„Prosím, žádné Araby,“ stojí v emailu, který odmítnutý Jaseen Gabr sdílel na svém Facebooku. „Nejhorší odmítací dopis, který můžete kdy obdržet“, opatřil svůj příspěvek komentářem. Příspěvek se rychle rozšířil na sociálních sítích.
Gabr má bakalářský titul z architektury na egyptské univerzitě a teď studuje magisterský obor v Německu. Nedávno poslal žádost o stáž do renomované architektonické firmy GKK+Architekten se sídlem v Berlíně, která se na svých stránkách chlubí multikulturním týmem ze třiceti zemí.
Firma uvedla, že se jedná o nedorozumění. Gabrova žádost byla náhodou zařazena mezi žádosti o pracovní místo týkající se projektu v Číně. Firma od uchazečů na tuto pozici požadovala dokončené magisterské vzdělání, nejméně dva roky odborné praxe, velmi dobré znalosti čínského jazyka a zkušenosti s projektem v Číně.
Protože Gabr tyto požadavky nesplnil, byla jeho žádost nejprve zaslána sekretariátu „se zkráceným komentářem,“ uvádí server Welt. Nedopatřením přišla i Gabrovi.
Firma se mu omluvila a pozvala ho na pohovor. Gabr obojí přijal.
Uživatelé v reakci na e-mail začali dávat firmě negativní hodnocení na Googlu, poukazuje deník Der Tagesspiegel. „Naprosto rasistická a ani v jednom procentu tak kosmopolitní (firma), jak se tváří na domovské stránce,“ stojí v jednom komentáři. Podle dalšího je „nemožné“, aby v „tomto století mohlo docházet k diskriminaci žadatele jen proto, že má cizí kořeny“.
„Zde se ukazuje ošklivá tvář rasismu a co rasismus konkrétně znamená: žádná práce, žádné bydlení, špatné známky. Rasismus lidem vstupuje do jejich každodenního života,“ reagoval na kauzu protidiskriminační komisař Dervis Hizarci.
Diskriminace na pracovišti v Německu
Podle poslední roční zprávy Spolkového protidiskriminačního úřadu je úroveň rasové diskriminace na pracovišti v Německu větší než je průměr EU. Podíl diskriminace vůči lidem afrického původu napříč blokem je 9 %, zatímco v Německu je to 14 %, uvádí server Deutsche Welle. Lidé s cize znějícími jmény byli o 24 % méně často zváni k pohovorům než ti s německy znějícími jmény.
Podle agentury se diskriminace zvláště týká muslimů, kteří jsou často německými zaměstnavateli vnímáni jako nedostatečně kvalifikování. Ještě horší je situace pro ženy, které nosí šátek.
Podle německého úřadu práce z 2, 27 milionu nezaměstnaných lidí v Německu, 46 % z nich nejsou etničtí Němci. Celkový podíl lidí cizího původu v německé populaci je přitom 23 %.