Muslimové v německé armádě chtějí svoje imámy. Jako křesťané mají kaplany

  20:02aktualizováno  20:02
Imámy u vojenských jednotek prosazují po vzoru Británie muslimové v bundeswehru. Chtějí se tak dostat na roveň katolíkům a protestantům, kteří své duchovní v německé armádě mají. Politici požadavek oficiálně neodmítají, zástupci muslimů je ale podezírají, že celou věc brzdí.

Imám z londýnské čtvrti Finsbury Park Mohammed Mahmud | foto: Reuters

Čtyřicetiletá Nariman Reinkeová, nižší důstojnice vojenského námořnictva, slouží v německé armádě už 14 let. 

Dvakrát byla na misi v Afghánistánu, vysloužila si obdiv kolegů. V armádě je spokojená, jen pár věcí by chtěla zlepšit. Dcera marockých rodičů má pocit, že bundeswehr by měl více zohlednit zájmy muslimů ve svých řadách. Odhadem jich je asi 1 500 z celkových 177 tisíc vojáků. 

Fotogalerie

„Vždy jsem myslela na to, že při své misi mohu přijít o život,“ vyprávěla Reinkeová. Kdyby zemřela, chce být pohřbena podle muslimských zvyklostí – a mít nablízku svého imáma. 

Reinkeová působí ve vedení profesní organizace Deutscher Soldat, která se snaží integrovat vojáky s přistěhovaleckými kořeny do německé armády a pomáhat jim v nesnázích. „Být muslimem v bundeswehru není úplně jednoduché,“ říká. 

Je pro ni důležité nezmeškat časy modliteb či konzumovat stravu podle islámských zvyklostí. Vojenský život jí to někdy neumožňuje. Otázka působení imámů u vojenských jednotek je pro ni ale nejdůležitější.

Podle turecko-německého sociologa Raufa Ceylana jsou takové požadavky legitimní. „Pochopitelně ne všichni muslimové v německé armádě jsou praktikující věřící,“ připouští Ceylan, který je zástupcem ředitele Institutu islámské teologie na univerzitě v Osnabrücku. 

Německá policie zasáhla proti imámům podezřelým z verbování do Sýrie

Přidělení imáma k armádě by podle jeho názoru zohlednilo postavení muslimů, kterých v Německu žije odhadem pět milionů. „Bundeswehr je odrazem celé společnosti,“ říká Ceylan.

Vojenští kaplanové jsou k dispozici protestantům či katolíkům, ale u jednotek zatím není žádný imám. Reinkeová už delší čas přemlouvá politiky, aby se věcí zabývali. Argumentuje tím, že v jiných zemích, třeba ve Velké Británii, je to běžná praxe. Zatím její snaha nepřinesla hmatatelný úspěch.

Imámové jako logistický problém

„Jsme takovým myšlenkám otevřeni,“ řekla deníku Die Welt už před čtyřmi lety ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Upozornila současně, že to je velký logistický problém. 

Muslimové jsou v řadách armády rozptýleni, těžko tedy jde pro každého vojáka rezervovat imáma. 

Ministerstvo obrany pokračuje v jednání s Německou islámskou konferencí, zaštiťující organizací německých muslimů. Burhan Kesici, jeden z jejich předních reprezentantů, mluví o vleklém procesu. 

Imám v české armádě? Nutný má být souhlas tajných služeb. Alrawi se diví

Vláda si prý vždy vyžádá potenciální seznam imámů – a poté záležitost zase na měsíce usne. „Dělá to na mě dojem, že si nepřejí v této věci pokročit,“ tvrdí Kesici.

Němečtí muslimové mají převážně turecké kořeny. Věci tak ztěžuje napětí v turecko-německých vztazích, které přiživují autoritářské tendence tureckého prezidenta Erdogana. Ten v posledních třech letech, po potlačení vojenského převratu, tvrdě pronásleduje veškeré opoziční síly. 

Rány jitří i rezoluce německého parlamentu, který před třemi lety schválil rezoluci odsuzující genocidu Arménů v Osmanské říši.

Reinkeová doufá, že diplomatické třenice její úsilí nezbrzdí. Mnozí imámové v Německu podle ní nemají na Turecko žádné vazby.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Najdete na iDNES.cz