Vlak německých státních drah.

Vlak německých státních drah. | foto: Profimedia.cz

Zrušte první třídu ve vlaku. Německá levice chce rovnost mezi cestujícími

  • 711
Šéf německé levicové strany vzbudil pozdvižení návrhem, že by státní železniční společnost Deutsche Bahn měla zrušit v regionálních vlacích první třídu a nabídnout všem stejné služby. Pasažéři by se podle něj nemuseli tlačit v uličkách a mohli využít celý vlak. Nápad se ale nelíbí přepravci, podle kterého mají lidé na cestování na „úrovni“ nárok.

Spolupředseda německé Strany levice a člen Bundestagu Bernd Riexinger prohlásil, že cestování regionálním vlakem ve dvou různých třídách nedává smysl, a to s přihlédnutím k energetické účinnosti a dostupnosti železniční dopravy.

„Lidé stojí na chodbách, zatímco v první třídě je spousta volného prostoru.Všechny vagony by měly být otevřené všem, abychom měli ve vlaku větší kapacitu. A to bez toho, aby lidé museli zaplatit víc,“ uvedl Riexinger.

Levicový politik vyzval německé státní dráhy, aby se návrhem vážně zabývaly. Cestující si na jednu společnou třídu zvykli v autobusech a podle Riexingera to zvládnou také ve vlaku. 

Jeho nápad se však nelíbí drahám ani opozičním politikům. Šéf německého Spolku pro cestující Karl Naumann označil návrh za nesmysl. „Existuje poptávka po prvotřídním cestování, a to na krátkých i dlouhých trasách. Pokud potřebuji více prostoru, vlak musí být prostě delší,“ uvedl Naumann.

Dopravní asociace pro region Berlín-Brandenbursko uvedla, že cestující si podle průzkumů jednoznačně přejí zachování první třídy. „Kdykoli je ve vlaku méně míst v první třídě, než bylo plánováno, okamžitě dostáváme od zákazníků stížnosti,“ uvedla asociace.

Do sporu se vložil také německý železniční ombudsman Enak Ferlemann, podle kterého se Riexinger snaží o „socialistické rovnostářství“. „Pokud je někdo připraven zaplatit víc za širší sedadla a více místa, měl by takovou možnost mít a užít si cestu,“ prohlásil Ferlemann.

Německo investuje přes 80 miliard eur do modernizace železnice

Riexingerovův nápad navazuje na návrh, který minulý měsíc předložila Luise Neubauerová z environmentálního hnutí FridaysForFuture. Požaduje zákaz vnitrozemské letecké dopravy v Německu, která je podle ní zcela zbytečná. Stát by měl místo toho povzbudit lidi, aby cestovali právě vlakem.

Diskuse o zrušení vnitrostátních letů si od té doby našla cestu do mainstreamové politiky. Podle kritiků takového řešení je však německý železniční systém zastaralý, neefektivní a nepokrývá celé Německo. Lidé proto nemají často jinou možnost, než zvolit leteckou dopravu.

Vlaky německé společnosti DB dodává i česká Škoda Transportation:

6. listopadu 2018


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video