Napoleon chce na válku zapomenout

  15:54aktualizováno  15:54
Jmenuje se Napoleon. Ve svých jedenácti se stal profesionálním vojákem. Teď je mu 28 a tvrdí, že na některé věci chce navždy zapomenout. "Jsou zkušenosti, o nichž nechci mluvit, obrazy, které mi zůstanou navždy vryty do paměti," říká. "Jasně si pamatuji, jak jsem kladl miny a jak můj přítel, se kterým jsem cestu do Etiopie plánoval, zemřel přímo přede mnou", poodhaluje něco ze své minulosti muž, který přijel do Ženevy oslavit existenci smlouvy zakazující rekrutovat do armády děti do osmnácti let.

Dodatek k Úmluvě o právech dítěte, schválený v květnu před dvěma lety 94 zeměmi, platí od letošního 12. února. V ten den ho ratifikovalo čtrnáct států. "Všichni, kdo se obávají o osud dětí, se teď mohou o tuto smlouvu opřít. Před několika lety nebylo nic, co by děti chránilo," řekl Súdánec Napoleon na tiskové konferenci v OSN.

Naverbovali mne v jedenácti
Aby své snahy o uchránění dětí před vojenskou službou zdůvodnil začíná vyprávět:
"Naverbovali mě, když mi bylo jedenáct let." Školský systém na jihu Súdánu, zbídačeném boji, neexistoval. Potulující se chlapec se dostal do sousední Etiopie. Ve vojenském táboře Súdánské lidové osvobozenecké armády SPLA , o němž si zpočátku myslel, že je to tábor pro uprchlíky, začal být vojákem.

Napoleon šéfoval dvěma stovkám dětí
"Prošel jsem výcvikem, ten trval asi šest měsíců. Pak mě odvedli do jiného tábora. Zůstal jsem tam od roku 1984 až do roku 1991." Už ve čtrnácti měl Napoleon pod sebou další dvě stovky dětí od devíti do 15 let. "Protože jsem se uměl vyjadřovat, stal jsem se šéfem," vzpomíná.

Děti procházejí různým výcvikem, aby uměly "zabíjet, klást miny, proniknout k nepříteli... Všechno je založeno na příkazech. Neměli jsme vědět nic jiného než příkazy."

Vzpomíná-li na svou minulost dětského vojáka, dokáže si teprve zpětně představit všechna nebezpečí: "Jsem z toho vyděšen."

Jako řidič měl kontakt s mezinárodními organizacemi
Z odborníka na výbušniny se později stal řidičem ambulance. To byla práce, o které se soudilo, že je jen pro zbabělce. Tak se dostal do kontaktu se zaměstnanci Mezinárodního výboru červeného kříže a Dětského fondu OSN UNICEF.

"Postupně jsem vojančiny nechával," říká s tím, že se v roce 1992 dostal po vítězné ofenzívě vládních sil do keňské Kakumy.

"Snažil jsem se dostat na školu. Přitahovaly mě počítače a studoval jsem informatiku. V roce 1995 jsem se vrátil na jih Súdánu, aby se tu podílel na demobilizaci dětí."

Říká, že byl první, kdo o tom mluvil se SPLA a skupinami místních politiků. "Považovali mě za zrádce. Riskoval jsem, že mě zatknou, ale vyvázl jsem živý." Od té doby s mezinárodními organizacemi spolupracuje.

"Můj případ není ojedinělý. Mnozí se z toho snažili dostat jako já," dodává. Když se jej někdo zeptá, zda trpěl, zarazí se. "Nechci se vystavovat nebezpečí, že se nebudu moci vrátit do Súdánu, když bych veřejně mluvil o osobách, které se mnou špatně zacházely a dosud vykonávají službu," říká.

V africkém Kongu podle OSN bojuje až 12 tisíc dětí. Mezinárodní Koalice - Stop využívání dětských vojáků tvrdí, že v současnosti bojuje ve 41 zemích světa více než 300 tisíc dětí.

Súdán - místo vleklých bojů

Na jihu Súdánu, kde Napoleon vyrostl, armáda před dvěma týdny děti naoko demobilizovala. Mezitím ale další nové najala. V bojích osoby pod osmnáct let využívá jak Súdánská lidová osvobozenecká armáda tak vládní vojska.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Mexiku zadrželi, a vzápětí propustili, syna drogového krále Guzmána

V Mexiku tamní policie krátce zadržela Ovidia Guzmána, jednoho ze synů vězněného drogového krále Juaquína Guzmána....

Američané neví, kdo jsou to Kurdové. Trumpova snacha šokovala veřejnost

Snacha amerického prezidenta Donalda Trumpa šokovala veřejnost svým prohlášením, že průměrný Američan vůbec netuší, co...

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

Evropští lídři odložili rozhovory o přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz