„Tři země, které akci provedly, nás informovaly, že ji pokládají ze velmi úspěšnou,“ uvedl Stoltenberg. Zásah, při němž tři země zaútočily na cíle nedaleko Damašku a Homsu, byl podle jeho názoru cílený a přiměřený. Aliance zaútočila na zařízení, která se nepřímo podílejí na výrobě chemických zbraní.
Americká velvyslankyně při NATO Kay Bailey Hutchinsonová podporu ostatních spojeneckých zemí uvítala.
„Ranní koordinované útoky ochromily program chemických zbraní syrského režimu a sloužily jako vážný odstrašující prvek proti jejich dalšímu použití,“ uvedla v prohlášení pro média. Spojené státy daly podle velvyslankyně jasně najevo, že použití chemických zbraní kdekoliv na světě je nepřijatelné a takové barbarské činy budou mít „významné důsledky“.
Úder Spojených států, Británie a Francie byl reakcí na týden starý útok v syrské Dúmě, při němž zahynulo několik desítek lidí.
Stoltenberg před novináři zdůraznil, že používání chemických zbraní se nesmí stát normou a nesmí procházet beztrestně. „Válka a zbraně jsou barbarské, ale chemické zbraně jsou zvlášť barbarské. A to je důvod, proč jsou konkrétně ony zakázány,“ upozornil generální tajemník.
„Tak to Trump rozsekl!“ Komentují blogeři nálet v Sýrii |
Kdyby podle něj světové společenství zůstalo zticha a akceptovalo používání takových zbraní, jen by riskovalo možnost další eskalace a jejich širšího používání.
„Netvrdím, že útoky z minulé noci vyřešily všechno, ale ve srovnání s variantou neudělat nic byla tohle správná věc,“ prohlásil Stoltenberg.
Stoltenberg také připomněl, že alianční země opakovaně prosazovaly mezinárodní iniciativy směřující k věrohodné likvidaci syrského chemického arsenálu. „To bylo ale opakovaně blokované Ruskem, které používalo své veto v Radě bezpečnosti (OSN),“ upozornil generální tajemník NATO. Před útokem tak podle něj byly vyčerpány všechny ostatní možnosti, jak věc řešit diplomatickými a politickými prostředky. „Protože to ale Rusko zablokovalo, nebyla nyní alternativa,“ poznamenal. Rusko podle něj režim syrského prezidenta Bašára Asada podporuje dlouhodobě.
Stanovisko NATO podpořila i česká diplomacie
Stanovisko generálního tajemníka NATO Stoltenberga vyjádřila podporu také česká diplomacie.
„Česká republika vystupovala a vždy bude vystupovat zásadně proti jakémukoliv použití chemických zbraní. Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů,“ napsala česká diplomacie v prohlášení.
Vysocí představitelé EU a NATO ve svých prohlášeních označili používání chemických zbraní za nepřijatelné a odsouzeníhodné. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera má mezinárodní společenství povinnost identifikovat a potrestat ty, kdo jsou za jejich použití odpovědní. Podobně se vyjádřil také Stoltenberg.
Velvyslanci členských zemí NATO se sejdou v úterý odpoledne v Bruselu, kde si vyslechnou informace svých kolegů z USA, Francie a Británie o posledním vývoji v Sýrii.