Zemědělský výbor německého Bundestagu na svém zasedání doporučil ke schválení vládní návrh zákona, jenž by zakázal, respektive omezil sex se zvířaty. Ten je ve Spolkové republice legální od roku 1969, kdy byl jeho zákaz v rámci přijímání liberálních zákonů zrušen.
Cílem zákona, po němž volají především sdružení ochránců zvířat, je podle předsedy příslušné parlamentní komise Hanse-Michaela Goldmanna zlepšit zacházení se zvířaty a umožnit úřadům snáze udílet pokuty. Ty se podle serveru BBC po přijetí zákona zvýší až na 25 000 eur (asi 600 000 korun).
Zoofilie není v Česku trestnáV některých státech Evropské unie, jako je Belgie, Dánsko, Švédsko a Česká republika, není sex se zvířaty trestný. Ve Francii či Velké Británii za něj hrozí vězení, do roku 2003 mohl být v Británii pachatel zoofilie odsouzen na doživotí. |
Dosud bylo možné trestat zoofily v Německu pouze v případě, že "zvířeti bylo způsobeno obzvláště závažné zranění". Nyní zákon jako zakázané definuje chování, kdy bude zvíře "donuceno provádět akt, jenž je pro jeho živočišný druh nepřirozený".
Zvíře je partner, tvrdí zoofilové
Proti přijetí restriktivního zákona se postavilo zoofilní sdružení Zeta. "My vidíme zvířata jako partnery, ne jako objekt potěšení. K ničemu je nenutíme. Je daleko snazší porozumět zvířeti než ženě,“ uvádí předseda sdružení Michael Kiok.
Český trestní zákoník nepovažuje zoofilii za trestný čin. Trestána by podle právníků mohla být jen podle paragrafu o týrání zvířat, ale pouze v případě, že by zvířeti bylo způsobeno nějaké zranění. Naproti tomu, ve Velké Británii hrozilo za zoofilii až do roku 2003 doživotí. V současnosti hrozí pachateli dva roky vězení.