Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Němec Ratzinger je papež Benedikt XVI.

  18:09
Římskokatolická církev má nového papeže. Vatikánské konkláve zvolilo osmasedmdesátiletého německého kardinála Josepha Ratzingera. Vybral si jméno Benedikt XVI. Jeden z nejkonzervativnějších kandidátů byl blízkým poradcem Jana Pavla II. Kardinálem se stal v roce 1977.

INFOGRAFIKA:
Volba nového papeže

Konkláve se sešlo už dopoledne. Druhé a třetí kolo hlasovaní ale nebylo úspěšné a nad Sixtinskou kaplí se krátce po poledni objevil černý kouř. - více zde

Kardinálové zasedli opět odpoledne. Krátce před 18. hodinou se nad Sixtinskou kaplí objevil dým nejasné barvy. Spíše se zdálo, že je bílý. Zvony svatopetrské baziliky se ale rozezněly až po několika minutách a potvrdily zvolení papeže.

Na svatopetrském náměstí se ihned shromáždily tisíce lidí. Věřící provolávali: "Ať žije papež" a upírali zraky k balkonu nad náměstím.

O hodinu později před věřící předstoupil chilský kardinál Jorge Medina Estevez. Oznámil, že nástupcem Jana Pavla II. se stal německý kuriální kardinál Joseph Ratzinger. - papežův profil čtěte zde

Dav okamžitě propukl v jásot a začal tleskat. Ratzinger, který byl blízkým poradcem Jana Pavla II. a jako jeden z nejkonzervativnějších kandidátů léta dohlížel na čistotu víry, byl favoritem.

KDO JE NOVÝ PAPEŽ

Joseph Ratzinger se narodil 16. dubna 1927 v německém Marktl am Inn. Kněžské svěcení přijal 29. června 1951.
Ve 26 letech se dal na vědeckou dráhu. Nejprve působil jako učitel dogmatiky a fundamentální teologie ve Freisingu, poté byl profesorem v Bonnu, v Münsteru, v Tübingen a v Řezně.  V března 1977 byl jmenován arcibiskupem metropolitou v Mnichově a Freisingu.
Krátce na to byl povolán do kardinálského kolegia. V listopadu 1981 ho Jan Pavel II. pověřil vedením Kongregace pro nauku víry. S tímto úřadem se automaticky pojí předsednictví Papežské biblické komise a Mezinárodní teologické komise.
Navzdory závazkům, které souvisely s jeho úřadem, kardinál Ratzinger se nadále účastnil v teologickém dialogu, vydal řadu knih a článků.
Říká se mu "vatikánský hlídací pes pro doktrínu víry". Je velmi konzervativní. Blízký poradce Jana Pavla II. byl od roku 2002 děkanem kardinálského kolegia.
Jako papež si zvolil jméno Benedikt XVI. po Benediktu XV., který vedl katolickou církev od 3. září 1914 do 22. ledna 1922. (zdroj: iDNES, RadioVatikan.cz)

VÍCE O BENEDIKTOVI XVI. ČTĚTE ZDE

V pořadí již 265. pontifik římskokatolické církve, který přijal jméno Benedikt XVI., se veřejnosti poprvé ukázal o chvíli později. Jeho inaugurace proběhne v neděli 24. dubna, oznámila agentura Reuters.

V prvním požehnání věřícím požádal svět o modlitby za sebe i svůj pontifikát. "Svěřuji se do vašich modliteb," prohlásil Ratzinger oblečený do tradičního papežského roucha s červenou pláštěnkou před zaplněným náměstím a kamerami.

Na německém kardinálovi se konkláve podle některých neoficiálních zdrojů shodlo ve čtvrtém kole hlasování, uvedla agentura ČTK. Volební shromáždění trvalo 26 hodin a patřilo tak k historicky nejkratším.

Vzdělaný a konzervativní
Čeští křesťanští představitelé vzhlížejí k novému papeži s různým očekáváním.

"Je to myslitel, který dokáže přiblížit víru modernímu člověku. Jeho myšlenkový obzor a jeho pojetí víry vidím jako perspektivní," reagoval na zvolení hlavy katolické církve patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz.

Také katolický kněz a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík vyzdvihuje na Ratzingerovi jeho teologické vzdělání. Upozornil však, že Ratzinger nebyl příliš vstřícný vůči novým teologickým směrům.

"Vystupoval v roli strážce kontinuity. Musíme nyní počkat, jestli bude pokračovat ve spíše konzervativním kurzu, nebo zda s novou úlohou přijdou nějaká překvapení," řekl Halík ČTK.

ANKETA:
Je zvolení Josepha Ratzingera papežem dobrou volbou?

Muži instalují na balkoně budovy na náměstí sv. Petra ve Vatikánu papežskou zástavu před uvedením Benedikta XVI. na papežský stolec (19. dubna 2005)

Kardinálové na balkoně shlížejí po volbě nového papeže na dav na náměstí sv. Petra ve Vatikánu. (19. dubna 2005)

Řádové sestry hledí k balkonu baziliky sv. Petra ve Vatikánu a čekají na příchod nového papeže. (19. dubna 2005)

Kněz, řádové sestry a poutníci vítají zvolení nového papeže, které potvrdil bílý kouř nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu. (19. dubna 2005)

Dívka na náměstí sv. Petra ve Vatikánu hledí na bílý kouř, který oznámil zvolení nového papeže. (19. dubna 2005)

Němečtí občané se radují na náměstí sv. Petra ve Vatikánu ze zvolení kardinála Josepha Ratzingera papežem Benediktem XVI. (19. dubna 2005)

Nadšený dav mává na náměstí sv. Petra ve Vatikánu novému papeži Benediktovi XVI. (19. dubna 2005)

Lidé zapalují v berlínské katedrále svíčky pro nového papeže Benedikta XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger (19. dubna 2005)

Sestry tleskají novému papeži Benediktovi XVI. v okně budovy na náměstí sv. Petra ve Vatikánu (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI. shlíží na dav na náměstí sv. Petra ve Vatikánu (19. dubna 2005)

Benedikt XVI. se usmívá po návratu z balkonu, z něhož se lidem na náměstí sv. Petra ve Vatikánu představil coby nový papež (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI. žehná po svém zvolení davu z balkonu na náměstí sv. Petra ve Vatikánu. (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Bílý kouř nad střechami Vatikánu zvěstuje světu, že byl zvolen nový papež. (19. dubna 2005)

Zaplněné náměstí sv. Petra ve Vatikánu přihlíží uvedení Benedikta XVI. na papežský stolec (19. dubna 2005)

Chodci i motoristé na newyorském Times Square mohli spatřit nového papeže Benedikta XVI. mávajícího z balkonu baziliky sv. Petra ve Vatikánu na velkoplošné obrazovce (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI. poprvé žehná davu na náměstí sv. Petra ve Vatikánu (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Autoři:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Leopardy 2 na Ukrajinu dodalo už i Německo, skoro dvě desítky

Na Ukrajinu dorazilo osmnáct tanků Leopard 2 z Německa, které Berlín přislíbil Kyjevu před dvěma měsíci. V pondělí o...

Střelkyně v křesťanské škole v USA zabila šest lidí, zemřela nakonec i ona

Během střelby na soukromé křesťanské škole v americkém městě Nashville zemřely tři děti. Kromě nich incident nepřežili...

Nejen důchody. Chaos ve Francii prohloubili ekoaktivisté kvůli zásobníkům vody

Hořící radnice v Bordeaux, rozsáhlé nepokoje v ulicích dalších měst a stupňující se násilí. Francie je kvůli nedávno...

Útoků nožem v Německu přibylo, vraždí i děti mladší čtrnácti let

Premium Dvanáctiletá dívka ubodaná v lese dvěma vrstevnicemi, ubodaný mladý muž po náhodném konfliktu na pouti či mladý...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...