Návštěva televize ve zničené Gaze aneb když myšák vyzývá k džihádu

  13:08aktualizováno  13:08
Nevypadal, že je ve své kůži. Často se nervózně díval na hodinky, odmítl se nechat fotografovat. Stejně jako jeho druhové. Nejstarší z nich nakonec souhlasil s rozhovorem a tím, že bude v textu označen jako editor. Ve městě Gaza toho dne svítilo slunce. Byl klid. Stál jsem u televize Al-Aksá - tedy u jejího zbořeniště - s jejími zaměstnanci oděnými do tmavých obleků bez vázanky.

Zničený tábor Džabália v pásmu Gaza po izraelské invazi. | foto: Profimedia.cz

"Izraelci zničili naši budovu jako jednu z prvních," vysvětluje mi editor. "Byli jsme ale připraveni a přesunuli jsme se do náhradních prostor: nevysílali jsme pouhou hodinu," dodává s uspokojením.

Zlomyslné agentury sice dodávají, že stanice prý v lednu omylem šest minut vysílala záběry z polské erotické televize, ale tento lapsus editorovi raději nepředhazuji.

Malý Palestinec ubodal loutkového Bushe

Vlček osloví Hamas

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček zamíří na Blízký východ. Na konferenci předsedů parlamentů zemí EU zaujal se svým mírovým plánem pro pásmo Gazy. Do oblasti proto zamíří mezinárodní delegace pod jeho vedením. Vlček chce vyslechnout i představitele Hamasu.

Stanice Al-Aksá proslula podporou vojenského křídla Hamasu i dalších islamistických radikálů z Gazy. A do povědomí Západu se dostala přinejmenším nevkusnými dětskými pořady.

V jedné její scénce malý Palestinec ubodal loutkového prezidenta USA George W. Bushe. "Šlo o bratra mučedníka," říká editor. Útočníkem před kamerami byl tedy chlapec, jehož bratr padl v boji s Izraelem, či dokonce provedl teroristický útok.

V jiné dětské epizodě postavička podobná americkému, nyní planetárně proslulému myšákovi Mickeymu vybízí děti k džihádu. Vrcholem zvrhlé propagandistické představivosti je patrně králík Asúd, který se chystá pojídat... Židy. "Tyto pořady jsme vysílali proto, abychom v době hrůzy a bídy zabavili děti," míní editor, když říká, že postavičku podobnou globalizované myši stáhli i vzhledem k nejasnostem autorského práva.

O život se nebojí, jsou to bojovníci za svobodu

Nicméně tehdy na stanici naléhali členové umírněné palestinské vlády ze Západního břehu. Stejně jako další arabští politici, kteří považovali podobné pořady za nehumánní. Editor si přesto za vysíláním stanice stojí. Alespoň přede mnou. "Palestinské děti žijí v tak hrůzných podmínkách, že jim podobné příběhy připadají normální. Natočili bychom to znovu," konstatuje.

Bojí se o život? "Ne. Ani já, ani spolupracovníci. Kdo pracuje pro stanici Al-Aksá, ten je bojovníkem za palestinskou svobodu," míní a i s druhy odjíždí. Koluje fáma, že Izrael likviduje exponenty radikálních hnutí.

Obnova Gazy? Miliardy na 14 tisíc zničených domů

"Co říkáte na televizi Al-Aksá?" ptám se při různých rozhovorech s obyvateli pásma. Odpovědí mi obvykle je pozorný pohled do očí či pokrčení rameny. Respektive informace, že ta která rodina má doma satelit.

Dárcovská konference pro obnovu Gazy. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová (2. března 2009)
Dárcovská konference pro obnovu Gazy

Televize Al-Aksá, pojmenovaná po stejnojmenné jeruzalémské mešitě, přišla při izraelském útoku o zázemí. Plus o několik milionů dolarů. Zatímco provozovatelé stanice Al-Aksá mohou čekat příspěvek od sponzorů, obvykle neveřejných, běžní lidé z Gazy doufají v pomoc mezinárodního společenství, které se včera sešlo v Šarm aš-Šajchu.

Palestinská delegace v čele s prezidentem Mahmúdem Abbásem si z egyptského letoviska odveze příslib zřejmě až 4,5 miliardy dolarů. Opravit či nahradit je prý třeba až čtrnáct tisíc domů. - přečtěte si Svět slíbil Gaze 4,5 miliardy dolarů pod podmínkou, že je nedostane Hamas

Přesto si mezinárodní společenství spolu s Izraelem klade otázku, ke komu se finance nakonec dostanou: zda k radikálům, či potřebným. Již z letmého pohledu na Gazu a její televizi je patrné, že peníze si zasluhují ti druzí.

Kdo přispěje pásmu

Příslib téměř 4,5 miliardy dolarů (přes 100 miliard korun) získali Palestinci na dárcovské konferenci v Egyptě. Tato suma má jít hlavně na obnovu válkou poničeného pásma Gazy.
EU slíbila 440 milionů eur, USA 900 milionů dolarů, ale nikoliv jen pro pásmo Gazy. Země Perského zálivu dají 1,65 miliardy dolarů. ČR slíbila 15 milionů korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Britský ministr financí Hammond podá demisi, než ho odvolá Johnson

Britský ministr financí Philip Hammond odchází ze studia zpravodajské stanice...

Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC v neděli prohlásil, že tak učiní před tím,...

KOMENTÁŘ: Turecko si pořizuje zbraně z Ruska. Je na cestě z NATO?

První zásilka ruského protivzdušného systému S-400 dorazila do Turecka

Turecko si pořídilo ruský protiraketový systém. Američané vzápětí odpověděli, že už nemůže počítat s jejich...

Zelenského strana má šanci dosáhnout parlamentní většiny, píší média

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co v Kyjevě odvolil.

Strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského má po nedělních parlamentních volbách šanci dosáhnout...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz