Celé tři měsíce, které uplynuly od teroristického nájezdu Hamásu na jih Izraele a začátku brutálního vojenského tažení v Gaze, se americká diplomacie snažila především o jedno: aby se plameny války nerozšířily po celém regionu.
Ministr zahraničí Antony Blinken za tu dobu podnikl čtyři turné po Blízkém východu a přesvědčoval hněvem zaslepené Izraelce, aby při likvidaci Hamásu brali ohled na civilní obyvatelstvo a nenechali se strhnout k otevřené válce s libanonským Hizballáhem.
Nakonec se Američané k zásahu proti Íránem vedené „Ose odporu“ museli rozhoupat sami. Je to ironie dějin, protože Joe Biden po nástupu do funkce za jednu ze svých zahraničních priorit označil ukončení války v Jemenu. Neměl však moc na výběr. Jemenští Húsíové sponzorovaní Teheránem tak dlouho přepadávali a ostřelovali kontejnerové lodě v Rudém moři a strategické úžině Báb al-Mandab, až dopravce donutili plavit se oklikou kolem Afriky.
USA a Británie udeřily v Jemenu proti pozicím Húsíů. Ti hrozí odplatou |
Rudé moře je klíčovou dopravní tepnou, prochází tudy patnáct procent světového námořního obchodu. Plavba kolem Afriky je o deset dní delší a zvýšené náklady nakonec odnese spotřebitel. To se Bidenovi deset měsíců před prezidentskými volbami nemůže hodit.
Dvacetičlenná koalice vedená Amerikou proto před měsícem spustila námořní operaci Prosperity Guardian. Američané a Britové sice úspěšně likvidovali drony a motorové čluny šíitských povstalců, jenže Húsíové nepolevovali.
Byli čím dál drzejší, pasovali se do role největšího obránce Palestiny. Skoro to vypadalo, že chlapíci v turbanech si konfrontaci s největší světovou velmocí užívají – přesně v duchu svého hesla „Smrt Americe, smrt Izraeli, prokletí Židé, vítězství islámu“.
Ve středu provedli dosud největší útok v Rudém moři a Amerikou vedená koalice musela zlikvidovat celkem 21 dronů a raket. Bylo jasné, že takto to dál nejde. Joe Biden okamžitě po útoku svolal svůj bezpečnostní tým a nechal si nastínit možnosti vojenského zásahu. Šéfovi Pentagonu Lloydu Austinovi, který po operaci prostaty leží v nemocnici, pak dal zelenou, aby ho do 48 hodin provedl.
Byla to působivá ukázka síly a technické převahy. Američané při útocích na letiště, radary a základny bezpilotních letadel na severozápadě Jemenu použili střely s plochou dráhou Tomahawk odpalované z jaderné ponorky USS Florida a raketových torpédoborců třídy Arleigh Burke. Britové nasadili čtyři bitevníky Typhoon vyzbrojené přesně naváděnými pumami Paveway IV.
Ignorujete právo, překrucujete rezoluce, tepe kvůli Jemenu „Anglosasy“ Rusko |
Cílem operace je podle zdrojů z Bidenovy administrativy především ochromit vojenské kapacity Húsíů, nikoliv likvidace jejich nejvyššího velení nebo íránských vojenských poradců. Amerika si v tomto nepočíná jako Izrael, který v posledních dnech zabil několik velitelů Hizballáhu na území Libanonu. Bojí se, že by to mohlo vést k další eskalaci.
Je to především preventivní úder, který má zamezit další eskalaci. Američané tak hasí šířící se konflikt na Blízkém východě raketami, stejně jako když hasiči při požáru úmyslně vypalují porost, aby plameny připravili o potravu. Otázkou je, jestli úder Húsíe skutečně zásadně vojensky ochromí, nebo je spíš ještě povzbudí.
„Je to vzkaz, ale vůbec není jisté, že ho Húsíové pochopí. Jaké další kroky mají Američané a Britové k dispozici? Bombardování více cílů? Delší bombardování?“ klade si řečnickou otázku na stránkách listu The Guardian odborník na Blízký východ Gregory Johnson.
Příštím cílem jemenských povstalců by se mohly opět stát rafinerie v Saúdské Arábii nebo Spojených arabských emirátech. Je ostatně příznačné, že Rijád, který se poslední dekádu bezohlednou bombardovací kampaní neúspěšně snažil šíitské povstání u chudého souseda zpacifikovat, se do Američany vedené koalice nezapojil. Přihlásil se jen maličký Bahrajn.
„Húsíové své útoky opakovaně označují za snahu podpořit Palestince, i když některé lodě, na které útočili, nemají s Izraelem nic společného. Jenže veřejné mínění v Saúdské Arábii je dnes ještě víc proti navazování diplomatických styků s Izraelem a státy Perského zálivu mají jen malou motivaci riskovat hněv veřejnosti,“ vysvětluje na stránkách magazínu Foreign Affairs analytička Alexandra Stark.
Experti navíc připomínají, že Húsíové si během deseti let občanské války na bombardování zvykli a s pomocí Íránu vybudovali podzemní továrny na bezpilotní letadla a rakety. Tyto zbraně jsou ve srovnání se západními zbraněmi extrémně levné a Húsíové je dnes díky íránským poradcům umějí montovat a odpalovat sami.
Írán si toho cení, protože mu to umožňuje jednat v širším regionálním měřítku a zároveň se od útoků v Rudém moři na oko distancovat. A Húsíové cítí, že jsou pro Teherán čím dál důležitější. Zatímco odpor proti Saúdům jim zajistil legitimitu na domácí scéně, konfrontace s „Velkým satanem“ jim může udělat reklamu v arabském světě a pozvednout jejich kredit v íránské „ose odporu“.
„Húsíové dvacet let netrpělivě čekali, až se budou moci utkat s Amerikou a Izraelem. Od 7. října naverbovali 45 000 bojovníků do slibované bitvy a svatého džihádu. Dneska jim Spojené státy a Velká Británie jejich sny splnily,“ přibližuje mentalitu odvěkých válečníků z Arabského poloostrova analytička Nadwa al-Dawsari z Middle East Institute.
Přišla odplata. Írán obsadil cizí tanker plný ropy v Ománském zálivu |
Pozornost Západu se ovšem nyní soustředí především na reakci Íránu. Rostoucí agresivita jím sponzorovaných milic a povstaleckých skupin od Iráku přes Sýrii a Libanon až po Jemen je sice jedna věc, ale otevřená konfrontace s Revolučními gardami a jejich úctyhodným raketovým arzenálem by byla úplně jiná liga.
Američané zatím předpokládají, že íránské vedení je racionálnější než to ruské a páteční vzkaz pochopí. „Je třeba obnovit odstrašení a změnit způsob, jakým Írán uvažuje. Sami íránští vůdci musí pochopit, že pokud nepřestanou se svojí celosvětovou teroristickou kampaní, tak zaplatí značnou cenu,“ uvedl republikánský senátor Mitch McConnell.

Báb al-Mandab
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz