Narco Satánicos vařili své oběti v kotli, z obratlů pletli náhrdelníky

Seriál   19:07aktualizováno  19:07
Měl tvář modela a duši ďábla. Adolfo de Jesús Constanzo na sklonku 80. let vedl na severu Mexika zvrhlý kult Narco Satánicos, který se nezastavil ani před lidskými oběťmi. Jeho příběh čtěte v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Adolfo de Jesús Constanzo na archivním snímku | foto:  CC-BY-SA, Creative Commons

K opuštěnému ranči Santa Elena na pomezí Mexika a Texasu vede jen nezpevněná polní cesta, kterou sem tam lemuje opuštěná chatrč. Pro oběti kultu Narco Satánicos končila výjevem jako z hororu.

Ve stodole uprostřed polí na ně čekal obětní oltář a takzvaná „nganga“ - kotlík, ve kterém členové sekty vařili části jejich těl. Pokud oběť dovlekli až na ranč, měla jen malou šanci na záchranu.

Sekty, kulty, mesiáši

O vražedném kultu se policie dozvěděla jen náhodou. Všechno jí prozradil jeden z členů sekty Serafin Hernandez, kterého náhodou zadržela policejní hlídka. „Nikdy ve své kariéře jsem neviděl, že by se někdo tak snadno přiznal. Podle mě prostě neměli srdce,” vzpomínal později prošedivělý texaský vyšetřovatel George Gavito, který na případu pracoval.

Vzpomínal, jak Hernandez s nezúčastněných výrazem chodil po ranči a policistům ukazoval, kam se svými kumpány pohřbil těla obětí. Nedával najevo žádné výčitky a když ho policisté nechali vykopávat mrtvoly, řekl si v hrobě o svačinu.

Duchové z Konga

Vůdce kultu Adolfo de Jesús Constanzo se narodil v roce 1962 v Miami teprve patnáctileté Delii Auroře Gonzalesové. Tato imigrantka z Kuby věřila, že její syn má nadpřirozené schopnosti (údajně předpověděl pokus o atentát na prezidenta Reagana) a od dětství ho proto zasvěcovala do tajů náboženských rituálů, které si osvojila ve své vlasti.

Palo Mayombe

Klasická přísada ngangy, rituálního hrnce afrokaribského náboženství Palo...

Rituální náboženství, které se do španělských kolonií v Karibiku dostalo s otroky z dnešního Konga a Nigérie. Středem rituálních úkonů je třínohý hrnec zvaný nganga či prenda, ve kterém jsou zvířecí či lidské ostatky a zapíchané mačety a nože. Podobně jako další karibský kult Santería v sobě snoubí prvky afrického šamanismu s vírou v katolické světce. Stoupenci Palo Mayombe věří, že jejich kněží (tzv. Paleros) jsou v kontaktu s duchy z říše mrtvých a mohou jim rozkazovat.

Výchova to byla poměrně morbidní. Chlapec, který si později vysloužil přízvisko El padrino de Matamoros (Kmotr z Matamoros), místo dětských her vraždil zvířata a matka ho ponoukala, aby neměl žádné slitování.

„Necitlivý ke způsobování bolesti a s vírou ve své nadpřirozené schopnosti měl Constanzo veškeré předpoklady stát se vůdcem vražedného kultu,“ vysvětlil v jednom z dílů dokumentárního seriálu Most Evil forenzní psychiatr Michael Stone z Kolumbijské univerzity.

Když Constanzův otec zemřel, přestěhovala se Delia na Portoriko a znovu se vdala. Pokřtěný katolík Adolfo ministroval v kostele, čas od času však vyrážel s matkou na výlety na Haiti, kde propadl kouzlu náboženství Palo Mayombe (viz box).

V roce 1972 se rodina vrátila do USA. Na předměstí Miami zvaném Hialeah, hlavní centru kubánských imigrantů na Floridě, Adolfo brzy získal pověst čaroděje. Sousedé se domu Constanzových děsili. Když se někteří z místních dostali s Adolfem nebo jeho matkou do křížku, našli často druhý den u svých dveří sťatá zvířata. Delii policie jednou zadržela, když vyšlo najevo, že děti vychovává v bytě spolu s 27 zvířaty a podlaha je zamazaná krví, močí a výkaly.

Krátce po návratu do Ameriky se Delia potřetí vdala a nový otčím Constanza zasvětil do světa zločinu. Budoucí vůdce krvavého kultu začal obchodovat s drogami a náboženskými relikviemi, kvůli krádežím a vandalismu ho několikrát zadržela policie. Obávaný „čaroděj“ z Hialeah se však neživil jen zločinem a díky své pohledné tváři si přivydělával také jako model.

Rituály však hrály v jeho životě hlavní roli. V jednadvaceti letech dostal od matky tu nejcennější věc - ngangu. Kotel s vývarem z mrtvých zvířat mu sloužil jako oltář a Constanzo svoji duši plně odevzdal duchovi jménem Kadiempembe, obdobě satana v Palo Mayombe.

Kouzla a uřknutí za úplatu

V roce 1984 se přestěhoval do Mexika a spolu s dalšími čtyřmi kumpány rozjel obchody s magií. Za uřknutí či kouzla zajišťující štěstí a bezpečí si účtovali částky pohybující se kolem 1000 až 2000 dolarů.

Jejich služby vyhledávali policisté, politici i zabijáci místních narkomafiánů. Constanzo před zraky zákazníků obětoval kuřata, kozy či hady, postupem času však dospěl k závěru, že kosti zvířat nemají dostatečnou moc. Čtveřice proto začala přerývat hřbitovy v touze ukořistit lidské ostatky.

V roce 1987 Constanzovu kouzlu propadla 22letá Sara Villareal Aldretová, vysoká usměvavá dívka, která se brzy stala jeho pravou rukou. Členové sekty jí přezdívali „La Madrina“, tedy kmotřička. “Když vám rozkázal, abyste něco hned udělali, tak jste to prostě udělali. Nevím proč, ale prostě to tak bylo,” líčila později sílu Constanzova charismatu.

Sara Aldretová, která byla považovaná za pravou ruku vůdce kultu Narco...
Sara Aldretová na archivní fotce s vůdcem kultu Adolfem Constanzem.

Aldretová pocházela z Matamoros, ale studovala v texaském Brownsvillu, který leží několik kilometrů za hranicemi. Od seznámení s Constanzem žila dvojí život. Zatímco v Texasu byla úspěšnou studentkou vysoké školy, v Mexiku měla pověst čarodějnice. Později se spekulovalo, že s vůdcem kultu udržovala milostný poměr, Constanza však ve skutečnosti zajímali především muži.

V roce 1988 se sekta usadila na ranči Santa Elena nedaleko Matamoros. Constanzo, který prostřednictvím kouzlení pro mexické mafiány pronikl do narkobyznysu, farmu využíval jako překladiště marihuany a kokainu. Stodolu upravil pro své temné rituály.

Fotogalerie

Jejich středobodem byly lidské obětiny. Narco Satánicos podle měsíčníku Texas Monthly většinou své oběti nejprve zabili, někdy je ale začali porcovat už zaživa. Do rituálního kotlíku putoval mozek, srdce, plíce či varlata nebožáků. Členové kultu si poté lidský vývar mezi sebou podávali a pili. Věřili, že je učiní nezranitelnými a žádná kulka jim neublíží.

Většinu obětí zavraždil sám Constanzo, na únosech a mrzačení se podíleli i ostatní členové kultu. Některé oběti si náhodně vybírali na ulici, mezi zavražděnými byli ale i konkurenti z drogového byznysu.

Soumrak kultu nastal v březnu 1989. Constanzo tehdy vyslal své následovníky pro lidskou oběť do Matamoros, kde bylo tou dobou mnoho amerických studentů, kteří se během jarních prázdnin přijeli pobavit do mexických barů. Jedním z nich byl i 21letý student medicíny Mark Kilroy.

Hrob s drátem

Američtí studenti většinou dojedou jen do Brownsville a pak pěšky přejdou přes most do Mexika. Když se Kilroy té noci vracel s kamarády zpátky přes hranici, trochu se zdržel. „Řekl, že si musí odskočit a kamarádi šli napřed. To byl přesně moment pro Constanzovy zabijáky,“ popsal události osudné noci bývalý zástupce šerifa Gavito v dokumentu Rituales de Sangre: The True Story Behind the Matamoros Cult Killings.

Na celý dokument v angličtině se můžete podívat zde:


Vrazi si na Kilroye vymysleli léčku. Přistoupili k němu v převlečení za policisty, přednesli mu vymyšlené obvinění a pak ho odvezli na ranč. Zatímco ho jeho kamarádi marně hledali po barech, Kilroy na ranči bojoval o život. Constanzovi muži ho ve stodole mučili a znásilňovali a když se po dvanácti hodinách pokusil o útěk, vůdce kultu ho zabil mačetou. Odsekl mu vršek hlavy a jeho mozek uvařil, popisuje web New York Daily News.

Druhý den se Markovým zmizením začala zabývat texaská policie, která požádala o spolupráci své mexické kolegy. Detektivové ze začátku neměli však žádnou stopu a ranč se jim podařilo odhalit, až když hlídka zastavila Serafina Hernandeze zmíněného v úvodu článku.

Policie zadržela na ranči Santa Elena čtyři podezřelé.
Jedna z obětí Narco Satánicos na ranči Santa Elena.
Kotel nganga a další věci nalezené na ranči Santa Elena, kde členové Narco...

Policisté na ranči kromě desítek kilogramů marihuany objevili opuštěnou stodolu s oltářem. V kotli u vchodu byla podkova a v temném odvaru plavala želva, kozí noha a další zbytky zvířecích těl, popsali reportéři The New York Times.

Policisté později našli i Kilroyův hrob, ze kterého trčel drát. “Constanzo chtěl náhrdelník z jeho obratlů, tak jsme mu po smrti propíchli páteř drátem,” vysvětlil šokovaným policistům Hernandez.

Na ranči a v okolí nalezla policie celkem patnáct těl. Existuje však podezření, že kult je zodpovědný za další vraždy v Mexico City, kde policisté narazili na těla, která měla stejně jako ta na ranči odstraněnou páteř. Narco Satánicos z obratlů svých obětí vyráběli „náhrdelníky štěstí“.

Policie zapálila před televizními kamerami jednu z Constanzových nejcennějších...
Policie zapálila před televizními kamerami stodolu, kde Narco Satánicos...

Během zátahu policie na ranči zadržela čtyři podezřelé, vůdce sekty ale mezi nimi nebyl. Prohledala i jeden dům v Matamoros, který údajně patřil Aldretové. V prázdném domě našli mnoho stop od krve, oltář, kusy dětského oblečení a fotku malého dítěte. Po Constanzovi a Aldretové však ani stopy.

V sázce byla nejen pověst policie, hrozily také nepokoje mezi pověrčivými obyvateli. Víra v magii, ať už dobrou či špatnou, má v Mexiku hluboké kořeny. Palice česneku či kostelní svíce měl ve své kanceláři i šéf policie v Matamoros Juan Benitez Ajala.

Když se prvně dozvěděl o zvrácené svatyni ve stodole, trval na tom, že na místo musí být nejprve povolán „curandero“, tedy lidový vymítač, který ranč od temných sil očistí. Později se Ajala vydal na místo i s reportéry místní televize a před kamerami stodolu hrůzy nechal podpálit. Věřil, že tím Constanza zasáhne. V plamenech skončila i nganga.

O dva týdny později policisté vystopovali Constanza s jeho nejvěrnějšími v Mexico City a obklíčili je. Muž, který celý život uctíval smrt, v tušení konce začal šílet, pálil peníze a rozbíjel věci. Když se po 45 minutách divoké přestřelky policisté dostali do bytu, byl mrtvý. V posledním okamžiku jednomu ze svých věrných nařídil, aby ho i s jeho milencem zastřelil.

Na konci zátahu v poutech skončilo pět členů kultu včetně Aldretové. U soudu tvrdila, že je nevinná a že ji sektáři věznili. Podle soudu se však podílela na minimálně jedné vraždě. Spolu se Serafinem Hernandezem a jeho bratrem dostala více než šedesát let vězení, dalšího člena Narco Satánicos soud poslal na třicet let za mříže.

Morbidní kult z pomezí Mexika a Texasu později inspiroval Hollywood. Na motivy vražd byl v roce 2007 natočený film Za hranicí strachu, na jehož trailer se můžete podívat níže.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Do ulic Barcelony vyšly statisíce lidí, obchody zavřely, nebude ani fotbal

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Čtyři stateční. Tolik údajně zbývá sehnat poslanců ke schválení brexitu

Britský premiér Boris Johnson bude muset v parlamentu bojovat doslova o každý hlas, aby prosadil dohodu o brexitu, na...

Zprostředkovateli Kuciakovy vraždy výrazně zkrátí trest, podepsal dohodu

Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, v pátek uzavřel s prokurátorem...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Najdete na iDNES.cz