Afghánistán na vlastní oči: plyšový maskot českých vojáků je na roztrhání

  14:56aktualizováno  14:56
Lógar (Od zpravodaje iDNES.cz) - Čeští vojáci jsou v afghánské provincii Lógar od roku 2008. Pomáhají místním a hlídají v regionu bezpečnost. "Lvíčka, který je naším maskotem, si s sebou na kontroly nebereme. Mezi místními dětmi je o něj zájem," říkají vojáci. Redaktor iDNES.cz strávil v Afghánistánu necelé tři dny.

Lockheed C130 Hercules chvíli po přistání na letišti základny Shank v Lógaru (28. května 2012) | foto: Tomáš Šťástka, iDNES.cz

Na KAIA (Kabul International Airport) přistáváme brzy ráno, hned po odbavení dostáváme neprůstřelnou vestu, helmu a také první kódy, které nám mají v případě nebezpečí otevřít cestu do těch správných míst.

V tu dobu netušíme, že podobných kartiček s čísly dostaneme během dne ještě několik a večer si s nimi budeme moci zahrát třeba mariáš.

Prvním cílem výpravy, do níž se redakce iDNES.cz dostala díky ministerstvu obrany, je český provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar. Máme letět vrtulníky, ale vojáci nakonec volí raději bezpečnější variantu a celá delegace se souká do amerického stroje Lockheed C130 Hercules.

Ve volném nákladovém prostoru jsou sedačky rozmístěny podél stěn a tak sedíme natěsnáni jako před přípravou na seskok. Oděni do neprůstřelných vest a s americkou vlajkou, která nám zdobí prostor nad hlavou, to nemá daleko k nějakému americkému patetickému trháku.

Vrtule se už točí a vzhledem k otevřenému zadnímu vstupu vytvářejí uvnitř letadla neuvěřitelný randál. Jen malá odbočka: Během prvotních instrukcí nám radili dodržovat pitný režim. To není tak těžké, na všech základnách jsou volně k dispozici balíky půllitrovek s vodou.

Fotogalerie

Jen to zapříčiňuje akutní situaci, kterou jeden z kolegů musí řešit ještě před odletem. Plný močový měchýř v kombinaci s tlačící hranou neprůstřelné vesty prostě dělá své. Trochu se divíme, když zjistíme, že se záchod ve formě pisoáru nachází jen kousek od poslední sedačky. Ale nikdo to pak už neřeší, vedle sedících lidí prostě přibyl jeden stojící.

Pak už se hřmot letadla znásobí, zadní víko se zaklapne a konečně vzlétáme. Kdo nepohrdl špunty do uší, dobře udělal.

Za letu si představuji, jaký to asi musí být pro parašutisty osvobozující pocit, když z takového stroje vyskočí do volného prostoru. Krom nekonečných rozměrů totiž musí vletět i do stejně nekonečné oázy ticha.

Na letiště v základně Shank dosedáme asi za půlhodinu letu. Obrněnými vozy Dingo se vzápětí přesuneme do české části.

Ministra Vondru a další členy delegace čeká představení činnosti jednotky. Politikova pozornost se vzápětí stočí na zdejšího maskota - plyšového lvíčka Míru, který poklidně sedí vedle vojáků.

Ti omluvně vysvětlují, že jej "do akce příliš neberou". Za každým, kdo ho vytáhne mimo základnu v batohu, se totiž okamžitě vytvoří neodbytný houf dětí, které by plyšovou hračku snad roztrhaly.

Pandur na stráži

Následuje předvedení techniky. Důstojník s hodností majora nás kamenitým terénem bere na výspu se strážní věží k samému okraji základny. Zde všemu vévodí připravený pandur, který hlídá okolí. Hned za zdmi základny se nabízí široký rozhled do afghánské krajiny, kterou se vlní důležitá dopravní tepna, místo častých nepokojů.

PRT Lógar

Český provinční rekonstrukční tým složený z civilních expertů Ministerstva zahraničních věcí a vojenské jednotky zahájil v afghánské provincii Lógar svou činnost v rámci mise NATO ISAF 19. března 2008. Česká republika se tak účastní na obnově Afghánistánu v rámci úsilí mezinárodního společenství k zajištění stability, bezpečnosti a podpory rekonstrukčního procesu této islámské země.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

"No a tamhle na východ je už Pákistán," mává důstojník kamsi na druhou stranu, aby nás trochu situoval do prostoru.

To už ale míříme do útrob obojživelného stroje. "Tenhle pandur tu není sám. Máme čtyři. Plníme s nimi i patrolovací činnost," vysvětluje nám vše sloužící důstojník a za jeho zády poblikává několik monitorů.

Po obhlédnutí vozu nás vojáci vedou ještě za pyrotechnickou jednotkou, která předvádí svého robota. Ten se využívá k likvidaci nástražných výbušných systémů.

Lze ho ovládat pomocí rádiového signálu, což vojáci hned ukazují. Ovládací zařízení umístí za transportér a nechají robota na pásech dovádět po kamenech kolem našich nohou.

Pyrotechniky ještě přemluvíme, aby se nám ukázali ve speciálním obleku. Jeden z nich se trochu neochotně podvolí a nasouká se do kevlarového krunýře. Být uvnitř těžkého pyrotechnického obleku není v afghánském vedru asi nejlepší způsob trávení volného času, což dokazuje zpocené čelo vojáka, když si po pár minutách sundá helmu.

Čeští vojáci na základně Shank zajišťují bezpečnost našim odborníkům, kteří zde v provincii zabezpečují rekonstrukční činnost a pomáhají s udržováním pořádku.

Celá základna je obrovská, což nám dojde zejména během oběda, kdy ochutnáváme zdejší stravu obklopeni roztodivným mixem snad všech národností jednotek ISAF.

Češi se zde však zabydleli pevně a i mezi místními se těší poměrně velké oblibě. (Reportáž z jednoho projektu PRT čtěte zde.)

Dalším bodem naší dnešní trasy je základna OMLT ISAF v sousední provincii Vardak, kam už musíme skutečně využít služeb třech vrtulníků Blackhawk.

Teprve z nich plně poznáváme charakter afghánské krajiny - kameny, hory, sucho. Jen okolo občasných řek náznak zeleně.

Provincie Lógar leží ve východním Afghánistánu, jižně od Kábulu.

Provincie Lógar leží ve východním Afghánistánu, jižně od Kábulu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Těsný výsledek izraelských voleb. Netanjahu nejspíš skončil druhý

Děti doprovodily za plentu maminku-voličku, která šla hlasovat v předčasných...

V Izraeli se v úterý podruhé v letošním roce konaly předčasné volby. Podle odhadů zveřejněných okamžitě po uzavření...

V Česku se žije líp než v USA, v kvalitě života jsme 24. ze 149 zemí

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Česko je v kvalitě života podle nového indexu společnosti Deloitte na 24. místě. Společnost sestavuje žebříček ze 149...

Migranti lžou o svém věku ve 40 procentech řešených případů, zjistili Němci

Uprchlíci čekají v Berlíně před ministerstvem sociální péče, aby podali žádost...

Asi 40 procent uprchlíků prověřovaných v Německu při azylovém řízení udalo v žádosti chybný věk a prohlásilo se za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz