Němci se začali seznamovat s heydrichiádou

  1:00aktualizováno  1:00
Pro příklad výborných česko-německých vztahů by Angela Merkelová a Jiří Paroubek nemuseli chodit daleko. V prestižním berlínském Technickém muzeu byla slavnostně otevřena expozice pražského Armádního muzea o přípravách atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na zlepšení česko-německých vztahů při úterní návštěvě ČR poukázala i Angela Merkelová. | foto: Reuters

"Heydrich byl ztělesněním nacismu, ideologie čisté rasy, korunní princ Hitlera, kterému se Češi postavili. Výstava nechce být senzací, nýbrž podnětem k diskusi o minulosti, která probíhá v posledních letech zejména v Německu," řekl Dirk Böndel, ředitel Technického muzea.

Výročí konce druhé světové války vyvolalo mezi Němci četné diskuse také o vlastních obětech, zejména bombardování měst jako Drážďany, i o poválečném vyhnání.
Tomu se věnuje také nová výstava v bonnském Muzeu dějin.

Problematika rovněž zaměstnává novou vládní koalici. Plány německého Svazu vyhnanců postavit v Berlíně Centrum proti vyhánění naráží na odpor nejen v Polsku, ale i v ČR a v dalších evropských zemích. Pomoci při zpracování dějin může Němcům i slavná česká expozice, kterou doma zhlédlo přes sto tisíc lidí.

"Prezentovat českou výstavu o českém odboji proti nacistům v Německu svědčí o tom, jak výrazně pokročil dialog o historii," míní Jan Sechter, zástupce českého velvyslance v Berlíně.

Jak Kubiš zaujal Kubische Jak se výstava dostala z pražského Armádního muzea do berlínského Technického muzea? Stačila jedna soukromá návštěva a telefonát.

Ulrich Kubisch z Technického muzea se svým třináctiletým synem zhlédl loni v Praze výstavu Operace Anthropoid. Jeho zájem o český odboj jen zvýšil fakt, že jeho příjmení připomíná "německou" verzi jména Kubiš. Příbuzný s Janem Kubišem však není, ačkoli rodina jeho otce má kořeny v českých zemích.

Expozice jej nadchla a po návratu do Berlína navrhl řediteli Vojenského historického ústavu přestěhovat ji do Berlína.

"Je to pro nás velká pocta i zkušenost, protože německé muzeum pracuje se špičkovou technikou, což naši výstavu ještě víc obohatilo. Nechceme politizovat, konstatujeme fakta," řekl Aleš Knížek.

Unikátní expozice byla v Praze otevřena v roce 2002 u příležitosti 60. výročí atentátu na Heydricha. Pro prostory berlínského muzea byla speciálně rozšířena. Mezi cennými exponáty je mimo jiné mercedes, v němž byl Heydrich zabit, závěti Gabčíka a Kubiše či jejich oblečení se stopami krve, v němž padli v kryptě kostela Cyrila a Metoděje.

"Chceme německým návštěvníkům ukázat zejména český odboj, odvahu českého civilního obyvatelstva, které se postavilo nacistům. A také tragédii Lidic a Ležáků," řekl Ulrich Kubisch.

"Máme povinnost nejmladší generaci vysvětlovat, že bombardování německých měst, jako například Drážďan, a poválečný odsun byly reakcí na válečné hrůzy Hitlera. Každý německý školák ví a musí vědět, kdo byli Gabčík a Kubiš a jak zvrácený byl hitlerovský režim včetně Heydricha, architekta holokaustu," dodal Kubisch.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Omlouvám se vám za chování politiků, řekl rakouský prezident spoluobčanům

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v projevu omluvil občanům za...

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se v úterý večer v projevu k národu omluvil za to, jaký obrázek nyní...

Jaký je Černobyl dnes? Ráj pro zvířata i útočiště pro uprchlíky z Donbasu

Kdysi v Pripjati žilo 50 tisíc obyvatel, dnes je to město duchů.

Populární seriál Černobyl rekonstruuje události po osudném výbuchu jaderné elektrárny na severu Ukrajiny v roce 1986....

Nejsem opilec, bouřil se Juncker a označil novináře za hlupáky

Německá kancléřka Angela Merkelová a předseda EK Jean-Claude Juncker na...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker znovu velmi razantně popřel, že by měl problém s alkoholem. Svoje pády a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz