Neteř Le Penové štěpí Národní frontu. Strana hledá zbraň na Fillona

  18:46aktualizováno  18:46
V nadcházejících prezidentských volbách ve Francii bude jedním z hlavních hráčů Marine Le Penová a její Národní fronta. Musí se však vypořádat s převahou republikánského kandidáta François Fillona. Straně v posledních dnech nepomáhají ani vnitřní rozepře, ve kterých se o slovo hlásí neteř Le Penové Marion.

Marion Maréchal-Le Penová, Marine Le Penová a Florian Philippot. Tři hlavní figury v čele Národní fronty. | foto: Profimedia.cz

Francie bude o novém obsazení Elysejského paláce rozhodovat na přelomu dubna a května 2017. Republikánská strana do nich vyšle hlavního favorita Françoise Fillona, socialisté se budou spoléhat na někdejšího premiéra Manuela Vallse (podrobnosti o jeho kandidatuře čtěte zde), za své hnutí En Marche! jde do voleb i oblíbený Emmanuel Macron (o jeho odchodu z vlády čtěte zde). Tito dva však hlavními vyzyvateli republikánského kandidáta zřejmě nebudou.

Fenomén Macron. Francouze uhranul reformátor, který sbalil profesorku

Největší šance se dávají předsedkyni Národní fronty Marine Le Penové. Ta v průzkumech figuruje s odstupem na druhém místě za Fillonem (výsledky dosavadních průzkumů najdete zde). Jednotu strany však v posledních týdnech nabourává její neteř Marion Maréchal-Le Penová. Do své tety a zkušenější sokyně se pustila kvůli rozdílným názorům na problematiku potratů i 35hodinovému pracovnímu týdnu.

Rozpory ve straně přicházejí ve chvíli, kdy Národní fronta musí hledat cestu, jak porazit Fillona. „Ve straně mají nyní dva zcela odlišné pohledy na to, jak se s ním vypořádat,“ sdělil serveru Politico politolog Joel Gombin, který dlouhodobě mapuje dění uvnitř Národní fronty.

Maréchal-Le Penová podle něj vidí ve Fillonovi strategickou hrozbu, protože republikánský politik cílí z velké části i na voliče Národní fronty, zejména v ekonomických otázkách. Prosazuje katolické hodnoty a blízko má také k Rusku.

Taktika proti Fillonovi

Viceprezident Národní fronty a vedoucí kampaně Le Penové Florian Philippot vidí situaci jinak. V nadvládě Fillona spatřuje příležitost, jak spojit příznivce zbytku politické scény.

Thatcherovec a nepřítel gayů. Republikán Fillon míří do čela Francie

Před Národní frontou zůstává rozhodnutí, zda se odklonit od svého programu směrem doprava či doleva. Zdá se, že euroskeptický Philippot zvolil druhou možnost a Fillona obviňuje z podpory chladnokrevného kapitalismu řízeného Evropskou komisí s cílem zničit sociální systém Francie. Příznivci z okruhu Maréchal-Le Penové volí pravicovou cestu. Argumentují tím, že Fillon má díky této politice úspěch.

Podle nejmenovaného člena strany je jen otázkou času, než se Maréchal-Le Penová a její příznivci přihlásí o větší roli ve straně. „Po roce 2017 už nebudeme moci pokračovat s podobnými rozpory uvnitř strany. Bude se muset hlasovat a uvidíme, kdo vyhraje,“ sdělil serveru Politico.

Štěpení Národní fronty?

Jeho slova potvrzuje i někdejší člen Národní fronty Guillaume Laroze, který ze strany odešel, protože byl terčem homofobních výhrůžek. Až 80 procent Národní fronty je podle něj na straně Maréchal-Le Penové a požaduje jasnější konzervativní program. Laroze tvrdí, že rozpory mohou vyústit až v rozštěpení strany na dva nezávislé politické subjekty.

Výhra Trumpa nahradí starý řád a mně pomůže ke zvolení, říká Le Penová

Marine Le Penová i přesto nadále spolupracuje s křídlem okolo Philippota. Před volbami se mimo některých ústupků směrem doleva zjevně pokusí udržet s Fillonem krok i ve „vlasteneckých opatřeních“. Před pár dny oznámila, že hodlá zakázat chození do školy dětem cizinců, kteří ve Francii pobývají neregulérně. Tímto krokem zjevně cílí na nacionálně smýšlející voliče.

„Nemám nic proti cizincům, ale říkám jim: ‚Přijedete-li do naší země, nečekejte, že si vás bude někdo brát na starost, pečovat o vás a vaše děti vzdělávat zdarma. Zábava skončila‘,“ prohlásila předsedkyně Národní fronty (více zde). V současnosti mají ve Francii všechny děti právo na bezplatné vzdělání bez ohledu na imigrační status rodičů. Neregulérní přistěhovalci mohou využívat bezplatné péče po třech měsících pobytu.

První kolo francouzských prezidentských voleb proběhne 23. dubna. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči o Elysejský palác v druhém kole 7. května.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Přeživší holokaustu se pustil do kongresmanky USA, obvinil ji z antisemitismu

Přeživší holocaustu Edward Mosberg se zúčastnil vzpomínkové akce u příležitosti...

Na světě existuje už jen několik přeživších holokaustu, kterým se podařilo přečkat hrůzy druhé světové války. Jedním z...

Vrtat se nevyplácí. EU trestá Turecko kvůli Kypru novými sankcemi

Turecká těžařská loď Yavuz je eskortovaná plavidlem turecké armády k pobřeží...

Evropská unie se rozhodla potrestat Turecko sankcemi kvůli sporným průzkumným vrtům u pobřeží Kypru na místech, kde...

Války v Afghánistánu a Iráku nám za to nestály, míní Američané

Američtí vojáci nedaleko afghánského hlavního města Kábul (28. ledna 2012)

Zdrcující verdikt: dvě třetiny Američanů – a stejné množství veteránů – si myslí, že válčení na Blízkém východě nebyl...

Najdete na iDNES.cz