Největší ledovec v indickém Kašmíru, který se nazývá Kolahoi, se rozprostíral na více než jedenácti kilometrech čtverečních. V průběhu minulých třiceti let se ale podle poslední studie zmenšil o více než 2,6 kilometru čtverečního.
"Kolahoi se ročně smrskne o 0,08 kilometru čtverečních, což je alarmující rychlost," uvedl na konferenci ve Šrínagaru, letní metropoli indického svazového státu Džammú a Kašmír, glaciolog Šakíl Ramsú. Tání ledovce Kolahoi, který je hlavním zdrojem vody pro největší kašmírskou řeku Džhelum a řadu jejích přítoků, zkoumal tři roky.
Podle odborníků z OSN se od začátku tisíciletí průměrná rychlost tání horských ledovců zdvojnásobila. Na několika místech přitom před třemi lety dosáhla rekordních hodnot.
Nicméně indický ministr životního prostředí Džajrám Rámeš v srpnu řekl, že pro jednoznačné prokázání souvislosti mezi klimatickými změnami a táním ledovců je zapotřebí provést více vědeckých studií. Prohlásil, že některé himálajské ledovce se sice zmenšují, ale jiné, například Siačen, se zvětšují, a další, jako je Gangotri, se zmenšují pomalejším tempem ve srovnání s posledními dvěma desetiletími.
Ramsú ale zdůraznil, že "jiné malé ledovce v Kašmíru také ubývají a hlavní příčinou je, že teploty v zimě se v Kašmíru zvedají".
Experti upozorňují, že tání kašmírských ledovců by mohlo mít vážný dopad, jelikož většina Kašmířanů na ledovcích jako na zdrojích vody závisí.