Nastrčené firmy a cizí vlajky. Íránská flotila je mistrem v obcházení sankcí

  12:18aktualizováno  12:18
Světové mocnosti se shodly na nových sankcích proti Íránu. Teherán ale v obcházení těch dosavadních dosáhl mistrovství. Íránské lodě nemění jen názvy a vlajky, ale i své vlastníky. Nastrčené společnosti mají sídla po celém světě.

Loď Francop převážela tisíce zbraní zřejmě z Íránu do Sýrie (4. listopadu 2009) | foto: AP

V lednu 2009 přistála v jihoafrickém Durbanu rezavějící nákladní loď plující pod vlajkou Hong Kongu. Během hodiny její posádka naložila motorový člun Bladerunner 51. Loď pak zamířila do íránského přístavu Bandar Abbás.

Podle dokumentů loď plující pod názvem Diplomat patřila společnosti Starry Shine Ltd. Ještě o půl roku dříve se loď jmenovala Iran Mufateh a patřila íránské státní loďařské společnosti Irisl.

Loď Francop převážela tisíce zbraní zřejmě z Íránu do Sýrie (4. listopadu 2009)Íránské vojenské manévry Velký prorok v Hormuzském průlivu.

Irisl loď přejmenoval a převedl pod krycí firmu, aby mohla obejít sankce OSN a dovážet do Íránu armádní techniku. Člun Bladerunner 51 je možné vyzbrojit torpédy a íránské Revoluční gardy ho používají při svých operacích v Perském zálivu.

Když americká vláda zjistila pravdu, nákladní loď Diplomat už brázdila vlny oceánů pod novým jménem Amplify a měla nového nastrčeného vlastníka.

Nastrčené firmy sídlí po celém světě

Z příběhu lodi Iran Mufateh je jasně patrné, že Írán se umí velice pružně přizpůsobit sankcím, které na něj OSN uvalila kvůli jeho jadernému programu. Irisl nemění jen jména lodí a vlajky, pod kterými plují, ale i jejich vlastníky.

Irisl z původních 123 lodí nyní oficiálně vlastní jen 46. Čtyři lodě se potopily. Zbytek, tedy 73 lodí, vlastní nastrčené společnosti. Tyto firmy sídlí v Německu, Hong Kongu, Kypru, Maltě nebo na Ostrově Man mezi Anglií a Irskem. Nejméně 80 lodí se za poslední dva roky přejmenovalo. Íránské názvy nahradila anglické jména jako Bluebell anebo Angel. Jedna loď dostala jméno Alias.

Jak sankce obchází KLDR

Severní Korea maskuje obchod s jádrem, tvrdí OSN

Listu New York Times se podařilo vystopovat napojení několika těchto krycích společností na vedení Irisl v Teheránu. Pro íránského lodního dopravce založil na Ostrově Man několik krycích firem konzultant Nigel Malpass. "Pro Irisl jsem skutečně pracoval," přiznal listu Malpass a zároveň upozornil, že s Irislem už nespolupracuje.

Hra na kočku a myš

Mužem, kterého machinace Íránského dopravce trápí nejvíc, je Stuart Levey, náměstek amerického ministerstva financí pro terorismus a finanční zpravodajství. Jeho úřad jen stěží stíhá aktualizovat seznam íránských krycích společností.

"Máme co do činění s lidmi, kteří jsou stejně chytří jako my a vždy se mohou přizpůsobit našemu seznamu zakázaných firem," řekl listu New York Times o věčné hře na kočku a myš Levey.

Američané často a rádi upozorňují, že proti Íránu používají takzvané chytré sankce, které nepostihují všechny obyvatele islámské republiky, ale jen vybrané firmy a jednotlivce. Pružnost, s jakou se představitelé Ahmadínežádova režimu sankcím přizpůsobili, značí, že nové postihy budou pro Teherán znamenat jen o něco víc papírování.

Íránská válečná loď Jamaran při cvičné střelbě raketami dlouhého doletu Noor. (9. března 2010)Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na konferenci v Istanbulu (8. června 2010)

Levey ale zároveň už čtyři roky prosazuje i jinou taktiku. Objíždí svět a snaží se přesvědčit šéfy velkých společností, že spolupráce s Íránem škodí jejich byznysu. Na první pohled naivní idea slaví určité úspěchy.

Leveymu se v poslední době podařilo přesvědčit šéfa automobilky Daimler, stavební firmy Caterpillar nebo holandského auditora KPMG, aby se firmy z Íránu stáhly.

Dosavadní sankce OSN proti Íránu

23. prosince 2006 Zákaz dodávat Íránu materiály či technologie použitelné při procesu obohacování uranu, zpracovávání vyhořelého paliva a budování těžkovodních reaktorů, stejně jako součástí systémů balistických střel. Rezoluce se nevztahovala na lehkovodní reaktor, který buduje Írán s pomocí Ruska v Búšehru.
24. března 2007 Zákaz íránského vývozu konvenčních zbraní a zákaz nákupu íránských zbraní dalšími zeměmi.
3. března 2008 Zpřísnění režimu ekonomických a obchodních sankcí z předchozích rezolucí. Zákaz cestování pro pět osob, jež se podílely na obohacování uranu v Íránu. Vůbec poprvé rezoluce obsahovala i zákaz obchodu s Íránem se zbožím určeným nejen k vojenským, ale i k civilním účelům.

Sankce zmrazily zahraniční fondy a finanční aktiva dohromady 35 organizacím a 40 osobám, které jsou spojeny s íránským jaderným či raketovým programem.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Babiš má z úcty k občanům odejít, může se vrátit, píše frankfurtský deník

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Podezření o střetu zájmů vůči premiérovi Andreji Babišovi jsou tak závažná, že by do jejich vyšetření měl přerušit...

Hledá se hřbitov pro velryby. Úřady v USA nevědí, kam odklidit zdechliny

TLEJÍCÍ VELRYBA. Matka si se svým synem zakrývají nosy ve chvíli, kdy...

U západního pobřeží Spojených států uhynulo v posledních měsících tolik plejtvákovců šedých, že chybějí místa, kde by...

USA provedly kybernetický útok na systémy, kterými Írán kontroluje rakety

Írán oznámil, že během letošních manévrů v Hormuzské úžině otestoval dvě rakety...

Spojené státy ve čtvrtek podnikly kybernetický útok proti Íránu. Přišel poté, co Teherán sestřelil americký dron v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz