Alternativa pro Německo na sjezdu oficiálně zvolila svou kandidátku na kancléřku do nadcházejících předčasných parlamentních voleb spolupředsedkyni strany Alice Weidelovou. Debatovat by měli delegáti také o programu, spornými body jsou mimo jiné vztah k Rusku, Evropské unii či některé otázky v rodinné a migrační politice.
Kvůli blokádě protestujících začal sjezd oproti plánu o dvě hodiny později. Saská policie už dříve uvedla, že počítá s příjezdem 10 tisíců odpůrců AfD do třicetitisícové Riesy. Připravena jsou vodní děla, nad městem létá vrtulník. Prozatím utrpělo při střetech s demonstranty lehká zranění šest policistů.
V AfD si nechali staré vedení. Na demonstraci byli vážně zraněni dva policisté |
AfD je označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. Kvůli podezření z pravicově extremistických aktivit je také v hledáčku spolkové civilní kontrarozvědky. Ve třech spolkových zemích - Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku - ji místní tajné služby vedou jako prokazatelně krajně pravicovou.
Jen vy Německo zachráníte... Musk si notoval s adeptkou AfD na kancléřku |
V dalších šesti zemích je z krajně pravicových aktivit podezřelá. Průzkumy ukazují, že AfD je před volbami 23. února na druhém místě s přibližně 20% podporou. Weidelová, která tento týden uspořádala živý chat s technologickým miliardářem Elonem Muskem, který stranu podpořil, na její platformě X, však nemá reálnou šanci stát se německým lídrem, protože ostatní strany odmítají s AfD spolupracovat.
Předvolební sjezd AfD se koná téměř přesně na den od loňského zveřejnění článku investigativní skupiny Correctiv, která informovala o tajném setkání krajně pravicových skupin v Postupimi. Zúčastnili se ho i politici AfD, ale i členové Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Německo už to neutáhne. Sociální systém se pod tlakem migrace hroutí |
Účastníci schůzky předloni v listopadu podle Correctivu tajně jednali mimo jiné o takzvané remigraci, tedy o tom, jak z Německa deportovat miliony lidí přistěhovaleckého původu. Po zveřejnění informací o schůzce se v Německu konalo mnoho velkých demonstrací proti krajní pravici. Na preferencích AfD se to ale podepsalo jen krátkodobě.
Sociální demokracie sází na Olafa Scholze
Německá sociální demokracie (SPD) na sobotním sjezdu v Berlíně zvolila Olafa Scholze svým kandidátem na kancléře. Scholz stojí v čele německé vlády od prosince 2021, ale loni nezískal důvěru Spolkového sněmu, což vedlo k vypsání předčasných parlamentních voleb. Přestože SPD v průzkumech veřejného mínění obsazuje třetí místo, doufá Scholz ve vítězství.
Německá vláda v krizi. Scholzova trojkoalice se rozpadla, končí čtyři ministři |
Na sjezdu Scholze podpořila drtivá většina z 600 delegátů, což bylo spíše formalitou, neboť vedení SPD se na jeho kandidatuře shodlo už na konci loňského roku. Dříve se však diskutovalo o tom, zda by Scholze neměl nahradit oblíbenější ministr obrany Boris Pistorius.
Scholz vedl trojkoalici SPD, Zelených a svobodných demokratů (FDP), která se však loni v listopadu rozpadla kvůli sporům v hospodářské a finanční politice. Po ztrátě důvěry Spolkového sněmu prezident Frank-Walter Steinmeier rozpustil parlament a vypsal volby na únor.
Německá ekonomika neroste. Odborníci dokonce zhoršují původní prognózy |
Na předvolebním sjezdu Scholz ve svém projevu varoval před „špatným rozhodnutím“, které by mohlo Německo po volbách zásadně změnit. Zdůraznil program SPD zaměřený na podporu „úplně normálních lidí“ a slíbil pokračování podpory Ukrajině.
Ostře kritizoval opoziční konzervativní CDU/CSU, vedenou Friedrichem Merzem, která vede průzkumy s přibližně 30 % podpory. SPD by podle agentury INSA nyní získala pouze 16 %, což ji řadí až na třetí místo za AfD.
Scholz však věří v obrat podobný tomu z roku 2021, kdy SPD překvapivě zvítězila navzdory nepříznivým průzkumům a sestavila vládu. Jak se volební den blíží, středolevicová strana se snaží oslovit voliče sliby stability a sociální spravedlnosti.