Německá NPD ve vlacích hlídkuje před migranty, podle úřadů provokuje

  16:23aktualizováno  16:23
Krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa zveřejnila video, na kterém její členové procházejí berlínskými vlaky a dohlížejí na pasažéry. Snaha ochránit „skutečné“ Němce před zločiny migrantů se ale nesetkala s pochopením německých orgánů, které video označily za snahu o provokaci a přitahování pozornosti.

Sebevědomá skupina mladých mužů přichází za zvuků dramatické hudby na jednu z berlínských železničních stanic. Není to začátek filmu, ale nedávno zveřejněného videa krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD). Několik mužů v něm obléklo sytě oranžové reflexní vesty s logem ve tvaru písmene S a vydalo se na obchůzku vlaků. Záběry je ukazují při procházení vagónů či při debatě s pasažéry.

Fotogalerie

Na kameru představitelé strany vysvětlují, že hlídkují na místech s vyšším výskytem kriminality, aby ochránili Němce před „násilím a zločiny páchanými migranty“. 

Míra kriminality je přitom v Německu podle posledních dat, zveřejněných v květnu, nejnižší od roku 1992. Přibyly ale zločiny z nenávisti. Průzkum nicméně ukázal, že 44 procent německých obyvatel se cítí v zemi kvůli přílivu uprchlíků méně bezpečně než před několika lety, uvádí Deutsche Welle.

Propagační video je součástí nacionálnědemokratické kampaně za vytvoření takzvaných „ochranných zón“ , ve které NPD obviňuje úřady z laxního postoje v boji proti zločinům páchaných na „krajanech“. Těmi jsou podle nacionalistů Němci bez imigrační minulosti. Video bylo na YouTube umístěno na začátku června a dosud ho vidělo osm a půl tisíce lidí.

Železnice má 750 vlastních strážníků

Spolková policie, zodpovědná za zabezpečení železniční sítě, nyní zkoumá, jestli video neporušilo zákon. Provozovatel železnice Deutsche Bahn (DB) si totiž stěžoval, že bylo natočeno bez povolení, což je v rozporu s jeho pravidly.

Mluvčí společnosti pro list Berliner Morgenpost uvedl, že zajištění vysokého stupně bezpečnosti ve spolupráci s policií je pro DB prioritou. „Máme 750 strážníků, kteří dohlížejí na ochranu našich cestujících bez ohledu na to, odkud pocházejí,“ řekl mluvčí.

Britští neonacisté nabírají na síle, brojí proti gayům a obdivují NSDAP

Zástupci parlamentních stran označili video za snahu o provokaci, kterou nebudou podporovat. „Myšlenka občanských hlídek není nová a její kouzlo spočívá v očích extremistů v tom, že se zpočátku zdají být neškodné a odvážné. Ve skutečnosti ale slouží k vyvolávání nenávisti a agitování proti státu,“ uvedl Berliner Morgenpost v názorové části novin.

NPD, hlásící se k neonacistické ideologii, získala v záříjových spolkových volbách méně než 0,5 procenta hlasů. Ačkoli se ji spolkové země snažily zakázat, ústavní soud to loni v lednu odmítl (více o rozhodnutí soudu si můžete přečíst zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

Konzervativci vybírají nástupce Mayové. Zůstávají čtyři kandidáti

Boris Johnson zahájil kampaň za zvolení do čela konzervativců. (12. června 2019)

Poslanci Konzervativní strany pokračovali ve volbě kandidátů na pozici lídra strany. Do dalšího kola postoupili čtyři -...

Nucený odsun. Ruská obec nechala kvůli potyčkám vystěhovat stovky Romů

Obec Čemodanovka na západě Ruska. Po hromadné rvačce se odtamtud musely...

Více než 600 Romů minulý týden spěšně opustilo své domovy v ruské vesnici Čemodanovka poté, co se dostali do sporu se...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz