Více než třicet jídelen a kaváren, které zajišťují stravu pro početné skupiny berlínských studentů na čtyřech různých univerzitách, bude mít od října novou nabídku. Strava bude z 68 procent veganská, z dalších 28 procent vegetariánská. Na maso a ryby zbývají čtyři procenta. Jeden pokrm s masem bude nabízen čtyři dny v týdnu, informoval například deník Die Welt.
Studenti se budou živit pohankou, špaldou, grilovanými batáty, marinovanou červenou řepou nebo těstovinami s rajčaty a sýrem.
„Vyvinuli jsme nový koncept výživy hlavně proto, že se na nás studenti opakovaně obraceli s žádostí o nabídku šetrnější ke klimatu,“ řekla Daniela Kummleová ze studentské unie, která poskytuje berlínským vysokoškolákům ekonomickou, sociální, zdravotní a kulturní podporu.
Podle Stefana Groba, mluvčího Německé studentské unie, která zastřešuje organizace poskytovatelů podpory studentů, jídelny v Německu v současné době nabízejí po letech rostoucí poptávky z 30 až 50 procent vegetariánskou stravu.
Už dříve v tomto měsíci nepotěšila milovníky masných pokrmů automobilka Volkswagen. Vyškrtla je z jídelníčku v kmenové výrobně ve Wolfsburgu.
Kantýna Volkswagenu překvapila zaměstnance. Vyškrtla z jídelníčku maso |
V roce 2019 se v berlínských jídelnách stravovalo asi 5,6 milionu studentů. Průzkum ze stejného roku ukázal, že 13,5 procenta berlínských vysokoškoláků se označilo za vegany. V celé německé populaci je jich přitom jen 1,6 procenta. Dalších 33 procent studentů z hlavního města pak uvedlo, že jsou vegetariáni.
Ochrana klimatu se na berlínských univerzitách stává stále aktuálnějším tématem. Humboldtova univerzita v Berlíně plánuje, že se do roku 2030 stane klimaticky neutrální. Technická univerzita Berlín doufá, že stejného cíle dosáhne do roku 2045.
Více než 300 zaměstnanců na obou zmíněných univerzitách v roce 2019 podepsalo dopis, ve kterém se zavázali vzdát se letů na krátké vzdálenosti (kratší než tisíc kilometrů) souvisejících s jejich prací.