Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Příměří v boji o Karabach porušují obě strany, obviňují se z ostřelování

  2:15aktualizováno  15:06
V bojích o Náhorní Karabach začalo od 10:00 SELČ platit příměří, na kterém se v noci na sobotu v Moskvě dohodly Arménie a Ázerbájdžán. Obě země už se však vzájemně obvinily z ostřelování obydlených oblastí. A to jak před vyhlášením klidu zbraní, tak i poté, co začal oficiálně platit. Obě strany by si v rámci příměří měly vyměnit zajatce a těla padlých vojáků.
O situaci v Náhorním Karabachu jednali ázerbájdžánský (vlevo) a arménský...

O situaci v Náhorním Karabachu jednali ázerbájdžánský (vlevo) a arménský (vpravo) ministr zahraničí s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem v Moskvě. (9. října 2020) | foto: AP

Ještě dopoledne ázerbájdžánské ministerstvo obrany hlásilo, že Arménie intenzivně ostřeluje obydlené oblasti v pohraničí, na což Ázerbájdžán odpovídá stejně. 

„Před několika minutami Ázerbájdžán znovu ostřeloval raketami obytné čtvrti ve Stěpanakertu,“ oznámili arménští separatisté, kteří mají enklávu Náhorní Karabach pod kontrolou. Stěpanakert je správním střediskem enklávy.

Mluvčí arménského ministerstva obrany podle ruského listu Kommersant uvedla, že jednotky arménských separatistů v Náhorním Karabachu dostaly v poledne rozkaz přestat střílet. Zakrátko se ale podle ní nepřítel pokusil dobýt jednu z osad, a tak jej musely odrazit. 

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany naopak hlásilo, že města Terter a Agdam u hranic s Karabachem znovu ostřeloval nepřítel. Arménie podle Baku zjevně porušuje podmínky příměří, Jerevan tato obvinění odmítá jako lživá.

„V Náhorním Karabachu platí příměří, které více než deset hodin dojednávali v Moskvě šéfové ruské, arménské a ázerbájdžánské diplomacie. Hlavním cílem je výměna zajatců a těl zabitých. O nějakém sblížení stanovisek nadále není řeči,“ napsal Kommersant na svém webu.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev nicméně prohlásil, že vojenská etapa nynější krize skončila a země přistoupily k politickému urovnání. „Vytrváváme až do konce a získáme to, co nám právem náleží,“ řekl Alijev ruskému listu RBK. 

Francie, která spolupředsedá skupině mírových zprostředkovatelů, vyzvala podle agentury AFP k přísnému dodržování příměří, aby mohly vzniknout podmínky pro trvalé ukončení nepřátelství.

Příměří dohodnuté v noci v Moskvě

Obě strany konfliktu na příměří dohodly v noci na sobotu v Moskvě, po třístranných jednáních to oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Výměna vězňů a padlých se má odehrát za zprostředkování výboru Červeného kříže.

„Příměří je vyhlášeno od 12:00 dne 10. října 2020 z humanitárních důvodů a za účelem výměny válečných zajatců a jiných zadržovaných lidí a těl padlých,“ citovala agentura TASS z prohlášení po desetihodinovém jednání ministrů zahraničí Ruska, Arménie a Ázerbájdžánu.

Jednání o příměří sérií telefonátů s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem zprostředkoval ruský prezident Vladimir Putin, připomněla agentura AP.

Zda dohoda přetrvá, závisí podle Baku na tom, zda se Arménie smíří s tím, že sporné území patří Ázerbájdžánu a že se jej už nikdy nepokusí vojensky dobýt. Arménie původně uvedla, že souhlasí s příměřím, zatímco Ázerbájdžán zpočátku podmiňoval zastavení bojů stažením arménských sil z Náhorního Karabachu. 

Ázerbájdžán přiznal turecké stíhačky

Ruský ministr Lavrov v pátek v noci uvedl, že obě strany konfliktu souhlasily se zahájením rozhovorů o mírovém urovnání situace v Karabachu, a to prostřednictvím Minské skupiny Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Skupina vznikla v roce 1992 s cílem zprostředkovat mírové řešení právě sporu o Náhorní Karabach. Předsedají jí USA, Rusko a Francie.

Společné prohlášení přečetl pozdě v noci po jednání za zavřenými dveřmi, když sám předstoupil před novináře. Agentuře TASS řekl, že jednání se konalo v krajně napjaté atmosféře  – sotva ministři usedli za stůl, v médiích se objevily zprávy o dělostřeleckém ostřelování, vedeném na bojišti z obou stran.

Další genocida nebude, do Náhorního Karabachu jedou bojovat Arméni z Ruska

Mezitím prezident Ázerbájdžánu Ilhan Alijev v televizním poselství k národu řekl, že Baku dává Jerevanu poslední šanci urovnat karabašský problém mírovou cestou a že jednání okamžitě skončí, pokud v Moskvě zazní, že Karabach je součástí Arménie. 

Alijev trval na právu své země silou získat zpět své území po téměř třech desetiletích mezinárodních rozhovorů, které podle něj „nepřinesly ani centimetr pokroku“. Ohlásil také dobytí řady karabašských obcí, tato slova však arménské ministerstvo obrany částečně popřelo.

Arménští představitelé tvrdí, že do konfliktu se zapojilo i Turecko, mimo jiné vysláním syrských žoldnéřů bojujících na straně Ázerbájdžánu, anebo sestřelením arménského bitevníku Su-25 tureckou stíhačkou F-16. To Ankara i Baku popřely.

V rozhovoru pro televizi CNN Arabic, odvysílaném ve čtvrtek, však ázerbájdžánský prezident připustil přítomnost tureckých stíhaček F-16 v Ázerbájdžánu, kde zůstaly několik týdnů po společném vojenském cvičení. Trval ale na tom, že zůstaly na zemi.

Vzpomínky na masakr

Zapojení Turecka do konfliktu vyvolalo v Arménii bolestné vzpomínky na masakr statisíců Arménů v Osmanské říši za první světové války. Angažovanost Turecka v konfliktu znepokojila Rusko, které má v Arménii vojenskou základnu a je s Arménií spojeno i spojeneckou smlouvou, jež počítá s poskytnutím pomoci v případě napadení.

Turecko, které se snaží zvýšit svůj vliv na jižním Kavkaze, podle agentury AP usilovalo o zapojení do jednání minské skupiny jako spolupředsedající země, avšak ve společném prohlášení Arménie a Ázerbájdžán slíbily obnovit jednání ve stávajícím formátu.

Spor o Náhorní Karabach – enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem – panuje mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhodobě. Současný střet se rozhořel 27. září a je nejvážnější za více než pětadvacet let.

Podle BBC při něm zemřelo více než 300 lidí a tisíce dalších uprchly ze svých domovů. Obě strany se obviňují z útočení na civilní obyvatelstvo, Arménie také uvedla, že Baku záměrně cílilo palbu na historickou katedrálu ve městě Šuša, která je nyní velmi poškozená.

Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 tisíc mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. 

V současné době jsou enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Ruský ministr Lavrov oznamuje příměří v bojích o Náhorní Karabach:

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Koalici rozdělují výše daňové slevy na poplatníka i výpověď bez udání důvodu

23. dubna 2024  14:33,  aktualizováno 

Rozpory ve vládní koalici u zásadních věcí přibývají s blížícími se volbami, ale i kvůli tomu, že...

Narušitelé jsou všude. Čínská rozvědka přitvrzuje, chlubí se i českým zářezem

23. dubna 2024

Premium Čínské tajné služby v posledních letech posilují svůj vliv a nebojí se ani prezentace na sociálních...

Sami máme málo. Evropa váhá nad systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu

23. dubna 2024  19:53

Mnohé evropské státy včetně Francie nejsou ochotné zříci se ve prospěch Ukrajiny svých...

Ursula von der Leyenová přijede v rámci předvolební kampaně do Prahy

23. dubna 2024  19:38

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přicestuje v úterý 30. dubna do Prahy. V rámci...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...