Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Česku nabízí pomoc už i Slovinsko, Němci poskytnou vakcíny, lůžka a testy

  11:20aktualizováno  17:53
Bavorsko se Saskem chtějí Česku poskytnout vedle očkování proti nemoci covid-19 také rychlotesty. V pondělí to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované. Pomoc s péčí o pacienty s těžkým průběhem koronaviru v pondělí nabídlo také Rakousko a Slovinsko.

Söder řekl, že je nezbytné pomoci srdci Evropy, na které pandemie obzvláště dolehla. „Srdce Evropy, trojzemí (Česka, Saska a Bavorska) koronavirem obzvláště trpí, proto musí dostat mimořádnou podporu,“ řekl. 

„Přejeme si také, aby od spolkové vlády a Evropy přišla další podpora ve zvýšených dodávkách vakcíny,“ poznamenal.

„Aby mohlo srdce fungovat, srdce, které má tři komory, a to Bavorsko, Sasko a Česko, musíme pomoci českým partnerům. Nabízíme lůžka, nemocniční lůžka, za druhé chceme společně dodat Čechům rychlotesty a také očkování,“ doplnil Söder. 

Uvedl rovněž, že toto očkování míří do nejpostiženějších českých okresů a že se k němu dostanou i pendleři, kteří dojíždějí do Německa za prací. „Tím neposkytneme ochranu jen Česku, ale obzvláště pak sami sobě,“ dodal.

Söderův saský kolega Michael Kretschmer prohlásil, že je snadné očkovací látky darovat, když je jich dostatek. 

„To však bohužel není případ Německa,“ řekl. Poznamenal, že možnosti jsou prozatím omezené, ale že i tak je nabídka otázkou vstřícného gesta. 

„Položili jsme si otázku, zda počkat, než nás požádají, nebo se sami zeptat. Tak jsme se zeptali,“ uvedl saský premiér o nabídce očkovací látky. „A z reakce české strany vidíme, jak užitečná nabídka to byla. Během několika hodin bylo vše zorganizováno a dnes si to (Češi) v Lipsku vyzvednou,“ uvedl. 

Bavorské firmy trápí odliv českých pendlerů, některé omezují provoz

Na dodávce 15 tisíc dávek vakcíny firmy AstraZeneca se domluvili premiéři Saska, Bavorska a Durynska. Kretschmer doplnil, že s českou vládou jsou německé zemské vlády v úzkém kontaktu.

Söder zopakoval, že Bavorsko spolu se Saskem žádaly zanesení Česka na německý seznam zahraničních oblastí s výskytem mutací koronaviru a na obnovení hraničních kontrol. „Tyto kontroly jsou důležitým nástrojem,“ řekl Söder. 

Na německých hranicích s francouzským departementem Moselle, který Berlín považuje také za oblast s mutacemi, však stále hraniční kontroly nejsou. Kretschmer k tomu poznamenal, že bez kontrol je celý ochranný systém neúčinný.

Jeden z novinářů se zemských premiérů zeptal, zda chystají nějaká opatření proti podvodům s testy, a to především v souvislosti s pendlery, protože v Česku je podle něj možné si za málo peněz negativní osvědčení zakoupit. 

„Nevylučuji to, nelze všechno podrobně kontrolovat. Naší strategií nyní je, aby se testovalo co nejvíce na německé straně hranice,“ reagoval Kretschmer.

Systém očkování by se měl změnit, míní premiéři

Premiéři Saska a Bavorska chtějí změnit německý systém očkování proti nemoci covid-19 tak, aby především v postižených regionech mohla začít plošná imunizace bez upřednostňování nejohroženějších skupin. 

V pondělí se také zavázali, že budou v boji proti pandemii spolupracovat na co nejužší úrovni. 

Německo podobně jako jiné státy očkuje nejdříve seniory a zdravotníky, ostatním chce možnost nechat se očkovat poskytnout, až bude vakcíny dostatek. „Nejdůležitější nyní je, aby nabídku na očkování dostal každý, kdo vakcínu chce,“ řekl Söder. 

Na toto téma chce ve středu hovořit s kancléřkou Angelou Merkelovou, která bude se zemskými premiéry jednat o karanténních opatřeních. Změny chce Söder nejpozději do dubna. „Nejpozději v dubnu, kdy přijde velká dodávka vakcín, musí být každá dávka vyočkována všude, kde to bude možné,“ řekl Söder. 

Češi, Grenzkontrolle! Reportáž z bavorské strany hranic. Proč se nás Němci bojí?

Poukázal tak na fakt, kdy látka od společnosti AstraZeneca z velké části leží v Německu ve skladech. Toto očkování je kvůli nejasné účinnosti u seniorů určeno v Německu jen pro lidi mladší 65 let, přístup k preparátu nyní získávají učitelé či policisté.

Kretschmer si přeje podmínky očkování rozvolnit tak, aby bylo možné v ohniscích epidemie očkovat každého dospělého bez upřednostňování jiných skupin obyvatelstva. „To je cesta, jak šíření koronaviru zastavit,“ myslí si saský premiér.

Söder chce také možnosti očkování rozšířit i mimo vakcinační střediska, zapojit chce praktické či školní lékaře. Jako příklad zmínil nabídku v zahraničí, kdy například v Izraeli či USA není výjimečné dostat očkování v supermarketech.

Pomoc nabídlo také Rakousko a Slovinsko

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na pondělním jednání šéfů diplomacií zemí C5 (ČR, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko) rovněž obdržel nabídku pomoci od Slovinska a Rakouska. 

„Na jednání ministrů zahraničí zemí C5 jsem dostal nabídky pomoci s péčí o pacienty s těžkým průběhem koronaviru od Slovinska a Rakouska. Budu je tlumočit ministrovi zdravotnictví,“ napsal Petříček

„Také jsme se dohodli, že chceme společně tlačit na urychlení registrace dalších vakcín v EU,“ napsal dále Petříček. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dosud schválila vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

V českých nemocnicích je nyní s covidem-19 ve vážném stavu přes 1 500 pacientů. Data z neděle ukazují 1507 pacientů ve vážném stavu, což je o 200 víc než před týdnem. 

Celkem je v nemocnicích s koronavirem 7 049 lidí, zařízení jsou na hraně kapacit. Volných je podle dat ministerstva zdravotnictví k dnešnímu ránu 14 procent lůžek intenzivní péče, pro pacienty s covidem jich zůstává 159. Standardních lůžek s kyslíkem pro nakažené je 673. 

Připraveno je ještě 146 takzvaných reprofilizovaných lůžek, která jsou za běžného provozu určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti, a chystají se jich další stovky.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

Ruské agenty odhalily kamery. Munice měla explodovat až v Bulharsku

Dva ruské agenty, kteří se den před výbuchem pohybovali v muničním skladu ve Vrběticích, pomohly rozpoznat kamery....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velezrada, rozsvítil se nápis na Hradě. Zeman je agent, tvrdí organizace

Pražský hrad v pondělí v noci osvítil nápis „Velezrada“. Upozornila na něj organizace Zastavme velezradu, která v...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Evropská unie odsoudila vrbětický útok. Ruská reakce je nepřiměřená, uvedla

Evropská unie jednomyslně odsoudila ruský útok ve Vrběticích i následné vyhoštění českých diplomatů. Uvedl to šéf...

Italský král absencí. Pobíral plat, i když do práce nechodil 15 let

Italská policie vyšetřuje zaměstnance nemocnice v kalábrijské metropoli Catanzaro, který podle ní 15 let nechodil do...

Covid se nejvíce šíří mezi nezaměstnanými, zjistil německý výzkum

Premium V kterých demografických skupinách se covid šíří nejvíce? Podle výzkumu z Kolína nad Rýnem počty nakažených souvisejí s...

Napětí mezi Ruskem a USA trvá. Moskva vyhostila deset amerických diplomatů

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu oznámilo, že v reakci na nejnovější sankce ze strany USA recipročně označilo za...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...