Pomoc uprchlíkům a bezletové zóny. Bývalý rukojmí nabídl recept proti IS

  14:12aktualizováno  14:12
Bývalý rukojmí islamistů Nicolas Hénin tvrdí, že spojenecké nálety proti Islámskému státu jsou zbytečné. Jedinou zbraní je podle něj pomoc uprchlíkům, bezletové zóny a podpora Syřanů, kteří se rozhodli zůstat ve vlasti.

Hénin strávil ve vězení Islámského státu deset měsíců a byl propuštěn v dubnu loňského roku, píše server The Guardian. Na základě zkušeností ze zajetí tvrdí, že současný postup Západu v boji proti islamistům je špatný.

„Útoky na Islámský stát jsou pastí. Vítězem této bitvy nebude strana, která má nejnovější, nejmodernější a nejsofistikovanější výzbroj, ale strana, jenž má na své straně lid,“ říká Hénin na videu, které umístil na server YouTube.

Fotogalerie

Bombardování podle něj nasměruje obyčejné lidi do náruče islamistů. „Co musíme udělat, je spojit se s místními lidmi. Jakmile budou mít politické řešení, Islámský stát zkolabuje. Už nebude mít žádnou pevnou půdu pod nohama,“ myslí si Hénin, kterého věznil Mohammed Emwazi alias Džihádista John (více o něm zde).

„Byl jedním z těch, kteří zabili mé přátele,“ vzpomíná Hénin, který několik měsíců sdílel vězení s Jamesem Foleym, Stevenem Sotloffem, Davidem Hainesem a Alanem Henningem.

Ti se postupně objevili na drastických videích Islámského státu, ve kterých jim únosci podřízli hrdlo. Islamisté podle Hénina žijí ve zcela paralelním světě. Věří, že je v budoucnu čeká velká válka mezi 80 armádami a muslimy z celého světa.

Bezletové zóny a pomoc uprchlíkům

Západ udělal podle Hénina v řešení konfliktu v Sýrii celou řadu chyb. „Jen posilujeme naše nepřátele, přiživujeme mizérii a tragédii tamních obyvatel,“ myslí si. Jednou z chyb je podle něj také pasivita, jakou při řešení syrské krize projevilo mezinárodní společenství.

„Na každého Syřana zabitého Islámským státem připadá sedm až deset dalších, které zabil syrský režim. Musíme pochopit, že tyto dvě paralelní tragédie se navzájem ovlivňují,“ vysvětluje.

Jak by se tedy podle Hénina mělo bojovat s Islámským státem? Jako dobrý příklad uvádí reakci Evropské unie na současnou uprchlickou krizi, která podle něj byla velkým zásahem do propagandy islamistů.

Ofenziva u Idlíbu

Ruská a syrská armáda se v syrské provincii Latákíja připravují na společnou ofenzivu proti městu Idlíb. Cvičení začalo podle syrských bezpečnostních zdrojů před čtrnácti dny a má být přípravou na útoky proti radikálům v Idlíbu.

Rusko bojuje v Sýrii od konce září. "V další fázi bude nejdůležitějším cílem rusko-syrských operací Idlíb," sdělil zdroj agentuře AFP. Podle něj je v tomto městě na severozápadě Sýrie vůbec nejvíc bojovníků povstaleckých skupin, k nimž patří také Islámský stát. V Idlíbu bojuje především fronta an-Nusra která se hlásí k al-Káidě.

Zdroj: ČTK

Obrázky prchajících muslimů, kteří opouštějí svou zaslíbenou zemi a v jejich nové domovině je vítají podle islamistů „bezbožníci“, je v přímém rozporu s tím, jak se snaží západní svět vykreslovat Islámský stát. „I kvůli tom se zřejmě pokusili zmanipulovat veřejnost při útocích v Paříži. Chtěli, abychom uzavřeli hranice i naše otevřené myšlení,“ uvedl Hénin.

Dalším krokem by podle něj mělo být vyhlášení bezletové zóny nad syrskými regiony, které ovládá opozice. Nad tato území by pak nesměla letadla syrské armády, Ruska ani nikoho dalšího. Lidem by podle Hénina takové opatření poskytlo bezpečí a čas na zotavení pro boj s Islámským státem.

Příměří Asada a opozice

Odlišné řešení syrské krize nabídl ve čtvrtek americký ministr zahraničí John Kerry, který v Bělehradě absolvuje výroční zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Letecké útoky proti Islámskému státu by podle něj měly být doplněny o ofenzivu pozemních jednotek složených ze sil Sýrie a dalších arabských států.

Podle šéfa americké diplomacie je však nezbytné zajistit příměří a následnou politickou transformaci v Sýrii, tedy odchod Asada z prezidentské funkce, píše agentura AP. Kerry vyjádřil přesvědčení, že tyto kroky umožní „metlu“, kterou Islámský stát představuje, odstranit velmi rychle. Vyhnul se však tomu, aby stanovil konkrétnější termín postupného ničení a konečné destrukce islamistů v Sýrii a Iráku.

Bašár Asad tento týden v rozhovoru s Českou televizí uvedl, že mír v Sýrii zavládne tehdy, až země jako Francie, Velká Británie, Saúdská Arábie, Katar a některé další státy přestanou podporovat teroristy, za něž režim v Damašku považuje všechny protivládní ozbrojené skupiny (více z rozhovoru zde).

Podívejte se, jak britské letectvo bombarduje pozice IS:


Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz