Nacistický „doktor smrt“ prý dožívá v Chile, Židé nabízejí sedm milionů

  9:08aktualizováno  11:38
Lovci nacistů z centra Simona Wiesenthala tvrdí, že jsou na stopě jednomu z posledních "velkých" nacistů. Aribert Heim, lékař z Mauthausenu přezdívaný Doktor Smrt, se podle nich ukrývá v Patagonii. Do Jižní Ameriky už za ním vyrazil vyšetřovací tým.

Ernst Zuroff z centra Simona Wiesenthala ukazuje fotografie Ariberta Heima | foto: Reuters

"V posledních několika dnech jsme dostali informace z dvou různých zdrojů. Obě dvě se vztahují k Chile," prozradil Efraim Zuroff, který už na jih Ameriky odcestoval.

Centrum vypsalo na informace vedoucí k dopadení původem rakouského lékaře tučné odměny. Kdo Heima prozradí, dostane 315 tisíc eur (zhruba 7,5 milionu korun).

Rodina bývalého nacisty tvrdí, že zemřel už před patnácti lety v Argentině. Úřední doklad k tomu ovšem nemá. Sporně přijímáno je i svědectví bývalého důstojníka izraelské armády Dannyho Baze, podle něhož komando uneslo Heima během operace Sova v roce 1982. Z Kanady ho tehdy mělo převézt na ostrov Santa Catalina u pobřeží Kalifornie a tam zabít.

Pokud je Heim naživu, je mu 94 let.

Rakouský Mengele
Židé mají důvod si na Heima posvítit. Po Aloisi Brunnerovi, bývalé pravé ruce Adolfa Eichmanna, je v současnosti nejhledanějším nacistickým zločincem. Centrum Simona Wiesenthala rozjelo loni v listopadu akci "Poslední šance", kampaň s cílem odhalit vymírající nacistické zločince.

"Kdybychom našli Heima, celý program bude možné označit za úspěch," řekl tehdy Zuroff. - čtěte Začal poslední lov na nacisty

Heim vystudoval medicínu ve Vídni a k SS se přidal v roce 1940. V koncentračním táboře v Mauthausenu proslul svou krutostí a vysloužil si přezdívku Doktor Smrt.

"Předtím, než je zabil, mučil mnoho vězňů. Části jejich těl pak používal jako dekorační předměty," tvrdí Zuroff. Dodává, že Heimovy činy jsou dobře zdokumentovány, protože si o nich esesák vedl pečlivé záznamy.

Heim v Mauthausenu provozoval na lidech podobné pokusy jako Josef Mengele v Osvětimi. Podle přeživších například prováděl amputace končetin bez použití anestetik, aby zjistil, jakou bolest člověk snese.

Jeho oblíbenou metodou prý bylo vstřikovat obětem přímo do srdce vodu, jed nebo benzin.

Záhadná svoboda
Po válce se Heim dostal do amerického zajateckého tábora. Za podivných okolností byl propuštěn a v německém Baden-Badenu si zřídil praxi jako gynekolog.

Zem se po něm slehla v roce 1962, kdy ho důvěrný zdroj upozornil, že ho vyšetřuje rakouská policie. Poté vedly jeho kroky do Španělska a následně do Latinské Ameriky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

V Petrohradě se zřítila část univerzity, podle úřadů nikdo nezemřel

Záchranáři prohledávají budovu univerzity v Petrohradu.

Při sobotním zřícení části univerzitní budovy v Petrohradu nikdo nezahynul. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na...

Najdete na iDNES.cz