Německé firmy přijaly zlomek migrantů. Neumějí jazyk a jsou staří, tvrdí

  18:56aktualizováno  18:56
Jen mizivému procentu migrantů se podařilo ve vysněné cílové destinaci sehnat práci u velkých německých společností. Ti, kteří ji získají, jsou často přijímání jen na stáž nebo praxi. Vyplývá to z průzkumu politického magazínu Report Mainz, z něhož cituje The Times.

Azylové centrum v durynském městě Gera (18. února 2016) | foto: AP

Práci, stáž nebo praxi má v Německu jen malá část z nově příchozích migrantů. Ačkoliv do země dorazilo loni podle statistik imigračních úřadu přes 1,1 milionu migrantů, třicet nejvýznamnějších společností jich od konce minulého roku zaměstnalo jen okolo 200.

Průzkum, který provedl německý politický magazín Report Mainz, započítával třicet nejvýznamnějších německých firem, které se počítají do indexu DAX. Patří mezi ně společnosti jako Volkswagen, RWE nebo Adidas.

Závěry průzkumu magazínu ukazují, že odhady o naplnění milionu volných pracovních míst v Německu migranty byly možná příliš optimistické. „Integrace uprchlíků na německém pracovním trhu bude velkou výzvou. Společnosti dělají v tuto chvíli, co mohou, což je integrování uprchlíků, kteří umí německy. Nízká čísla zaměstnaných jsou kvůli znalostem němčiny,“ uvádí prezident asociace německých zaměstnavatelů Ingo Kramer. Podle něj nelze přehlédnout fakt, že i na stáži musí rozumět zdravotním a bezpečnostním rizikům práce.

Fotogalerie

Web Presseportal.de přitom upozornil na jeho prohlášení z loňského listopadu. „Jsme připraveni vycvičit velké množství uprchlíků, kvalifikovat je a zaměstnat z čirého vlastního zájmu,“ uvedl tehdy Kramer.

Stálou práci přitom od loňského roku z třicítky společností nabídla migrantům jen developerská společnost Vonovia. Společnost odmítla uvést čísla, ale řekla, že se jedná o uprchlíky ze Sýrie spolu s migranty z Afriky, kteří přijeli do země minulé jaro. Najati byli na manuální práce jako jsou opravy, řemeslné práce a pečovatelství v některých z rezidenčních domů. Pracovat začali na konci února.

Kosmetická společnost Beiersdorf, která vyrábí přípravky Nivea nebo Eucerin, najala migranty jen na krátkodobé smlouvy. Několik dalších společností jim pak nabídlo praxi nebo stáž, píše web The Times.

Uprchlická krize

Největší telekomunikační společnost v Německu Deutsche Telekom sice dostala 350 žádostí o stáž, na kterou přijímala sto lidí, jen 35 migrantů však na místo dosáhlo. Jedním z důvodů bylo chybějící vysokoškolské vzdělání, které se v Německu očekává i u stážistů. Ze čtyřiceti migrantů, kteří se zase pro změnu školili v automobilce Daimler, pokračují v odborném kurzu jen dva. Podle společnosti byli někteří na kurz příliš staří a jiní se rozhodli skončit sami.

Mezi dalšími společnostmi, které uprchlíkům daly šanci na stážích, výukových programech pro učně nebo na praxích je pojišťovací firma Allianz, automobilka BMW nebo společnost Bayer podnikající ve farmaceutickém průmyslu. Počty takto „zaměstnaných“ migrantů se však pohybují v řádech maximálně desítek lidí.

Většina z třicítky společností slibovala při průzkumu, že v letošním roce plánuje zavést stáže pro migranty. Některé disponují i možností výuky němčiny a kurzy zaměřujícími se na žádosti o práci.

Žadatelé o azyl nemohou legálně pracovat v době, kdy se jejich žádost posuzuje. Po prvních třech měsících v zemi dosáhnou na vyšší příspěvky, které odpovídají nákladům na skromný život v Německu (podrobně jsme sociální podporu žadatelů o azyl v Německu zkoumali zde). Téměř všichni Syřané však dostali dočasný azyl, který jim pracovat povoluje. Ti, kterým je azyl uznán, mají od státu nárok na intenzivní jazykovou výuku v rámci šesti měsíců.

Důvodem nízkého počtu zaměstnaných uprchlíků není jen nedostatek kvalifikace a špatný jazyk, ale také neochota firem zaměstnat někoho, u koho není jisté, jak dlouho v zemi vydrží.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Čech chtěl do Hongkongu s pěti kilogramy kokainu, zadržela ho policie

Ilustrační snímek

Na letišti uruguayské metropole Montevideo byl v pátek zadržen český občan, který měl v kufru více než pět kilogramů...

Začal summit G7. Na jih Francie se sjely hlavy ekonomicky vyspělých států

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron na...

Ve městě Biarritz na jihu Francie začal summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa G7. Hlavními tématy jednání budou...

Najdete na iDNES.cz