Navalného letadlo přistálo v Moskvě na jiném letišti. Tam ho zadržela policie

  • 995
Ruského opozičníka Alexeje Navalného zadržela policie na moskevském letišti Šeremetěvo přímo na pasové kontrole ihned po jeho příletu z Berlína. Původně mělo jeho letadlo přistát na letišti Vnukovo, ruské úřady ho ale před plánovaným přistáním uzavřely, čekali tam jeho příznivci. Zatčení odsoudil český ministr Petříček i další evropští politici.

Navalnyj se vrátil do Ruska po několikaměsíčním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.

Krátce po příletu z Berlína do Moskvy byl ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zadržen přímo na letišti. Informaci novinářů z letiště Šeremetěvo potvrdila agentuře Interfax ruská vězeňská služba. Navalnyj byl podle svědků zadržen před tím, než oficiálně vstoupil na ruské území, když ukazoval pohraniční kontrole svůj pas, napsala agentura Reuters. 

Jeho žena Julija, Navalného mluvčí a právník kontrolou prošli. Advokátka Olga Michajlovová serveru meduza.io sdělila, že Navalnyj je v tranzitní zóně, kam není povolen vstup. Také mluvčí ruské prezidentské kanceláře Dmitrij Peskov udělal narážku na to, že opoziční předák oficiálně na ruskou půdu nevstoupil. Na otázku novinářů, zda Kreml ví o Navalného zadržení reagoval: „Prosím o prominutí. Zadrželi ho v Německu? O tom nevím.“

Po přistání letadla Navalnyj ještě stihl dát přímo na moskevském letišti rychlý rozhovor. „Jsem šťastný, že jsem přiletěl, je to můj nejlepší den za posledních pět měsíců. Tady je můj domov. Nemám strach, vím, že mám pravdu a že věci, za které jsem stíhán, jsou vykonstruované,“ citoval politika a blogera portál meduza.io.

Český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček patří mezi ty evropské politiky, kteří jasně odsoudili Navalného zatčení. Krok ruských úřadů pokládá za politicky motivovaný akt a bude ho chtít projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU. K okamžitému propuštění Navalného vyzval předseda Evropské rady Charles Michel.

Po reakci na zatčení Navalného volají také Estonsko, Litva a Lotyšsko, napsal na Twitteru litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. „Evropská unie by měla jednat pružně a pokud (Navalnyj) nebude propuštěn, musíme v odpovědi na tento nehorázný akt zvážit restriktivní opatření,“ uvedl také Landsbergis.

Navalného okamžité propuštění žádá také polský premiér Mateusz Morawiecki. Věc označil za pokus o zastrašení demokratické opozice v Rusku. Podle šéfa polské vlády je proto nutná jasná a jednoznačná reakce Evropské unie. 

O tom, že Navalnému hrozí po návratu do Ruska okamžité zatčení, informovala ruská vězeňská služba (FSIN) ve čtvrtek. Důvodem má být, že Navalnyj se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru, který si odpykával. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

V příletové hale moskevského letiště Vnukovo, kam mělo letadlo aerolinií Pobeda s Navalným na palubě původně namířeno, se i přes předchozí varování úřadů shromáždilo podle serveru meduza.io asi 300 lidí. Navalného příznivci stáli také venku před vchodem do prostoru letiště. Policie shromážděný dav rozháněla a několik přítomných včetně Navalného spolupracovníků zatkla.

Letadlo ruských nízkonákladových aerolinek Pobeda mířící na moskevské letiště Vnukovo mělo původně odletět ve 14:45. Let však byl opožděn, podle zpravodajského serveru meduza.io to bylo kvůli agresivnímu cestujícímu, který nadával a urážel letušky a byl vyveden z letadla.

Podle informací na sociálních sítích se v Berlíně u letadla, kterým Navalnyj odletěl, nacházelo několik policejních aut. Snímky ukazují, že policisté byli přítomni i v přístupové chodbě k letadlu. Navalného podle dalších přivezl k letadlu černý vůz Audi s policejním doprovodem.

Letiště zpřísnilo před příletem opatření

Server meduza.io také přinesl informace ze sociálních sítí, podle kterých byla příletová hala pro mezinárodní lety letiště Vnukovo zcela „vyčištěna“ od lidí. Uvnitř údajně zůstali jen zaměstnanci letiště, policie a bezpečnostní složky v civilu. Podle agentury AP byla zpřísněna bezpečností opatření na letišti a před letištěm parkovaly vozy vězeňské služby.

Ultimátum nezabralo, přichází nové obvinění. Navalného podezírají z podvodu

Navalného podporovatelé přijeli pod záminkou, že jedou vítat známou ruskou zpěvačku. Několik lidí na letišti už bylo zadrženo, mezi nimi jsou spolupracovníci Navalného z Fondu boje s korupcí Ljubov Sobolová a Ruslan Šaveddinov. Policie také zatkla manažerku Navalného štábu Anastasiju Kadetovovou, Navalného asistenta Ilju Pachomova, novináře zpravodajského portálu Novaja gazeta a další. Server OVD-Info informoval, že zatím bylo na svobodu propuštěno přes deset osob včetně Sobolové. 

Otrávil mě Putin, ale nebojím se, řekl německému časopisu Navalnyj

Ruský list Novaja gazeta a opoziční sociální média také uvedly, že několik příznivců Navalného z Petrohradu bylo v sobotu a v neděli vyvedeno z vlaku do Moskvy nebo jim bylo zabráněno v nástupu do letadla.

Čtyřiačtyřicetiletý opozičník v srpnu letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy, když se mu udělalo nevolno. Letadlo proto nouzově přistálo v Omsku. S příznaky otravy byl poté v bezvědomí převezen na berlínskou kliniku Charité. Na základě testů provedených v laboratoři později německá vláda oznámila, že byl otráven nervově paralytickou látkou novičok.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video