Německá policie: Masový vrah svůj čin na internetu zřejmě neavizoval

  13:08aktualizováno  22:39
Německá policie popřela, že by měla důkazy o tom, že masový vrah Tim Kretschmer o svém činu psal předem v internetové diskusi. Tuto informaci zveřejnil původně ministr vnitra Bádenska-Württemberska. Sedmnáctiletý Tim včera chladnokrevně zabil patnáct lidí.

Vrahův motiv mohl podle předchozích zpráv vyplývat právě ze zmíněného varování na internetu. V noci před činem se objevilo v on-line diskusi, že už má dost toho, že ho ostatní ignorují. Dodal, že má dostatek zbraní a použije je. "Mám už toho dost. Je to pořád to samé. Všichni se mi smějí, nikdo nevidí můj potenciál," prohlásil účastník chatu.

"Myslím to vážně. Mám zbraně a ráno půjdu do své dřívější školy a uspořádám pořádný večírek. Poslouchej, zítra o mně uslyšíš. Pamatuj si jméno místa: Winnenden," napsal několik hodin před vražděním.

Na chat upozornil policii muž z Bavorska až po středečním masakru. Jeho syn prý na internetu objevil vzkaz, mladý Němec však nebral varování až do masakru vážně.

Ministr vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko byl přesvědčen, že autorem inkriminovaného příspěvku je právě Kretschmer. Podle jeho prohlášení vyšetřovatelé v Kretschmerově počítači našli údaje o tom, že příspěvek do internetového fóra napsal nad ránem před svým běsněním. Hovořilo se o čase kolem kolem 2:45, tedy pár hodin před útokem.

Domněnka vyšetřovatelů, že text byl v noci na středu napsán na počítači sedmnáctiletého zločince, se ale ukázala být mylná, potvrdil podle agentury DPA policejní zdroj.

Místní policie a státní zastupitelství nadále vyslýchá účastníky internetové diskuse, kteří si varování všimli. Rozhodující prý je, kdy to bylo. Německé úřady požádaly o spolupráci také amerického provozovatele příslušného serveru.

Policisté našli v Kretschmerově domě patnáct zbraní, všechny patří jeho otci, který je člen střeleckého klubu. Mladý vrah také střílel z otcovy pistole. Ten měl většinu z legálně držených pistolí a pušek v trezoru. Až na tu, kterou měl v ložnici a kterou si Tim vzal, aby jí mohl vraždit. Policie otce vyslechla a zřejmě ho obviní ze zabití z nedbalosti. Legální držitelé zbraní je totiž v Německu musí mít uzamčené.

VIDEO ZACHYTILO SMRT ÚTOČNÍKA

Poté, co zabil 15 lidí, zemřel sám. Natočili ho na mobil

Bývalý student školy Albertville byl prý nenápadný, přátelský a patřil mezi průměrné žáky. Střílel ale rád ze vzduchových pušek a hrál na počítači hry, v nichž se hodně zabíjelo. Podle televize CNN měl rád hry, které hráli i další masoví vrazi. Kromě toho měl zálibu v hororech, vlastnil jich tisíce. Od loňského roku se léčil s depresemi. V léčbě měl pokračovat na klinice ve Winnendenu, ale v září ji přerušil.

Videosnímek sedmnáctiletého Tima K., střelce z AlbertvilleVčera se oblékl do černého vojenského oblečení, z otcovy ložnice si vzal pistoli Berreta ráže 9 milimetrů. A vyrazil do své bývalé školy. Tam začal střílet. Chladnokrevně a mlčky zabil osm studentek, studenta a tři učitelky. Sedm lidí zranil. - přečtěte si Svědkyně střelby v Německu: V panice skákali z oken, učitelka se obětovala

Poté ze školy prchl, během cesty do města však zavraždil pracovníka místní kliniky. Pátraly po něm stovky policistů, členů speciálních jednotek, tři helikoptéry a policejní psi. Město bylo neprodyšně uzavřeno. Kretschmer však přesto utekl. Zastavil projíždějící auto a i s řidičem ho unesl.

Vyšetřovatelé na tiskové konferenci ukázali Berretu ráže 9 milimetrů, kterou Tim Kretscher zastřelil 15 lidí
Kulky z této zbraně zabily včera šestnáct lidí. Policisté na tiskové konferenci ukázali Berretu, ze které střílel Tim Kretschmer

Dojel do čtyřicet kilometrů vzdáleného Wendlingenu. Ještě před tím ale unesený řidič využil příležitosti, a když na silnici viděl policii, v zatáčce za jízdy vyskočil. Policie později Kretschmera objevila, nehodlal se však vzdát a začala přestřelka. Při ní zemřeli dva kolemjdoucí a dva policisté utrpěli těžká zranění. Zemřel i Kretschmer, dosud však není stoprocentně jisté, zda ho zabila policejní kulka nebo sám obrátil zbraň proti sobě. - více o včerejší tragédii se dočtete zde

Německo zaplavil smutek, pocity zděšení a nepochopení. V celé zemi odpadla normální školní výuka. Kantoři debatují s žáky o hrůzných událostech. Žáci školy Albertville mají prázdniny. Před areálem je vidět svíčky, květiny, hračky, plačící lidi a hlídkující policisty. Na německých školách vlají smuteční prapory, jinde visí vlajky na půl žerdi.

Den poté je obzvlášť obtížný pro obyvatele Winnendenu a okolí. Do města poblíž Stuttgartu se sjeli z celého Německa psychologové, kteří se starají o příbuzné obětí i o děti a učitele, kteří byli na střední škole Albertville svědky běsnění šíleného mladíka. Psychologickou pomoc po zásahu údajně vyhledali i někteří policisté.

Před školu Albertville v německém Winnendenu pokládají lidé květiny za zabité vyšinutým Timem Kretschmerem (12. březen 2009)
Před školu Albertville pokládají lidé květiny, fotografie, hračky a vzkazy

Tragédie rozpoutala debatu o opatřeních, jak podobným událostem v budoucnu předejít. Zákon o držení zbraní politici zpřísnili už v roce 2002, po masakru na gymnáziu ve východoněmeckém Erfurtu, kde bývalý student zabil 16 lidí. Legální držitelé musejí od té doby uchovávat zbraně uzamčené.

I po středečním zločinu se v Německu debatuje o dodatečných opatřeních ke zvýšení bezpečnosti školních budov. Mezi nejčastější návrhy patří zpřísnění kontroly u vchodů a rozmístění kamerových systémů ve školních objektech.

Policie v Bádensku-Württembersku zaznamenala od včerejška šest dalších varování před možnými útoky. Školu ve Freiburgu částečně evakuovali, další varování se objevila v okolí Stuttgartu, v Pforzheimu, Ulmu, Metzingenu a Esslingenu. Policie se obává, že takových případů bude víc.

Masakry oznámené na internetu

4. února 2009 - Švédská policie kvůli hrozbě útoku evakuovala gymnázium ve městě Eskilstuna na východě země. Obvinila mladíka, který na internetu pohrozil, že přijede do školy a že tam začne střílet. Bránil se tím, že šlo o žert.

23. září 2008 - Matti Juhani Saari zastřelil na střední škole v Kauhajoki na jihozápadě Finska deset spolužáků a několik dalších těžce zranil. Pak obrátil zbraň proti sobě a po převozu do nemocnice zemřel. Během vyšetřování vyšlo najevo, že Saariho asi dvacet hodin před masakrem vyslýchala policie kvůli jeho videoklipům na serveru YouTube, kde střílel z pistole a vyhrožoval smrtí. - více zde

8. června 2008 - Dělník ubodal sedm lidí v tokijské nákupní čtvrti. Před činem napsal na internetu, že vjede do davu lidí pronajatou dodávkou a až s ní uvízne, vytáhne na své oběti nůž.

28. dubna 2008 - Patnáctiletého francouzského studenta zadržela policie, když zranil tři kamarády ve škole na předměstí Lyonu. Podle policie mladík plánoval na internetu masakr s cílem usmrtit až osm lidí.

7. listopadu 2007 - V jihofinské Tuusule osmnáctiletý student rozpoutal šílenou střelbu ve škole, kam chodil. Zastřelil osm lidí a nakonec sám sebe. Svůj hrůzný čin předem oznámil na videu s názvem "Masakr ve střední škole v Jokele, 7. listopadu 2007", které umístil na server YouTube. - více se dočtete zde

23. května 2007 - Australská policie zadržela dva šestnáctileté mladíky podezřelé z osnování masakru ve škole. Po internetu plánovali akci podle vzoru školního masakru v Littletonu v americkém státě Colorado v roce 1999, kde zemřelo 15 lidí.

20. listopadu 2006 - V německém Emsdettenu poblíž nizozemských hranic vtrhl osmnáctiletý mladík do své bývalé školy, začal střílet kolem sebe, zranil 37 osob a nakonec spáchal sebevraždu. Později vyšlo najevo, že se vyžíval v brutálních počítačových hrách a na svou internetovou stránku umísťoval vražedné scény.

18. září 2006 - Úmysl spáchat podobný čin, jako v Dawson College v Montrealu o pět dní dříve, zveřejnil na stejné internetové stránce o několik dní později i jiný patnáctiletý mladík.

13. září 2006 - Pětadvacetiletý mladík zabil ve střední škole Dawson College v Montrealu mladou ženu a zranil 19 lidí, poté obrátil zbraň proti sobě. Předtím napsal na webu, že chce zahynout v "dešti projektilů" a "proměnit tento prokletý svět v pohřebiště".

(Zdroj: ČTK)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

Invaze do Afghánistánu byla povinnost, hájí Kreml Rudou armádu

Rezavé sovětské tanky v afghánském Heratu. (25. listopadu 2010)

Kreml v pátek potvrdil snahu rehabilitovat Rudou armádu za invazi do Afghánistánu v roce 1979, označil ji za...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Najdete na iDNES.cz