Kupujeme ruské stíhačky, hlásí Čína. A že o tom nevíme, diví se Moskva

  13:46aktualizováno  13:46
Zbrojní obchody mezi dvěma asijskými velmocemi mohou být spletité. Čínská média během pondělka informovala, že říše středu koupí čtyřiadvacet moderních ruských stíhaček Su-35. Jenže Rusko říká: žádný takový obchod jsme během nedávné návštěvy čínského prezidenta v Moskvě neuzavřeli.

Stíhačka Su-35 při předváděcím letu na moskevském aerosalonu v roce 2011 | foto: Wikimedia Commons

O uzavření obchodu původně informovala čínská státní televize CCTV. Pokud by k prodeji čtyřiadvaceti stíhaček Su-35 a čtyř ponorek došlo, byl by to největší kontrakt mezi Ruskem a Čínou za posledních deset let.

Suchoj Su-35

Dvoumotorový letoun je odvozen od výkonné stíhačky Su-27, vyvinuté v době studené války jako stroj pro získání vzdušné nadvlády.

První testovací letouny převzalo ruské letectvo v roce 1996. Stroj procházel dalším vývojem, na moskevský aerosalon v roce 2007 dorazil ve verzi se sníženým radarovým odrazem, vektorováním tahu motoru (zajišťujícím obratnost ve vzdušných soubojích), zvýšenou konstrukční odolností a moderní avionikou.

Stroj je také už řazen mezi víceúčelové letouny, může napadat i pozemní cíle.

Letouny pod označením
Su-35S už začalo Rusko zařazovat do výzbroje, do roku 2015 jich chce mít 48.

Dohoda byla údajně podepsána ještě před návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě koncem minulého týdne (více jsme o návštěvě psali zde).

Samotná zpráva rozvířila dohady, co dalšího by Peking mohl chtít koupit: protiraketové baterie
S-400, letecké motory Saturn, těžké transportní letouny Il-76, tankovací letouny...

"Kontrakt desetiletí" je možná komplikovanější, než se z agenturních zpráv zdá. Server Defensenews.com píše, že během návštěvy čínského prezidenta v Moskvě na debatu o vojenské a technické spolupráci řeč nepřišla.

"Kreml oficiálně popírá, že by během návštěvy čínského prezidenta došlo byť jen na diskutování o zbrojních obchodech," řekl serveru Vasilij Kašin, který se v nevládním Centru pro analýzu strategií a technologií, sídlícím v Moskvě, zaměřuje právě na čínskou armádu.

"V rusko-čínských vztazích se konkrétní zbrojní obchody na úrovni vrcholných státníků prakticky neodehrávají," dodal. Také list South China Morning Post tvrdí, že obě strany uzavřely jen rámcovou dohodu, nikoliv finální kontrakt. A aby toho nebylo málo, loni v březnu zase o prodeji stíhaček spekulovala ruská média a Čína zprávu vyvracela.

Znamenají nynější nejasnosti, že si Rusové s Číňany neplácli a že si čínská televize vymýšlí? To by asi bylo silné tvrzení, ostatně obchod byl podle čínské televize uzavřen ještě před návštěvou prezidenta v Moskvě. Popření debaty o vojenskotechnické spolupráci během jednání prezidentů s tím není v rozporu. Ale svědčí to o tom, že Kreml ví, že se spoluprací s Čínou není dobré příliš chlubit.

Okopírovaný Flanker

Není příliš divu. Defensenews.com připomíná, že v roce 1995 Čína uzavřela s Ruskem dohodu o licenční výrobě dvou set Su-27 (v kódu NATO Flanker). O jedenáct let později Rusové dohodu vypověděli poté, co zjistili, že tvořiví Číňané tajně vyrábí vlastní kopie "sedmadvacítky" s vlastní avionikou a motory.

Made in China

Špionážní impérium chrlí zbraně nápadně podobné jiným, píše Natoaktual.cz

Analytik Gary Li z Londýna soudí, že nyní by Číňané nekopírovali celé letadlo, neboť už technologicky pokročili. Spíš by doplnili vlastní technologickou bázi komponenty, které zatím nemají. Například motor Saturn AL-117S Rusové montují nejen do Su-35, ale i do prototypů supermoderní stíhačky označované Suchoj PAK FA (více o ní zde a zde). Okopírování motoru ovšem není snadné.

Při nápodobě Su-27 navíc Číně měla pomoci Ukrajina, která jí údajně prodala potřebné technologie. Technologie novějšího Su-35 ale nikdo nezná, Rusové ho zatím žádnému cizímu letectvu neprodali. Což však nic nemění na tom, že když na jedné straně rovnice je ruský vojenský export a čínské peníze a zbrojní ambice, je docela dobře možné, že se přece jen Moskva a Peking dohodnou.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

VIDEO: Synchronizované tahání kočky za ocas. Putin trpěl u ruské hymny

Ruský prezident Vladimir Putin během své návštěvy Saúdské Arábie zažil krušné chvilky. Tamní král Salmán bin Abd...

V Brazílii se zřítil sedmipatrový dům. Pod troskami zahynuli dva lidé

Ve městě Fortaleza v Brazílii se v úterý náhle zřítil sedmipodlažní obytný dům. Místní hasiči a záchranáři z trosek...

Severokorejský princ na bílém koni. Kim se nechal zvěčnit na posvátné hoře

KLDR zveřejnila fotky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak jede na bílém koni na nejvyšší hoře Korejského...

Najdete na iDNES.cz