Načasování útoků v Gaze mohl ovlivnit odcházející Bush i Vánoce

  13:21aktualizováno  17:35
Izraelská vojenská operace proti přívržencům militantního hnutí Hamas pokračuje v pásmu Gazy čtvrtým dnem. V oblasti zemřelo již 375 lidí a ani jedna strana nehodlá ustoupit. Zpravodajský portál iDNES.cz připravil odpovědi na základní otázky ohledně konfliktu.

Palestinci utíkají před střelami izraelské armády. Útoky podle Izraelců skončí, až nebude Hamas u vlády. | foto: ČTK

Proč přišel útok právě nyní?

Oficiálním důvodem je vypršení půlročního příměří, které uzavřel Hamas s Izraelci. To Hamas údajně porušoval už dříve, když území Izraele zasypával raketami vypálenými z pásma Gazy.

Vliv na načasování operace měly podle pozorovatelů blížící se izraelské volby, které se uskuteční 10. února. Útok v Gaze podporuje podle průzkumu izraelské televizní stanice 81 procent Izraelců. To by mohlo nahrát zastánkyni útoků, současné ministryni zahraničí Cipi Livniové, která do voleb vede stranu Kadima. Jejím největším soupeřem bude Benjamin Netanjahu ze strany Likud, která podle průzkumů nepatrně vítězí.

ON-LINE ROZHOVOR

Armádou teror nezlikvidujete, řekla izraelská novinářka Tatiana Hoffmanová čtenářům iDNES.cz.

Svou roli také mohla sehrát skutečnost, že Izrael využívá doby, kdy v Bílém domě stále sedí spřátelený George Bush. Nastupující americký prezident Barack Obama má údajně větší soucit s Palestinci. Náhodné prý není ani načasování do doby vánočních svátků. Svoji roli sehrála prý i příznivá předpověď počasí pro letecké útoky.

Dalším vysvětlením může být, že Izrael potřebuje ukázat svoji sílu po nezdařené operaci proti militantní organizaci Hizballáh v Libanonu v roce 2006. To by vysvětlovalo i mohutné nasazení síly.

Jaký bude další vývoj v Gaze?

Izrael prohlásil ústy svého vicepremiéra Chaima Ramona, že bude v Gaze útočit, dokud nesvrhne vládu Hamasu. Izraelci se prozatím zaměřili na kulturní symboly Hamasu, ale nezaútočili přímo na žádného z vůdců této organizace. Právě to byla v minulosti jejich častá taktika. Všichni vůdcové Hamasu jsou nyní v pásmu dobře ukryti. Dá se předpokládat, že se je izraelská armáda bude snažit najít a zneškodnit.

Uskuteční se v pásmu Gazy pozemní operace?

Izrael povolal skoro 7 000 záložníků, vyhlásil oblasti kolem pásma Gazy za "uzavřené vojenské zóny" a k hranicím s pásmem přesunul tanky. Vojenští experti přesto tvrdí, že je pozemní operace nepravděpodobná. Při podobném útoku na Libanon v roce 2006 byly mobilizovány desetitisíce záložníků. Pozemní operace by navíc vyvolala velké ztráty na životech a to všechno pro nejasný cíl. Navíc tento týden v pásmu hrozí zhoršení počasí, což by mohlo celou operaci zkomplikovat.

Jakou reakci vyvolá útok v pásmu Gazy?

Představitelé Hamasu už se dali slyšet, že s pálením raket na izraelské území nehodlají přestat. Navíc vyzvali své sympatizanty, aby podnikali sebevražedné atentáty na území Izraele. Izraelská invaze navíc mezi obyčejnými lidmi v pásmu zvýšila klesající popularitu hnutí Hamas a dala do rukou argumenty těm, kteří nepřejí mírovým rozhovorům Izraelců a Palestinců.

Jaká je šance na úspěch příměří?

Šance na příměří jsou nyní velmi slabé. Izraelský ministr obrany Ehud Barak se již nechal slyšet, že Izrael na příměří nemá žádný zájem. To samé prohlásili i vůdci Hamasu. Případné dočasné příměří by do oblasti mohl přinést pouze tlak mezinárodního společenství, které tlačí na Izrael, aby skončilo s bombardováním. Západ se zároveň snaží odradit palestinské militanty od střílení raket na izraelské území. Zatím ale západní politici nemluví jednotným jazykem. Zatímco OSN vyzvala k okamžitému příměří, Bílý dům obhajuje právo Izraele na obranu proti raketám Hamasu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

Kabinu zaplnil kouř. Na Havaji nouzově přistálo letadlo s 200 lidmi

Airbus A321 LR

Na letišti v havajském hlavním městě Honolulu nouzově přistálo letadlo s bezmála 200 cestujícími poté, co jeho palubu...

Bylo to jako lavina. Lidé padali, děti plakaly, líčí svědci bouři v Tatrách

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Dospělým tuhla krev v žilách a děti začaly plakat. Tak popisují svědci údery blesku na polské straně Tater, kde při...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz