Ázerbájdžánské ministerstvo zdravotnictví předtím uvedlo, že při jeho vojenské operaci v oblasti minulý týden zahynulo 192 příslušníků ázerbájdžánských sil a jeden civilista, a tak počet obětí bleskové operace přesáhl 400.
Arménští separatisté dříve oznámili 213 mrtvých. Baku ve středu uvedlo, že při ofenzivě ve sporném kavkazském regionu bylo zraněno dalších 500 vojáků.
Exodus z Karabachu propukl naplno, Alijev chce i koridor přes Arménii |
Ázerbájdžán minulé úterý zahájil v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Před týdnem bylo dojednáno příměří poté, co ázerbájdžánské jednotky prolomily obranné pozice arménských separatistů a karabašské úřady kapitulovaly. Z Náhorního Karabachu v důsledku toho odcházejí desetitisíce lidí, kteří mají strach z pronásledování a etnických čistek.
V oblasti před začátkem konfliktu z minulého týdne žilo asi 120 000 etnických Arménů. „K 15:00 (místního času, 13:00 SELČ) přešlo přes most přes řeku Chakari 50 243 lidí, násilně vysídlených z Náhorního Karabachu,“ uvedla mluvčí arménské vlády. Agentura AFP dříve uvedla, že Baku v neděli otevřelo jedinou silnici, která spojuje oblast s Arménií.
ANALÝZA: Alijev si Karabach nakrájel jako salám. Teď přijdou etnické čistky |
Ázerbájdžánské bezpečnostní složky ve středu na této trase, v Lačinském koridoru, zadržely bývalého šéfa kabinetu neuznané karabašské republiky Rubena Vardanjana, uvedl s odkazem na jeho manželku server RBK.
Vardanjan, miliardář a investiční bankéř, stál v čele karabašské separatistické vlády od listopadu 2022 do února 2023. Zdroj blízký kabinetu v Baku v úterý AFP řekl, že pracovníci bezpečnostních složek hledají mezi arménskými uprchlíky možné pachatele válečných zločinů.
Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale za podpory Jerevanu ho i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s regionem i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem. Zejména válku v 90. letech poznamenaly četné masakry civilistů.