Nebude radar, nebudou ani rakety v Kaliningradu, vzkázalo Rusko

  11:27aktualizováno  12:55
Rusko se po rozhodnutí USA ustoupit od protiraketového štítu v Česku a Polsku vzdává svého záměru rozmístit rakety v Kaliningradu. Uvedl to ruský vyslanec při NATO Dmitrij Rogozin. Putin dnes označil Obamovo rozhodnutí za "správné a odvážné" a podle agentury Reuters žádá další ústupky.

Ruské Iskandery | foto: Profimedia.cz

"Doufám, že rozumíte logice (...) když nejsou radary nebo protirakety v České republice a Polsku, nepotřebujeme hledat nějakou odpověď," prohlásil Rogozin. "Opatření přijatá (Ruskem) v reakci na americký projekt protiraketového štítu budou zmrazena a možná zcela zrušena," citovala už dříve agentura Interfax nejmenovaný ruský vojenský zdoj.

Plánem na rozmístění raket typu Iskander reagovala Moskva na záměr amerického exprezidenta George Bushe vybudovat v Česku a Polsku protiraketovou obranu, kterou vnímala jako ohrožení. Dmitrij Medveděv takto pohrozil v listopadu - v den Obamova volebního vítězství.

Včera důvody Moskvy padly, Spojené státy od postavení protiraketového štítu odstoupily. Místo něj chtějí vytvořit nový systém protiraketové obrany, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. - více o nových plánech USA se dočtete zde

Putin chce více

Moskva se nad změnou americké zahraniční politiky zaradovala. Medveděv už včera Obamu chválil a označil jeho rozhodnutí za "zodpovědné". Ruský tisk píše o nové etapě rusko-amerických vztahů a premiér Vladimir Putin dnes označil rozhodnutí  Washingtonu jako "správné a odvážné".

Bude Česko opět patřit Moskvě?

Místo zbraněmi chřestí penězi

Od Spojených států ale podle agentury Reuters žádá další ústupky. "Očekávám, že po tomto správném a odvážném rozhodnutí přijdou i další. Včetně kompletního odstranění všech omezení na transfer vyspělé technologie do Ruska. A také aktivity vedoucí k rozšíření členství ve Světové obchodní organizaci o Rusko, Kazachstán a Bělorusko," řekl investorům v Soči.

List The Washington Post dnes připomněl, že Moskva výměnou za ústupek USA v otázce protiraketového štítu zatím nepřikročila k "žádným paralelním krokům, které by reagovaly na zásadní otázky, které USA znepokojují v Evropě nebo kdekoliv jinde". V této souvislosti citoval třeba "agresivní postoj" ke Gruzii nebo Ukrajině.

NATO navrhlo Rusku spolupráci na protiraketové obraně

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmusen dnes vyzval Rusko ke spolupráci s NATO na protiraketové obraně. Navrhl také zvážit propojení štítů Spojených států, Severoatlantické aliance a Ruska. "Byl bych rád, kdyby Rusko a NATO souhlasilo s vypracováním společného posouzení bezpečnostních výzev 21. století," prohlásil v Bruselu.

Analýza

Americké NE radaru může posílit jestřáby v Kremlu

I Rasmussenova slova znějí Moskvě zřejmě libě. "Bylo to velmi pozitivní, konstruktivní a musíme spolu analyzovat všechny návrhy generálního tajemníka pro nový začátek spolupráce NATO s Ruskem," reagoval po jeho projevu Dmitrij Rogozin.

Vztahy mezi NATO a Ruskem se po pádu železné opony zlepšily, loni v srpnu se ale dostaly na bod mrazu kvůli ruskému postupu při válce s Gruzií. Aliance s Moskvou přerušila styky, které později sice obnovila, nicméně zatím se stále nevrátily do někdejších kolejí. "Myslím, že je mezi NATO a Ruskem možný nový začátek," uvedl Rasmussen.

Litva se bojí

Americké rozhodnutí ale děsí některé bývalé sovětské republiky. Například Litva požaduje, aby ji USA ujistily, že jejich závazky ohledně její bezpečnosti platí. Litva plány Američanů umístit na území Polska a Česka protiraketový štít chápala jako symbol jejich odhodlání angažovat se v této oblasti, uvedl litevský premiér Andrius Kubilius.

"Americká administrativa by měla vědět, že Středoevropané čekají na nějaké ujištění," dodal litevský premiér. Podotkl, že načasování Obamova oznámení na dobu, kdy se necelých 50 kilometrů od litevského hlavního města koná ruské vojenské cvičení, může vyvolávat dojem, že bezpečnost Litvy se zhoršila.

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Najdete na iDNES.cz