Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Němec Ratzinger je papež Benedikt XVI.

  18:09
Římskokatolická církev má nového papeže. Vatikánské konkláve zvolilo osmasedmdesátiletého německého kardinála Josepha Ratzingera. Vybral si jméno Benedikt XVI. Jeden z nejkonzervativnějších kandidátů byl blízkým poradcem Jana Pavla II. Kardinálem se stal v roce 1977.

INFOGRAFIKA:
Volba nového papeže

Konkláve se sešlo už dopoledne. Druhé a třetí kolo hlasovaní ale nebylo úspěšné a nad Sixtinskou kaplí se krátce po poledni objevil černý kouř. - více zde

Kardinálové zasedli opět odpoledne. Krátce před 18. hodinou se nad Sixtinskou kaplí objevil dým nejasné barvy. Spíše se zdálo, že je bílý. Zvony svatopetrské baziliky se ale rozezněly až po několika minutách a potvrdily zvolení papeže.

Na svatopetrském náměstí se ihned shromáždily tisíce lidí. Věřící provolávali: "Ať žije papež" a upírali zraky k balkonu nad náměstím.

O hodinu později před věřící předstoupil chilský kardinál Jorge Medina Estevez. Oznámil, že nástupcem Jana Pavla II. se stal německý kuriální kardinál Joseph Ratzinger. - papežův profil čtěte zde

Dav okamžitě propukl v jásot a začal tleskat. Ratzinger, který byl blízkým poradcem Jana Pavla II. a jako jeden z nejkonzervativnějších kandidátů léta dohlížel na čistotu víry, byl favoritem.

KDO JE NOVÝ PAPEŽ

Joseph Ratzinger se narodil 16. dubna 1927 v německém Marktl am Inn. Kněžské svěcení přijal 29. června 1951.
Ve 26 letech se dal na vědeckou dráhu. Nejprve působil jako učitel dogmatiky a fundamentální teologie ve Freisingu, poté byl profesorem v Bonnu, v Münsteru, v Tübingen a v Řezně.  V března 1977 byl jmenován arcibiskupem metropolitou v Mnichově a Freisingu.
Krátce na to byl povolán do kardinálského kolegia. V listopadu 1981 ho Jan Pavel II. pověřil vedením Kongregace pro nauku víry. S tímto úřadem se automaticky pojí předsednictví Papežské biblické komise a Mezinárodní teologické komise.
Navzdory závazkům, které souvisely s jeho úřadem, kardinál Ratzinger se nadále účastnil v teologickém dialogu, vydal řadu knih a článků.
Říká se mu "vatikánský hlídací pes pro doktrínu víry". Je velmi konzervativní. Blízký poradce Jana Pavla II. byl od roku 2002 děkanem kardinálského kolegia.
Jako papež si zvolil jméno Benedikt XVI. po Benediktu XV., který vedl katolickou církev od 3. září 1914 do 22. ledna 1922. (zdroj: iDNES, RadioVatikan.cz)

VÍCE O BENEDIKTOVI XVI. ČTĚTE ZDE

V pořadí již 265. pontifik římskokatolické církve, který přijal jméno Benedikt XVI., se veřejnosti poprvé ukázal o chvíli později. Jeho inaugurace proběhne v neděli 24. dubna, oznámila agentura Reuters.

V prvním požehnání věřícím požádal svět o modlitby za sebe i svůj pontifikát. "Svěřuji se do vašich modliteb," prohlásil Ratzinger oblečený do tradičního papežského roucha s červenou pláštěnkou před zaplněným náměstím a kamerami.

Na německém kardinálovi se konkláve podle některých neoficiálních zdrojů shodlo ve čtvrtém kole hlasování, uvedla agentura ČTK. Volební shromáždění trvalo 26 hodin a patřilo tak k historicky nejkratším.

Vzdělaný a konzervativní
Čeští křesťanští představitelé vzhlížejí k novému papeži s různým očekáváním.

"Je to myslitel, který dokáže přiblížit víru modernímu člověku. Jeho myšlenkový obzor a jeho pojetí víry vidím jako perspektivní," reagoval na zvolení hlavy katolické církve patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz.

Také katolický kněz a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík vyzdvihuje na Ratzingerovi jeho teologické vzdělání. Upozornil však, že Ratzinger nebyl příliš vstřícný vůči novým teologickým směrům.

"Vystupoval v roli strážce kontinuity. Musíme nyní počkat, jestli bude pokračovat ve spíše konzervativním kurzu, nebo zda s novou úlohou přijdou nějaká překvapení," řekl Halík ČTK.

ANKETA:
Je zvolení Josepha Ratzingera papežem dobrou volbou?

Muži instalují na balkoně budovy na náměstí sv. Petra ve Vatikánu papežskou zástavu před uvedením Benedikta XVI. na papežský stolec (19. dubna 2005)

Kardinálové na balkoně shlížejí po volbě nového papeže na dav na náměstí sv. Petra ve Vatikánu. (19. dubna 2005)

Řádové sestry hledí k balkonu baziliky sv. Petra ve Vatikánu a čekají na příchod nového papeže. (19. dubna 2005)

Kněz, řádové sestry a poutníci vítají zvolení nového papeže, které potvrdil bílý kouř nad Sixtinskou kaplí ve Vatikánu. (19. dubna 2005)

Dívka na náměstí sv. Petra ve Vatikánu hledí na bílý kouř, který oznámil zvolení nového papeže. (19. dubna 2005)

Němečtí občané se radují na náměstí sv. Petra ve Vatikánu ze zvolení kardinála Josepha Ratzingera papežem Benediktem XVI. (19. dubna 2005)

Nadšený dav mává na náměstí sv. Petra ve Vatikánu novému papeži Benediktovi XVI. (19. dubna 2005)

Lidé zapalují v berlínské katedrále svíčky pro nového papeže Benedikta XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger (19. dubna 2005)

Sestry tleskají novému papeži Benediktovi XVI. v okně budovy na náměstí sv. Petra ve Vatikánu (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI. shlíží na dav na náměstí sv. Petra ve Vatikánu (19. dubna 2005)

Benedikt XVI. se usmívá po návratu z balkonu, z něhož se lidem na náměstí sv. Petra ve Vatikánu představil coby nový papež (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI. žehná po svém zvolení davu z balkonu na náměstí sv. Petra ve Vatikánu. (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Bílý kouř nad střechami Vatikánu zvěstuje světu, že byl zvolen nový papež. (19. dubna 2005)

Zaplněné náměstí sv. Petra ve Vatikánu přihlíží uvedení Benedikta XVI. na papežský stolec (19. dubna 2005)

Chodci i motoristé na newyorském Times Square mohli spatřit nového papeže Benedikta XVI. mávajícího z balkonu baziliky sv. Petra ve Vatikánu na velkoplošné obrazovce (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI. poprvé žehná davu na náměstí sv. Petra ve Vatikánu (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Nový papež Benedikt XVI., kterým se stal německý kardinál Joseph Ratzinger, zdraví dav na náměstí svatého Petra ve Vatikánu ve chvíli uvedení do úřadu. (19. dubna 2005)

Autoři:

Zlatá Merkelová. I přes výhrady na ni budou Češi vzpomínat, říká velvyslanec

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Ony jsou volby? Migranti v Německu mohou rozhodnout, ale k urnám se nehrnou

Jejich hlas by mohl být v nadcházejících německých spolkových volbách v některých obvodech rozhodující, hlasování je...

Morawiecki zrušil kvůli Turówu cestu na summit. Nechci tomu věřit, řekl Babiš

Polský premiér Mateusz Morawiecki nedorazil na demografický summit do Maďarska kvůli tomu, že mezi řečníky byl také...

Vlastně to byl dobrý prezident. Trump začíná být populárnější než Biden

Uběhlo teprve osm měsíců od výměny v Bílém domě, ale některým Američanům už se začíná stýskat po jeho předchozím...

EU po Merkelové? Do pozice evropského lídra míří veterán „Supermario“

Premium Nedělní německé volby znamenají symbolický konec 16 let trvající dominance Angely Merkelové v evropské politice. Úřad...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...