Spojenci v Německu zplodili 400 tisíc dětí, nejvíc se činili Sověti

  2:01aktualizováno  2:01
Spojenečtí vojáci za sebou v Německu po druhé válce nechali mnohem více nemanželských dětí, než se dosud předpokládalo. Nejvíc z nich je potomky sovětských vojáků, kteří tamní ženy v mnoha případech znásilnili, zjistila německá historička Silke Sutjakowová s kolegou Rainerem Griesem.

Německé děti v 50. letech. Na některých potomcích spojeneckých vojáků byl jejich původ patrný na první pohled. | foto: Profimedia.cz

Když se po druhé světové válce Německo rozdělilo na čtyři okupační zóny (americkou, britskou, francouzskou a sovětskou), staly se německé ženy pro mnohé „osvoboditele“ válečnou kořistí, píší historici ve své nové knize nazvané „Parchanti - německé děti okupace po roce 1945".

„V období 1945 až 1955 jsme došli k zhruba 400 tisícům dětí. Nejméně 300 tisíc miminek mělo za otce sovětské vojáky,“ říká Gries. To je daleko více, než činily dosavadní odhady. Například Maria Höhnová ve své knize z roku 2002 napočítala pouze 66 tisíc dětí.

Autoři nové monoografie však své odhady považují za střízlivé. „Skutečná čísla mohou být každopádně vyšší, nesnažíme se jimi získat pozornost. Počítali jsme konzervativně a opatrně. Mimo jiné jsme se opírali o výpočty demografů,“ řekla Silke Sutjakowová listu Süddeutsche Zeitung.

„Sovětské“ děti odmítali i přesvědčení komunisté

Už název knihy upozorňuje na společenské stigma, s nímž po válce děti spojeneckých vojáků musely žít. „Společnost je odmítala a diskriminovala, děti a jejich matky to měly velmi těžké. Začalo to už v těhotenství. Mnoho znásilněných si přálo potrat a žádaly o něj u zdravotnických úřadů,“ dodává Gries.

Děti byly v zemi dosud poznamenané nacistickou ideologií častým terčem rasistických útoků. „Jedna rodina v sovětské zóně byla silně komunisticky orientovaná a velmi otevřená vůči Rudé armádě. Když však dcera otěhotněla s jedním ‚Rusákem‘, úplně ji zavrhli,“ vypráví Sutjakowová.

Žádoucí nebyly ani děti západních vojáků. Místní výbor pro veřejné blaho v Mannheimu například začátkem roku 1946 plánoval potomky amerických vojáků po přechodné době v sirotčinci vyvézt do USA.

K dětem se přihlásila jen Francie

Zhruba 70 % žen si své děti nechalo a přijali je i jejich příbuzní. „Je to obdivuhodné, protože ke společenskému stigmatu se přidala všudypřítomná poválečná nouze. Země byla zničená, jídlo bylo na příděl a mnoho lidí přišlo o vše,“ dodává Gries.

Matky navíc nedostávaly žádné peněžité příspěvky od státu a musely se o sebe postarat samy. Když žádaly o pomoc poválečného prezidenta Wilhelma Piecka, úřady jim pouze naznačily, ať si najdou práci, konstatuje historik.

O děti se nezajímaly ani státy, z nichž pocházeli jejich otcové. Výjimkou byla pouze Francie, která potomky svých vojáků automaticky považovala za své občany. Zhruba 1 500 dětí bylo předáno do Francie k adopci.

Sedmdesátníci své rodiče stále hledají

Z potomků spojeneckých vojáků jsou nyní již sedmdesátníci. Přesto se řada z nich stále snaží zjistit, kdo byl jejich otcem, v čemž jim pomáhají i specializované webové stránky jako například GI trace.org.

Hledání je však velmi obtížné, vysvětluje historička. Vojáci po válce zakládali ve svých vlastech vlastní rodiny a mnohdy ani nevěděli, že mají ratolesti i v Německu. Jejich německé partnerky na ně navíc s odstupem času měly pouze mlhavé vzpomínky, a svým potomkům byly schopné sotva sdělit jméno jejich otce.

Je však těžké se smířit s tím, že člověk neví, kdo je. „Stále se necítí úplní. Chtějí dohledat celou svou rodinu a konečně tak najít klid,“ řekla stanici Deutsche Welle.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Poslední evropský diktátor. Exkolchozník Lukašenko vládne Bělorusku 25 let

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko (25. února 2016)

Alexandr Lukašenko je prvním a jediným běloruským prezidentem, který zvítězil již v pěti volbách. Úřadu se ujal přesně...

Záplavy vyhnaly zvířata z rezervace, tygřice spočinula na gauči v blízkém domě

Tygřice prchající ze zaplaveného národního parku Kaziranga nalezla útočiště v...

Jižní Asii už několik dní sužují rozsáhlé záplavy kvůli silným monzunovým dešťům. Kromě obyvatel zasáhly také zvířata,...

Íránské revoluční gardy zajaly tanker plující pod britskou vlajkou

Britský tanker Stena Impero na archivní fotografii

Írán v pátek zadržel v Hormuzském průlivu dva ropné tankery. Jeden z nich plul pod britskou vlajkou, druhý pod vlajkou...

Najdete na iDNES.cz