Podle německého deníku Die Welt odbyli pracovníci tísňové linky v prvních minutách masakru na ostrově Utoya mladé volající s tím, že pokud jejich hovor nesouvisí s útokem v Oslu, nemají blokovat linku.
Útoky v Norskuvše k tématu |
Anders Behring Breivik měl více než hodinu na to, aby postřílel nejméně 68 lidí, převážně účastníků letního tábora sociálnědemokratické mládeže.
Norská policie odmítá, že zasáhla pozdě. Vrtulník prý nemá v metropoli k dispozici, i když o něj dřív žádala. Policejní šéf v Oslu Anstein Gjengedal v norské televizi NRK prohlásil, že protiteroristická jednotka Delta v pátek vyrazila do akce hned po prvním poplachu, ačkoli bylo krátce po předchozí explozi ve vládní čtvrti v Oslu. "Byli jsme tam rychle," tvrdí Gjengedal.
Elitní policejní jednotka se k ostrovu vzdálenému z Osla asi 45 kilometrů přiblížila auty, čímž podle některých norských médií zbytečně ztratila čas. Člunu, na nějž pak policisté přestoupili, navíc údajně vysadil motor. O víkendu média psala také o tom, že policie člun nemohla najít.
Gjengedal tvrdí, že přeprava po zemi byla v danou chvíli nejrychlejší, protože jediný vrtulník, který mohla policii poskytnout armáda, byl mimo Oslo, a tak by prý vše bylo pomalejší. "Několik let jsme žádali o přepravní vrtulník, bez úspěchu," konstatoval policejní šéf.
Policie prý měla k dispozici pouze jeden monitorovací vrtulník, ale ten nebylo možné rychle využít, protože veškerý příslušný personál měl dovolenou.
Gjengedal také řekl, že po příjezdu policie střelec položil obě své zbraně a nechal se zatknout. Média původně tvrdila, že střelec byl zneškodněn ze vzduchu.
Přesun elitních jednotek s vybavením na ostrov musel být v jednu chvíli přerušen, protože přetížená loď začala nabírat vodu. Agentura Reuters poznamenala, že norské televizi se podařilo najmout vrtulník a nafilmovat střelce ještě předtím, než se na místě objevila policie.