V roce 2012 se celosvětově uskutečnilo 682, v roce 2013 pak 778. To jsou ovšem jen čísla, která samy státy přiznávají, zejména vzhledem k tomu, že Čína tento údaj pokládá za státní tajemství, je skutečné číslo zřejmě významně vyšší. Dostupné nejsou ani údaje například z KLDR, Sýrie a Egypta.
Které státy nejvíce popravujíStatistiky za rok 2013
*odhad AI, země nezveřejňuje statistiky |
Nejvíce se na nárůstu poprav podílí Írán, kde při výkonu nejvyššího trestu oficiálně zemřelo 369 lidí, a Irák s 169 popravami. Irák popravil o třetinu více lidí než v roce 2012, Írán oficiálně o 55, ve skutečnosti ale podle AI řadu poprav vůbec nepřiznává.
"Vraždené řádění, jehož jsme byli svědky v zemích jako Írán a Irák, bylo ostudné," citoval britský Independent Salila Shettyho, generálního tajemníka AI. "Jen malý počet zemí vykonal naprostou většinu těchto nesmyslných
Osmdesát procent všech známých poprav vykonaly pouhé tři státy: Írán, Irák a Saúdská Arábie. Popravy se loni konaly ve 22 zemích světa, ještě před dvaceti lety jich bylo 37. "Dlouhodobý trend je zřejmý - trest smrti se stává věcí minulosti," uvedl Shetty, který také vyzval k tomu, aby trest smrti zrušily všechny země.
Státy dlouhodobě kritizované za porušování lidských práv následují Spojené státy na pátém místě. Zde bylo loni popraveno 39 lidí - o pět víc než v Somálsku. V Evropě a střední Asii naopak v popravčí cele nezemřel nikdo.
Popravení byli často souzeni za méně závažné zločiny jako krádež, drogové delikty nebo hospodářská trestná činnost. Důvodem k udělení nejvyššího trestu bylo ale také cizoložství, rouhání, část rozsudků byla i politicky motivovaná.