Načasování útoků v Gaze mohl ovlivnit odcházející Bush i Vánoce

  13:21aktualizováno  17:35
Izraelská vojenská operace proti přívržencům militantního hnutí Hamas pokračuje v pásmu Gazy čtvrtým dnem. V oblasti zemřelo již 375 lidí a ani jedna strana nehodlá ustoupit. Zpravodajský portál iDNES.cz připravil odpovědi na základní otázky ohledně konfliktu.

Palestinci utíkají před střelami izraelské armády. Útoky podle Izraelců skončí, až nebude Hamas u vlády. | foto: ČTK

Proč přišel útok právě nyní?

Oficiálním důvodem je vypršení půlročního příměří, které uzavřel Hamas s Izraelci. To Hamas údajně porušoval už dříve, když území Izraele zasypával raketami vypálenými z pásma Gazy.

Vliv na načasování operace měly podle pozorovatelů blížící se izraelské volby, které se uskuteční 10. února. Útok v Gaze podporuje podle průzkumu izraelské televizní stanice 81 procent Izraelců. To by mohlo nahrát zastánkyni útoků, současné ministryni zahraničí Cipi Livniové, která do voleb vede stranu Kadima. Jejím největším soupeřem bude Benjamin Netanjahu ze strany Likud, která podle průzkumů nepatrně vítězí.

ON-LINE ROZHOVOR

Armádou teror nezlikvidujete, řekla izraelská novinářka Tatiana Hoffmanová čtenářům iDNES.cz.

Svou roli také mohla sehrát skutečnost, že Izrael využívá doby, kdy v Bílém domě stále sedí spřátelený George Bush. Nastupující americký prezident Barack Obama má údajně větší soucit s Palestinci. Náhodné prý není ani načasování do doby vánočních svátků. Svoji roli sehrála prý i příznivá předpověď počasí pro letecké útoky.

Dalším vysvětlením může být, že Izrael potřebuje ukázat svoji sílu po nezdařené operaci proti militantní organizaci Hizballáh v Libanonu v roce 2006. To by vysvětlovalo i mohutné nasazení síly.

Jaký bude další vývoj v Gaze?

Izrael prohlásil ústy svého vicepremiéra Chaima Ramona, že bude v Gaze útočit, dokud nesvrhne vládu Hamasu. Izraelci se prozatím zaměřili na kulturní symboly Hamasu, ale nezaútočili přímo na žádného z vůdců této organizace. Právě to byla v minulosti jejich častá taktika. Všichni vůdcové Hamasu jsou nyní v pásmu dobře ukryti. Dá se předpokládat, že se je izraelská armáda bude snažit najít a zneškodnit.

Uskuteční se v pásmu Gazy pozemní operace?

Izrael povolal skoro 7 000 záložníků, vyhlásil oblasti kolem pásma Gazy za "uzavřené vojenské zóny" a k hranicím s pásmem přesunul tanky. Vojenští experti přesto tvrdí, že je pozemní operace nepravděpodobná. Při podobném útoku na Libanon v roce 2006 byly mobilizovány desetitisíce záložníků. Pozemní operace by navíc vyvolala velké ztráty na životech a to všechno pro nejasný cíl. Navíc tento týden v pásmu hrozí zhoršení počasí, což by mohlo celou operaci zkomplikovat.

Jakou reakci vyvolá útok v pásmu Gazy?

Představitelé Hamasu už se dali slyšet, že s pálením raket na izraelské území nehodlají přestat. Navíc vyzvali své sympatizanty, aby podnikali sebevražedné atentáty na území Izraele. Izraelská invaze navíc mezi obyčejnými lidmi v pásmu zvýšila klesající popularitu hnutí Hamas a dala do rukou argumenty těm, kteří nepřejí mírovým rozhovorům Izraelců a Palestinců.

Jaká je šance na úspěch příměří?

Šance na příměří jsou nyní velmi slabé. Izraelský ministr obrany Ehud Barak se již nechal slyšet, že Izrael na příměří nemá žádný zájem. To samé prohlásili i vůdci Hamasu. Případné dočasné příměří by do oblasti mohl přinést pouze tlak mezinárodního společenství, které tlačí na Izrael, aby skončilo s bombardováním. Západ se zároveň snaží odradit palestinské militanty od střílení raket na izraelské území. Zatím ale západní politici nemluví jednotným jazykem. Zatímco OSN vyzvala k okamžitému příměří, Bílý dům obhajuje právo Izraele na obranu proti raketám Hamasu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Bojí se vycházet. Židovský kritik multikulturalismu je v Paříži štvancem

Francouzský filozof Alain  Finkielkraut

Slavný francouzský filozof Alain Finkielkraut se bojí vycházet ze svého pařížského bytu. Jako Žid, zastánce Izraele a...

Vyšetřovatelé oznámí nová zjištění o sestřelu MH17, do médií unikla jména

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13....

Mezinárodní skupina vyšetřovatelů ve středu oznámí nová zjištění v případu letadla malajsijského letounu sestřeleného v...

„Uchovám Ameriku velkou“. Trump oficiálně zahájil kampaň za znovuzvolení

Na mítinku v Orlandu na Floridě Donald Trump prohlásil, že oficiálně začíná...

Začátek kampaně za znovuzvolení byl pro amerického prezidenta Donalda Trumpa spíše symbolický, neboť pořádá mítinky se...

Najdete na iDNES.cz