta hospodářského křídla strany,“ sdělila iDNES.cz. 

Lizcová rovněž odmítá názor, že by Krampová-Karrenbauerová byla jakousi Merkelovou II. „Obě političky prošly rozdílnou socializací a profesní dráhou,“  připomněla. Politoložka Krampová-Karrenbauerová je spojena se západoněmeckým Sárskem, fyzička Merkelová vyrůstala v bývalé NDR.

Krampová-Karrenbauerová schvaluje rozhodnutí Merkelové ze září 2015, kdy otevřela migrantům hranice Německa, nadále varuje před jednostrannými národnímu řešeními a vyslovuje se pro Evropu bez hraničních kontrol, uvádí Lizcová.

„Umí být ale i nekompromisní – trestaní migranti, kteří byli z Evropy jednou vyhoštěni, podle ní mají mít nadále zákaz vstupu. Ani vyhošťování do Sýrie by podle ní nemělo být tabu. Oproti Merkelové se Krampová-Karrenbauerová také odmítavěji staví ke sňatkům homosexuálů,“ doplnila Lizcová.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Greta velvyslankyní svědomí. Aktivistka má ocenění od Amnesty International

Švédská aktivistka Greta Thunbergová získala ve Washingtonu ocenění mezinárodní...

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v pondělí na Univerzitě George Washingtona převzala za své aktivity na...

Starostu uvěznili. Na postu ho nahradila manželka odsouzená ve stejné kauze

Patrick Balkany, odsouzený starosta francouzského města Levallois-Perret (13....

Kuriózní situace nastala ve francouzském městě Levallois-Perret u Paříže. Místního starostu Patricka Balcanyho v pátek...

Těsný výsledek izraelských voleb. Netanjahu nejspíš skončil druhý

Děti doprovodily za plentu maminku-voličku, která šla hlasovat v předčasných...

V Izraeli se v úterý podruhé v letošním roce konaly předčasné volby. Podle odhadů zveřejněných okamžitě po uzavření...

Najdete na iDNES.cz