Žádné iluze. AfD se profiluje jako strana zklamaných Němců. A úspěšně

  10:53aktualizováno  10:53
„Pro naši zemi je to opravdu skvělý den,“ radoval se saský premiér Michael Kretschmer v neděli večer. Sčítaly se hlasy ze zemských voleb a bylo už jasné, že v Sasku křesťanští demokraté (CDU), kde od znovusjednocení Německa nepřetržitě vládli, opět vyhráli.

Plakát protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) (2.9.2019) | foto: Reuters

Na velké oslavy to pro CDU přesto nebylo. Se ziskem 32 procent hlasů je to za posledních třicet let její dosud nejhorší výsledek.

Podobně dopadli také sociální demokraté (SPD) v Braniborsku. I tady vládu nepřetržitě sestavovali právě oni. V zemských volbách se jim teď podařilo obhájit první místo, ovšem se ztrátou. Oproti roku 2014 získali jen 26 procent hlasů, což je o téměř šest procentních bodů méně.

Fotogalerie

Protestní strana Alternativa pro Německo (AfD) se sice v obou případech poohlížela po prvním místě, ale vládní strany se jí nakonec porazit nepodařilo a skončila druhá. Odtud tedy Kretschmerovo nadšení.

Přesto je AfD jedinou stranou, která může být plně spokojená. S 27,5 procenta v Sasku je to navíc za její krátkou, šestiletou existenci dosud nejlepší výsledek.

Liberální demokraté (FDP) v obou zemích nepřekročili pětiprocentní hranici. A Zelení si sice oproti minulým volbám polepšili, nicméně ne o tolik, kolik jim v minulých týdnech předpovídaly průzkumy.

AfD jako strana Východu?

S AfD sice do vládní koalice nikdo nechce, přesto tato strana s výsledkem 27,5 procenta v Sasku a 23,5 procenta v Braniborsku výrazně mění politickou mapu obou těchto zemí.

A za to, že oproti původním odhadům neskončila těsně kolem prvního místa, nemůže ani tak volební program CDU a SPD, jako spíše charizma a systematická práce jejich zemských ministerských předsedů: Michaela Kretschmera za CDU v Sasku a Dietmara Woidka za SPD v Braniborsku, kteří týdny před volbami neúnavně objížděli regiony a mluvili s voliči.

AfD v zemských volbách tradiční strany ještě nepokořila. Strmě však stoupá

Za úspěchem AfD pak stojí několik faktorů: zaprvé se jí podařilo oslovit podstatnou část lidí, kteří k volbám běžně nechodí. Celá polovina z těch, kdo se v roce 2014 zdrželi, nyní dala hlas AfD. Na příkladu Saska je to v absolutních číslech 226 tisíc lidí. Dalších 84 tisíc pak přešlo od CDU.

Dalším faktorem je rostoucí nespokojenost obyvatel na východě Německa. Voliči AfD často zmiňují deziluzi s vývojem země po pádu Berlínské zdi, negativní vyhlídky do budoucna a pocit, že se cítí být „občany druhé kategorie“.

AfD na východě po postkomunistické Levici převzala roli strany nespokojených. V obou spolkových zemích k ní přešlo 40 tisíc voličů právě od Levice.

AfD se přinejmenším v těchto volbách podařilo vyhranit se jako strana, která hájí zájmy východních Němců. To jí sice v této části Německa může pomoci, ale pro voliče na Západě tím ztratí na atraktivitě.

Dobrých výsledků totiž v minulých letech oproti běžnému povědomí dosáhla i tady: v Bavorsku loni získala deset procent hlasů a o půl procentního bodu předběhla SPD. Nebo v bohatém Bádensku-Württembersku v roce 2016 jí voliči dali 15 procent hlasů. V levicově orientovaném Berlíně to ve stejném roce bylo 14 procent.

Vzdělání a infrastruktura

Také tematicky se AfD posunula. Témata jako migrační politika, s nimiž bodovala v posledních letech, ztrácejí na významu a priority se posouvají jinam.

Její voliči ji sice v oblasti migrace stále vnímají jako nejvíce kompetentní, avšak jako největší problémy Sasové uvádějí školství a vzdělávání, Braniboři pak chybějící infrastrukturu.

Právě ve východoněmeckých oblastech, které se potýkají s vylidňováním, AfD dosahuje vysokých výsledků, stejně jako v ekonomicky slabších regionech. Na Západě pak mezi její voliče patří ti, kdo pracují v průmyslu nebo mají podprůměrný příjem.

Jak se dařilo AfD v jiných volbách:


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Dvanáct věznic s teroristy z IS kvůli invazi nikdo nehlídá, varuje Moskva

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru dvanáct věznic s islámskými radikály, řekl v pondělí ruský ministr obrany...

Český řidič uhořel při nehodě v Bavorsku. Hasiče překvapila rychlost požáru

Sedmatřicetiletý Čech v sobotu zemřel při nehodě cisterny s mlékem nedaleko bavorského Pasova. Vůz nečekaně rychle...

Začerněný text a razítko tajné. Australská média upozorňují na změnu zákonů

Se začerněným textem na titulních stranách a červeným razítkem tajné. V takové podobě vyšly v pondělí australské...

Trudeaua čeká test popularity. Jeho liberálové stojí proti konzervativcům

Kanaďané si v pondělí zvolí nové poslance. Pro premiéra Justina Trudeaua, který je u moci od roku 2015, to může...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz