Mandelovi soudruzi se umění sabotáže učili i v Brně, říká historik

Pavel Novotný
,
  19:23
Nelson Mandela velmi pravděpodobně nevěděl, že mu komunistické Československo udělilo v roce 1988 vyznamenání. Jisté ale je, že se zde cvičili bojovníci proti apartheidu, říká historik Karel Sieber, který spolu s Petrem Zídkem napsal knihu Československo a subsaharská Afrika v letech 1948-1989.

Nelson Mandela na archivním snímku z roku 1962 | foto: Profimedia.cz

Jaký byl vztah předrevolučního Československa k Africkému národnímu kongresu (ANC) Nelsona Mandely, respektive k jeho jihoafrickým komunistickým spojencům?
Až do začátku šedesátých let komunistické Československo podporovalo Africký národní kongres spíše deklarativně. A fakticky udržovalo konzulární styky s Jihoafrickou unií. Asi od roku 1961 začalo ANC pomáhat také materiálně, dokonce i dodávkami zbraní a vojenským výcvikem. Hlavním zprostředkovatelem podpory byla ovšem Jihoafrická komunistická strana.

Znamená to, že komunistická Praha udržovala v tu samou dobu kontakt s kontroverzní Jižní Afrikou i komunistickou opozicí vůči ní? Proč?
Pro československý zahraniční obchod byla Jižní Afrika lukrativním partnerem. Šlo o tradiční odbytiště československého spotřebního zboží, působilo tu několik zástupců podniků zahraničního obchodu, obrat vzájemného obchodu představoval na začátku 60. let asi třicet milionů devizových korun. V červnu 1963 bylo rozhodnuto generální konzulát v Johannesburgu zrušit, obchod ale pokračoval ještě několik let poté.

Karel Sieber (35)

Historik Karel Sieber.

Pracuje v Archivu České televize. Spolu s Petrem Zídkem napsal knihu "Československo a subsaharská Afrika v letech 1948 - 1989", v níž se zabývá také vztahem Československa k bojovníkům proti apartheidu. Je rovněž autorem několika studií o československé politice ve třetím světě během studené války.

Podpora opozice naproti tomu vycházela z logiky studené války - jihoafrický apartheid stál vojensky na straně Západu, i když nesdílel jeho liberální ideologii. Ve stejné době Československo začínalo podporovat dodávkami zbraní a výcvikem i další protikoloniální hnutí, například v nedaleké Angole.

Kolik Jihoafričanů se u nás cvičilo? S jakým úspěchem? Stal se někdo z nich prominentem hnutí proti apartheidu?
První dva Jihoafričané přiletěli k vojenskému výcviku na Zahraniční fakultě Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně v březnu roku 1963. Shodou okolností to byli oba jihoafričtí Indové. Vedle politického školení je čekala například i výuka práce s výbušninami. Postupně jich za tímto účelem do Československa přijelo ještě dalších šest a byli mezi nimi také černoši i míšenci.

Jejich školení ale neskončilo příliš úspěšně - v té době přicházely z Jižní Afriky zprávy o vlně zatýkání a účastníci výcviku byli výrazně demoralizováni. První dva navíc byli při návratu zadrženi na letišti v Londýně a vráceni do Československa.

Stojí ale za pozornost, že čtrnáctidenní výcvik v práci s výbušninami si pro sebe v květnu 1963 vyžádal sám generální tajemník Jihoafrické komunistické strany Moses Kotane.

Lze další působení "československých absolventů" označit za neúspěch?
Původní cíle, s nimiž ANC a jihoafričtí komunisté v roce 1961 zakládali hnutí nazvané Kopí národa - ochromit apartheid sérií sabotáží a vynutit si politické ústupky - samozřejmě bezprostředně splněny nebyly. Mnozí z představitelů opozice byli buď zatčeni a odsouzeni, nebo "uvízli v exilu" - jako například právě absolventi výcviku v Československu, kteří byli repatriováni do Tanzánie.

Úmrtí Mandely

Na druhou stranu ale bylo jasné, že apartheid nedokáže politické emancipaci "barevné" většiny jihoafrického obyvatelstva dlouhodobě čelit. V tomto smyslu se příběhy prvních příslušníků Kopí národa staly legendou.

Hovořil jste o tom, že se sám šéf jihoafrických komunistů chtěl naučit pracovat s výbušninami. Proč? Chtěl se zapojit do ozbrojeného odboje osobně?
To je docela dobře možné. Uvnitř jihoafrické opozice byly samozřejmě názory na ozbrojený boj velmi různé. Někteří představitelé prosazovali taktiku nenásilného odporu. Jiní - například Nelson Mandela - souhlasili s organizací sabotáží, ale odmítali terorismus.

Generální tajemník Moses Kotane s dalším funkcionářem požádal o školení "v pyrotechnické praxi a střelecké přípravě". Je třeba říci, že k radikalizaci postojů a vzniku Kopí národa přispěla také brutální politika jihoafrické vlády. Například v březnu 1960 začala policie při demonstraci v Sharpevillu střílet do davu, výsledkem bylo 69 mrtvých a 180 zraněných, včetně žen a dětí.

Byl Nelson Mandela osobně v kontaktu s někým z Čechoslováků? Dozvěděl se třeba, že dostal v roce 1988 československé vyznamenání?
Nelson Mandela byl od srpna 1962 ve vězení, ještě předtím ale od ledna do července 1962 podnikl dlouhou zahraniční cestu, v rámci které navštívil řadu afrických zemí. Je známo, že v červnu se setkal v Londýně s místními zástupci jihoafrických komunistů, kteří často navštěvovali Prahu. Ještě v květnu 1962 měla navštívit Československo za podmínek mimořádného utajení delegace sedmi členů ANC - v tuto chvíli zatím nelze s určitostí říci, zda mezi nimi nebyl i Mandela.

Mandelův život v obrazech

ZA MŘÍŽEMI. Vůdce Afrického národního kongresu byl odsouzen k doživotnímu...
NÁVRAT DO CELY. Nelson Mandela při návštěvě vězeňské cely v neblaze proslulé...
OSVOBOĎTE MANDELU. Jihoafrický rasistický režim ho zavřel, jeho myšlenky však...
PŘELOMOVÝ MOMENT. Nelson Mandela s tehdejší manželkou Winnie zdraví své...

V červnu 1988 byl ještě stále ve věznici Pollsmoor, kam byl šest let předtím převezen z Robben Islandu. O tom, že od československého vedení právě obdržel Řád přátelství, velmi pravděpodobně nevěděl.

Změnil se vztah Československa k ANC v době normalizace? Respektive na konci 80. let minulého století?
V 70. a 80. letech minulého století byly - alespoň podle dnes známých údajů - československé možnosti jak pomáhat opozici přímo v Jihoafrické republice velmi omezené. Poměrně intenzivní zato byly kontakty se zástupci exilových organizací ANC v afrických "frontových státech": v Angole, Zambii, Tanzánii a od roku 1980 v Zimbabwe. Spíš než o vojenský materiál šlo v té době o dodávky, které by bylo možné označit za civilní pomoc. Například na konci 70. let bylo odesláno do Tanzánie dva tisíce pytlů cementu na stavbu školského komplexu ANC.

Tureček: Česko morálně selhalo ve věci Gazy, Lipavský mlčí k masakru civilistů

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog Václav Holeček. K velkému smutku přátel, kolegů a rodiny přispěl i fakt, že jeho život skončil za...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

Premium

Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala „policejním pomníčkem“. Po 28 letech svitla naděje, že případ bude objasněn. Policisté učinili...

Mocná pobočka Al-Káidy už má tisíce bojovníků. Džihádisté drtí země Sahelu

Potichu nabírala sílu a dnes patří mezi nejmocnější ozbrojené organizace na světě. Skupina Džamaá Nasr al-Islám wal Muslímín (JNIM) už drtí nejen Mali, ale i další subsaharské státy, jako je Togo či...

15. června 2025  14:36

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá komtesa Maria Gloria Czernin z Chudenic na Klatovsku ze známého šlechtického rodu a Laszlo markýz de...

15. června 2025  14:24

Jde o největší kauzu od revoluce, se STAN o nedůvěře nejednáme, říká Juchelka

Hnutí ANO bude chtít při mimořádné schůzi v úterý 17. června vyslovit současné vládě nedůvěru. Opozice k tomu však nemá dostatečný počet hlasů, podle poslance Aleše Juchelky (ANO) má nyní včetně...

15. června 2025  14:15

Na dálnici u Olomouce se převrátilo auto o svodidla, zemřeli dva mladí lidé

Dvaadvacetiletá žena a o rok starší muž přišli v neděli brzy ráno o život při nehodě na dálnici D35 mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou. Cestovali nepřipoutaní na zadních sedadlech automobilu, jehož...

15. června 2025  13:47,  aktualizováno  14:07

Dálnici D1 u Brna zablokovala hromadná nehoda, tvořily se dlouhé kolony

Na 186. kilometru dálnice D1 u Popůvek ve směru do Prahy se po 11. hodině srazilo několik osobních aut. Policisté uvádějí šest, hasiči osm. Dálnice byla zhruba hodinu zcela uzavřená, tvořily se...

15. června 2025  12:24,  aktualizováno  13:18

Odchod STAN ze sálu při hlasování o nedůvěře? Nespekulujme, říká Fiala

Premiér Petr Fiala je přesvědčený, že jeho vláda na úterní mimořádné schůzi o vyslovení nedůvěry svolané opozicí svou pozici obhájí. Uvedl to v debatě na CNN Prima News. Příští týden před hlasováním...

15. června 2025  12:37

Stalinistická receptura. Ze snímku s Kimem zmizel velitel i správce loděnice

Severokorejská televize po třech měsících zveřejnila snímek vůdce Kim Čong-una s dalšími muži, na kterém nově odstranila námořního velitele spoluzodpovědného za květnové neúspěšné spuštění lodě na...

15. června 2025  12:18

Tropy v Česku vystřídají silné bouřky. Mohou ohrozit i závěr Rock for People

Meteorologové rozšířili varování před silnými bouřkami na část Královéhradeckého a Pardubického kraje. Přívalový déšť, nárazy větru a kroupy tak mohou narušit i závěrečný den festivalu Rock for...

15. června 2025  12:01

Kanaďané se obracejí zády k USA. Na dovolenou míří raději do Karibiku i Evropy

Kanadští turisté letos v létě mění směr. Místo tradičních výletů do Spojených států volí častěji Karibik, Evropu či Afriku. Důvodem nejsou jen napjaté politické vztahy mezi oběma zeměmi, ale také...

15. června 2025

Mladým jsme stvořili náročný svět, nejsou to sněhové vločky, říká psychiatr Horáček

Jak se vyrovnat s tlakem současného světa a nepropadnout beznaději? Podle psychiatra Jiřího Horáčka tkví psychická odolnost v hlubokých vztazích i flexibilitě myšlení. „Musíme kultivovat schopnost...

15. června 2025

Obavy ve španělské vsi. Kvůli stavbě gigafactory ji čeká příval dvou tisíc Číňanů

Obec Figueruelas na severu Španělska, kde trvale žije přibližně 1 300 obyvatel, se s obavami připravuje na příchod více než dvou tisíců pracovníků z Číny. Ti by v obci měli postavit závod na výrobu...

15. června 2025  11:56

SPOLU po kauze bitcoinů mírně ztratilo, Motoristé a ANO posilují, říká průzkum

Volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO, které mírně posílilo a nyní by získalo 31,2 procent hlasů. Po bitcoinové kauze mírně ztratily vládní strany – koalice SPOLU by skončila druhá s 21,6 procenta,...

15. června 2025  11:36,  aktualizováno  11:51
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.