NATO zveřejnilo snímky ruských tanků na ukrajinských hranicích

  17:48aktualizováno  21:35
Velení NATO na svých webových stránkách zveřejnilo sérii snímků ukrajinsko-ruského pohraničí, které údajně potvrzují přesuny ruské obrněné techniky na Ukrajinu. Jde zejména o ruské tanky, které jsou stejného typu, jako technika použitá při ruské anexi Krymu.

Tanky podle expertů NATO nemají žádné označení a jsou odlišné od těch, které používá ukrajinská armáda. Snímky podle aliance vyvolávají závažné otázky nad úlohou Ruska v destabilizaci východoukrajinských regionů (více o satelitních snímcích a podrobné vysvětlení přesunů tanků najdete na stránkách NATO).

"Ruští představitelé nejednou obelhali veřejné mínění a popírali svou roli v konfliktech na Krymu a na východě Ukrajiny. Zveřejněné snímky by měly zaručit, že se Rusko nezbaví odpovědnosti za své skutky," uvádí se v komentáři ke snímkům.

Podle přiložené mapy byly fotografie pořízeny u ukrajinských měst Makijivka a Snižne v Doněcké oblasti, kde byly zachyceny ruské tanky T-64. Další fotografie zachycují prostor u pohraničního přechodu Dolžanskyj v Luhanské oblasti a zbrojní sklady v Rostově na Donu, odkud bylo údajně deset ruských tanků na Ukrajinu vypraveno.

Tank T-64 ve městě Snižne

Tank T-64 ve městě Snižne

Rusko podle aliance disponuje asi 2000 tanky typu T-64, které už stáhlo z armádní výzbroje. Značná část z nich je uložena ve zbrojních skladech a podle NATO jsou v bojeschopném stavu.

Merkelová a Hollande hovořili o Ukrajině s Putinem

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande v neděli telefonicky hovořili s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dali najevo vážné znepokojení kvůli eskalaci bojů na východě Ukrajiny, kde proruští vzbouřenci v noci na dnešek sestřelili ukrajinský armádní letoun. V sestřeleném letadle zahynulo 49 ukrajinských vojáků (více čtěte zde).

Šéf Elysejského paláce a německá kancléřka v této souvislosti zdůraznili "nutnost přikročit urychleně k zastavení palby na Ukrajině". Jde podle nich o vytvoření efektivních podmínek pro zmírnění eskalace na území, "konkrétně zabránit přepravě bojovníků a zbraní přes hranici a vyzvat separatisty k ukončení bojů," stojí v dokumentu, z něhož citovala agentura AFP.

Sestřelení ukrajinského armádního letounu odsoudil i Bílý dům. Washington je "nadále hluboce znepokojen situací na východě Ukrajiny, včetně toho, že ozbrojené a separatistické skupiny získaly těžké zbraně z Ruska, včetně tanků, což je výrazné vyhrocení situace," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Laura Lucasová Magnusonová.

K sestřelení letadla, což je pro ukrajinské síly bojující s povstalci vážný problém, došlo jen týden poté, co nový ukrajinský prezident Petro Porošenko v inauguračním projevu proruské povstalce na východě země vyzval ke složení zbraní a nabídl amnestii těm vzbouřencům, kteří nemají krev na rukou. Nabídku však vůdcové separatistů odmítli.

Analytici tvrdí, že ztráta letadla by mohla vrátit do středu pozornosti případné zpřísnění protiruských sankcí. Incident "obrátí pozornost na fakt, že Rusko podle všeho nedělá příliš pro to, aby utlumilo povstání" nebo přeshraniční zásobování separatistů, podotkl analytik Timothy Ash ze společnosti Standard Bank.

Americký ministr zahraničí John Kerry varoval, že Spojené státy a země ze skupiny G7 "zvýší cenu" pro Rusko, pokud neukončí údajné přesuny zbraní na Ukrajinu a neuvolní vazby na proruské separatisty. Kerry to podle nejmenovaného činitele americké diplomacie prohlásil během telefonátu s ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem.

Americký ministr zahraničí dnes telefonicky hovořil i s ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

Ukrajinci v Kyjevě demonstrovali před ruskou ambasádou

Několik set ukrajinských demonstrantů se kvůli sestřelenému letounu shromáždilo před ruským velvyslanectvím v Kyjevě.

Sundali vlajku, převraceli vozy diplomatů a házeli vejce."Fašisti!", skandoval dav zhruba tří set lidí. Jeden z demonstrantů se podle zpravodaje AFP vyšplhal na plot ambasády a za pomoci nějakého předmětu sundal vlajku. Ukrajinská policie demonstraci přihlížela.

Svědci podle agentury Reuters uvedli, že demonstranti u ambasády roztrhli ruskou vlajku na protest proti tomu, co nazvali ruskou podporou separatistických vzbouřenců na východě Ukrajiny. Demonstranti prý byli převážně mladí lidé, mnozí se zakrytými obličeji. Poškodili kovovou bránu velvyslanectví, policie však nezasáhla.

Moskvu "provokativní akce" velmi rozhořčily, oznámila ruská diplomacie. "Pořádkové síly neudělaly nic na ochranu velvyslanectví, což představuje vážné porušení mezinárodních závazků Ukrajiny," uvedlo také podle AFP ruské ministerstvo zahraničí.

Washington útok na ambasádu odsoudil a apeloval na ukrajinské úřady, aby dodržovaly Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích, podle níž mají zajišťovat bezpečnost diplomatických budov a pozemků.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Evropa má přijmout zpět 800 islamistů z Blízkého východu, vzkázal Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v noci na neděli vyzval evropské spojence, aby si „vzali zpět“ přes 800 islamistů,...

Najdete na iDNES.cz