Pistorius chce bundeswehr důsledně připravovat na obranu Německa i spojenců. Proto se mají urychlit reformy, nákupy výzbroje a materiálu a stavební projekty.
„Musíme být páteří odstrašení a kolektivní obrany v Evropě. Naše obyvatelstvo, ale i naši partneři v Evropě, severní Americe a ve světě od nás očekávají, že se k této odpovědnosti přihlásíme,“ napsali Pistorius a generální inspektor Carsten Breuer v 19stránkovém dokumentu. Ten popisuje změny, které čekají německou armádu v souvislosti s už dříve ohlášenou zásadní změnou německé obranné politiky související s ruskou invazí na Ukrajinu v únoru 2022.
Jako první krok, který má německou armádu vrátit do formy po desetiletích zanedbávání, Berlín loni zřídil zvláštní fond, který má dosahovat výše 100 miliard eur, za něž mají být nakupovány moderní zbraně. Německo rovněž slíbilo, že od příštího roku bude naplňovat závazek vůči NATO vydávat na obranu nejméně dvě procenta HDP.
„Se změnou epochy se Německo stane z hlediska bezpečnostní politiky dospělou zemí,“ řekl dnes Pistorius při prezentaci první nové strategie obranné politiky od roku 2011, kdy Německo zrušilo brannou povinnost.
Německo velí hrotovým silám NATO, řeší však potíže s nejmodernější technikou |
„Jako nejlidnatější a hospodářsky silná země v srdci Evropy se Německo musí stát páteří odstrašení a kolektivní obrany v Evropě,“ zdůraznil Pistorius, podle něhož Německo musí být „připraveno bojovat ve válce“.
Pistorius připustil, že změna si vyžádá čas a že bundeswehr si bude muset v dohledné budoucnosti určovat priority po „desetiletích zanedbávání“, během nichž byly opuštěny nezbytné vojenské struktury a schopnosti.
Ministr připomněl slib Německa natrvalo nasadit bojovou brigádu v Litvě jakožto důkaz, že země se chystá na svou novou roli.
Stejně jako kdysi spolková republika na frontové linii studené války těžila z rozmístění spojeneckých jednotek, očekávají nyní partneři Německa, že Berlín dostojí své odpovědnosti a postaví se do čela, napsal Pistorius v komentáři v deníku Tagesspiegel.