Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj mluvil z vězení přes videohovor u soudu,...

Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj mluvil z vězení přes videohovor u soudu, stěžoval si na podmínky věznění. (26. května 2021) | foto: Reuters

Osm hodin denně nás nutí koukat na státní televizi. Navalnyj popsal věznění

  • 147
Odsouzený ruský opoziční předák Alexej Navalnyj v prvním rozhovoru z vězení tvrdí, že jej dozorci nutí sledovat denně osm hodin a více ruskou státní televizi a propagandistické filmy. Zkritizoval také protiruské sankce EU, má za to, že zasahují běžný lid a nikoliv blízký kruh ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Čtení, psaní nebo dělání čehokoliv jiného je zakázáno,“ řekl Navalnyj listu The New York Times o údajném programu „posilování uvědomělosti“. „Musíme sedět na židli a sledovat TV.“ Pokud vězeň začne zavírat oči, dozorci na něj hned křičí: „Nespi, dívej se.“

První nucené sledování televize začíná po snídani a zametání dvora. Pak následuje chvilka volného času, další dvě hodiny sledování televize, oběd a znovu pouštění televize až do večera. „Sledujeme filmy o Velké vlastenecké válce (ruský termín pro druhou světovou válku, pozn. red.),“ popisuje  Navalnyj, „Nebo jak jednoho dne, 40 let zpátky, naši atleti porazili Američany či Kanaďany.“

Vězeňské zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti bylo dříve známo brutálními fyzickými tresty. V současnosti se však podle Navalného specializuje na psychologický nátlak. „Nyní nikdo není bit, nebo alespoň o tom nevím,“ říká.

„Oni vás nezbijí. Naopak, neustálou provokací vás postaví do pozice, kdy musíte zbít někoho jiného,“ tvrdí přední opoziční politik. Jelikož jsou všude kamery, vězeňská služba takový případ násilí zaznamená a využije ke zpřísnění trestu. „Nepodlehnout provokacím je nejdůležitější věc, kterou se zde naučíte,“ podotýká Navalnyj a říká, že je v tom „velmi dobrý“.

Ruská policie Navalného zadržela v lednu hned po jeho návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské otravy. Soud mu změnil dříve uložený podmíněný trest za údajnou zpronevěru na nepodmíněný. Navalnyj tvrdí, že byl potrestán za to, že si dovolil přežít otravu, a připomíná, že byl za údajnou zpronevěru odsouzen v politickém procesu, který Evropský soud pro lidská práva shledal nespravedlivým a za nějž Rusku nařídil vyplatit odškodnění.

„Padesát procent,“ odpověděl čelný představitel opozice na otázku, jaká je pravděpodobnost jeho likvidace ve vězení. „Buď budu zabit, nebo nebudu zabit.“

29. dubna 2021

Kritika sankcí proti Rusku

Evropská unie uvalila za otravu Navalného na Rusko další sankce. Podle ruského opozičníka jsou však neúčinné a dopadají jen na běžné ruské obyvatele, nikoliv na oligarchy napojené na ruskou vládu, kteří se dokážou negativním aspektům sankcí bránit prostřednictvím „armády právníků, lobbistů a bankéřů“.

„Na Rusko není nutné uvalovat sankce. (Avšak) mnohem přísnější sankce, než jaké jsou ty nynější, by měly být uvaleny na ty, kdo okrádají Rusko, činí jeho lidi chudšími a připravují je o budoucnost,“ vyzývá Navalnyj. „Na rovinu, všechny sankce byly prozatím přizpůsobeny tak, aby se vyhnuly téměř všem významným členům Putinova mafiánského gangu.“

Konec ruské opozice? Reálně mohou kandidovat jen stoupenci vládní strany

Navalnyj věří, že Putin má opravdový strach z ruské opozice. Má o tom svědčit rozhodnutí ruského soudu zakázat Navalného Fond boje s korupcí a regionální štáby jako extremisty před nadcházejícími zářijovými parlamentními volbami.

„Pokud bychom se mohli účastnit, i bez peněz nebo informačních zdrojů, mohli bychom nyní Putinovu stranu Jednotné Rusko ve federálních a regionálních volbách porazit. Ve velkých městech bychom ani se nemuseli moc snažit,“ je přesvědčen Navalnyj.

Podle opozičníka není v Rusku žádná prokremelská středopravicová strana, která by reprezentovala narůstají střední třídu relativně prosperujících Rusů žijících ve městech. „Opozice v Rusku existuje ne kvůli Alexeji Navalnému nebo kvůli někomu jinému,“ myslí si uvězněný politik, „ale protože okolo 30 procent země, té nejvzdělanější městské populace, nemá politickou reprezentaci.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video