Agentura AFP napsala, že arménský premiér Nikol Pašinjan v neděli spojenecké vztahy své země, zejména ty s Ruskem, označil za "neefektivní". Podobně se v posledních dnech vyjádřil už několikrát.
„Jsme kategoricky proti pokusům přenést odpovědnost na ruskou stranu a ruské mírové jednotky v Náhorním Karabachu, které vykazují hrdinství," řekl Peskov. Dodal, že Rusko bude pracovat na tom, aby práva etnických Arménů v Náhorních Karabachu byla respektována.
Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury TASS v ostře formulovaném vyjádření uvedlo, že Pašinjan se pomocí „nepřijatelných invektiv“ vůči Rusku snaží zbavit odpovědnosti za neúspěchy své politiky.
„Jsme přesvědčeni, že vedení v Jerevanu dělá obrovskou chybu, když se záměrně snaží zničit mnohostranné a staleté vazby Arménie s Ruskem a udělat ze země rukojmí geopolitických her Západu,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo. Zároveň odmítlo Pašinjanovo tvrzení, že Moskva podporuje současné demonstrace za premiérovo odstoupení.
Ať se NATO postará. Náhorní Karabach odhalil rozepře mezi Ruskem a Arménií |
Ázerbájdžán minulý týden v úterý zahájil v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Ve středu bylo dojednáno příměří poté, co ázerbájdžánské jednotky prolomily arménské obranné pozice a karabašské úřady de facto kapitulovaly.
Úprk ze Stěpanakertu, zácpy před hranicí
Z Náhorního Karabachu v důsledku toho odcházejí tisíce lidí, kteří říkají, že mají strach z pronásledování a etnických čistek. Podle Jerevanu odešlo do Arménie do pondělního poledne místního času (10:00 SELČ) 4 850 lidí.
Zpravodaj agentury Reuters v karabašské metropoli Stěpanakertu popisuje, jak desítky lidí nakládají věci do autobusů a nákladních aut a chystají se k odjezdu, zatímco na silnicích vedoucích k Arménii se tvoří zácpy.
Vedení etnických Arménů v Náhorním Karabachu uvedlo, že všichni, kdo budou chtít odejít do Arménie, k tomu budou mít příležitost a dostanou zadarmo pohonné hmoty. Rusko tvrdí, že členové jeho mírových jednotek působících v oblasti pomáhají s evakuací.
ANALÝZA: Alijev si Karabach nakrájel jako salám. Teď přijdou etnické čistky |
Uprchlíci, kteří se dostali na arménské území, řekli agentuře Reuters, že se domnívají, že s jejich separatistickým státem je konec. „Téma Karabachu je nadobro uzavřené,“ uvedla Anna Agopjanová v hraničním městě Goris.
„Byla to noční můra. Vesnice byla pod silnou palbou, skoro nikdo v ní nezůstal,“ popsala agentuře AP situaci v jisté obci v Náhorním Karabachu žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.
Karabach kývl na příměří a odzbrojení. Zemřelo přes 200 lidí, i ruští vojáci |
V Náhorním Karabachu před začátkem nynějšího vysidlování žilo asi 120 tisíc etnických Arménů. Jejich vedení tvrdí, že lidé nyní mají strach z pronásledování a etnických čistek a nechtějí žít pod ázerbájdžánskou nadvládou.
Nic se vám nestane, tvrdí Ázerbájdžán
Ázerbájdžánská bezpečnostní služba v pondělí podle agentury TASS vyzvala arménské obyvatele regionu, aby urychleně odevzdali zbraně a střelivo a vyvarovali se protiprávního jednání, jako je třeba ničení majetku nebo různých dokumentů. Zároveň ujišťuje, že „ázerbájdžánské úřady plně garantují ochranu práv a svobod lidem arménské národnosti, kteří zbraně odevzdají“.
Policie v Jerevanu v pondělí zadržela více než 140 účastníků protivládní demonstrace, kteří v rámci akce občanské neposlušnosti zablokovali hlavní ulice ve městě. Od minulého týdne požadují odstoupení premiéra Pašinjana a jeho vlády, neboť přístup kabinetu ke karabašskému konfliktu považují za selhání.
Nové pokyny Kremlu: Zelenskyj už není prezident a za Karabach může Západ |
V pondělí se v ázerbájdžánské oblasti Nachičevan, která se nachází mezi Arménií, Íránem a Tureckem, sejde ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jednat budou právě o situaci v Náhorním Karabachu.
Náhorní Karabach je mezinárodně uznanou součástí Ázerbájdžánu, ale za podpory Jerevanu ho i s přilehlým územím ovládli tamní arménští separatisté v krvavé válce, která skončila v roce 1994. Během šestitýdenních bojů s Arménií v roce 2020 dobyl Ázerbájdžán zpět okresy sousedící s regionem i část Karabachu. Válku ukončilo příměří zprostředkované Ruskem, které tam má od té doby asi 2000 vojáků v roli mírových sil.