Přízračný ostrov není chybou Googlu, je i na sto let starých mapách

  14:36aktualizováno  14:36
Ostrov Sandy Island v Jižním Pacifiku obestírá čím dál větší tajemství. Australští vědci nejdřív na jeho místě našli jen širé moře a domnívali se, že ostrov se na satelitní mapy dostal omylem. Nyní však vyšlo najevo, že záhadná pevnina je zakreslena i na více než sto let starých mapách.

Mapa britské admirality z roku 1908 z muzea v novozélandském Aucklandu, na které je zanesen tajemný ostrov. | foto: blog.aucklandmuseum.com

Záhada neexistujícího ostrova Sandy Island oblétla minulý týden celý svět. Zprávu o něm přivezli australští geologové, kteří se vydali do Korálového moře zkoumat zbytky australské kontinentální kůry.

Při srovnání map na Google Earth s námořními mapami se jim něco nezdálo. Na satelitních snímcích totiž byl zanesen zhruba 24 kilometrů dlouhý ostrov. Na námořních mapách však Sandy Island chyběl.

Vědci to chtěli prověřit, protože podle navigačních map je v okolí hloubka asi 1 400 metrů. Do míst, kde se měl ostrov nacházet, proto namířili své výzkumné plavidlo. A nenašli nic. Google Earth sice signalizoval, že už jsou na souši, ale všude kolem se rozkládala mořská hladina.

Vědci se domnívali, že ostrov byl do map zanesen omylem při digitalizaci satelitních snímků. Nyní se však záhada ještě prohloubila. Knihovník Shaun Higgins z muzea v Aucklandu totiž našel mapu britské admirality z roku 1908, na které je Sandy Island zakreslen.

Ostrov ze seriálu Ztraceni?

"Máme velkou sbírku map a když jsem se doslechl o tom zmizelém ostrově, tak jsem do nich prostě podíval. Měl jsem podezření, že by na starších mapách mohl být a když jsem ho našel, měl jsem z toho celkem dobrý pocit," říká podle zpravodajského webu telegraph.co.uk. novozélandský knihovník.

Objevil také poznámky, podle kterých ostrov v roce 1876 na vlastní oči spatřila posádka velrybářské lodi Velocity. Varování na mapě pak námořníky upomíná, aby se při plavbě mezi nízkými atoly měli na pozoru.

"Všeobecné detaily jsou srovnávány z výprav různých navigátorů, které se uskutečnily během dlouhého časového období. Relativní pozice mnoha nebezpečenství nemusejí být uvedeny přesně," varuje námořníky poznámka na mapě.

Higgins se domnívá, že posádka Velocity před 136 lety Sandy Island špatně zanesla do map. "Na západ od místa, kde by se podle mapy měl nacházet, je mnoho nízkých útesů. To, jak se ostrov v průběhu věků na různých mapách objevuje, mizí a znovu objevuje, zřejmě zůstane jedním z tajemství moře," dodal Higgins.

Jeho objev nicméně spustil na blogu aucklandského muzea vlnu spekulací. Jeden uživatel se domnívá, že Sandy Island kdysi mohl být velkou písčinou, která časem zmizela pod hladinou moře. Jiný se zase pochlubil, že má doma atlas z roku 1897, ve kterém je přízračný ostrov také zakreslen. A jiný uživatel se zase domnívá, že Sandy Island je tajemným ostrovem z televizního seriálu Ztraceni.

Sandy Island,

Sandy Island,

Autor:
Témata: blog, muzeum, Google, Google+, Loď

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Uvěznili otce v Číně. Dceru vydírali s pomocí švédské velvyslankyně

Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii...

Švédsko vyšetřuje svou velvyslankyni v Číně poté, co zprostředkovala sérii setkání mezi dcerou uvězněného spisovatele...

Lavina smetla v rakouském lyžařském rezortu 27letého Čecha

Záchranáři zasahovali u laviny v údolí Wildgerlostal u rakouského Krimmlu (22....

V lyžařském resortu Kühtai na západě Rakouska skončil pod lavinou sedmadvacetiletý Čech. Sněhový zával ho strhl při...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz