Vdala jsem se za Krista. Ženy se vzdávají běžného života kvůli Bohu

  19:31aktualizováno  19:31
Američanka Jessica Hayesová si koupila svatební šaty, závoj i prsten. Když ale dorazila do kostela, před oltářem na ni kromě biskupa nikdo nečekal - rozhodla se totiž „provdat“ za Ježíše Krista. Zapomenutá tradice katolické církve se v posledních letech probudila k životu, na celém světě žijí v současnosti čtyři tisíce žen, které odevzdaly svou duši i tělo Bohu.

Jessica Hayesová se rozhodla před třemi lety zasvětit svůj život Bohu. | foto: Today´s Catholic

Jednačtyřicetiletá Hayesová se rozhodla jít touto cestou. Tradice zasvěcených panen je v rámci katolicismu méně známou praktikou, kterou katolická církev znovu oficiálně přijala před téměř padesáti lety. Ženy při slavnostním obřadu slibují celoživotní nevinnost a vzdávají se jakýchkoli sexuálních či romantických vztahů. 

Fotogalerie

Obřad se ale na první pohled příliš neliší od tradiční svatby. Nevěsta se vdává v bílém a na svůj prsteníček navlékne prsten, který je symbolem jejího zasnoubení s Bohem.

„Často dostávám otázku, jestli jsem vdaná. Většinou vysvětluji, že jsem podobná řádové sestře a jsem plně oddaná Kristu, žiji ale mimo kongregaci,“ popisuje Hayesová. Ta je podle americké Asociace zasvěcených pannen jednou z 254 Kristových nevěst ve Spojených státech. Jejich povolání často vůbec nesouvisí s církví a v jejich řadách najdete vedle zdravotních sester a psycholožek také účetní, záchranářky nebo hasičky. 

Na celém světě jsou v současnosti asi čtyři tisíce zasvěcených panen, jejichž počet se podle Vatikánu neustále rozrůstá. Tyto ženy ale na rozdíl od jeptišek nežijí v uzavřených komunitách a nenosí typický náboženský oděv. Naopak vedou sekulární život, mají práci a starají se samy o sebe. V katolické církvi nemají podle BBC žádný mužský ekvivalent.

„Vyučuji už osmnáct let a momentálně učím na stejné střední škole, kam jsem sama chodila,“ popisuje Hayesová, která žije ve městě Fort Wayne v Indianě. „Před zasvěcením mi došlo, že necítím potřebu žít s komunitou jeptišek nebo v náboženské kongregaci,“ vysvětluje své rozhodnutí.

Mé tělo patří jen Bohu, popisuje zasvěcená panna

Když Hayesová neučí, většinu času věnuje soukromým modlitbám a pokání. Pravidelně se také setkává se svým duchovním poradcem a hlásí se diecéznímu biskupovi. Před svým zasvěcením Bohu prožila Hayesová několik romantických vztahů. „Myslela jsem, že se vdám. Setkala jsem se s hodnými lidmi, ale nikdy to nebylo vážné,“ říká.

Zasvěcené panny jsou součástí církve již od raných křesťanských časů. Během prvních tří století zemřely mnohé z nich mučednickou smrtí, mezi jinými například svatá Anežka Římská. Ve středověku praxe postupně upadla v zapomnění. Vatikán ji znovu oživil roku 1971, kdy věčné panenství uznal jako dobrovolný stav života v církvi.

Katolická církev se kaje za prznění dětí. Zrušme celibát, volají někteří

Hayesová se pro zasvěcení rozhodla v roce 2013, slavnostní obřadu se zúčastnila o dva roky později v šestatřiceti letech. „Mám hodně stejných povinností jako před zasvěcením. Mít vztah k Bohu jako k manželovi je ale jiné než jako k příteli,“ říká.

Podle Hayesové je život ve společnosti, která klade sexualitu velmi vysoko, pro některé panny obtížný. „Lidé mi říkají, že jsem single. Vysvětluji jim, že můj primární vztah je s Bohem. Své tělo dávám jemu,“ vysvětluje. Církev si nicméně není jistá tím, jestli mají být zasvěcené panny skutečně neposkvrněné.

Zatímco jeptišky se zavazují k celibátu dnem, kdy vstupují do náboženského řádu, od zasvěcených panen se očekává celoživotní panenství. Podle nejnovějších pokynů Vatikánů z loňského roku je sice „neposkvrněnost velmi důležitá nikoli však nezbytná“, žena tedy nemusí být nutně panna. Kandidátky nicméně nesměly být v průběhu života vdané ani se nesmí dopustit „hrubého porušení cudnosti“.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vyšel po 11 letech z vězení, kde byl za sexuální delikt. Mstitel si počkal

Násilí (ilustrační foto)

Pobyl si na svobodě sotva měsíc, když ho zasáhly kulky. Ital si předtím odseděl jedenáct let za mřížemi za sexuální...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Další z rubriky

V kauze Huawei už jde o krk. V Číně chtějí popravit Kanaďana

Kanaďan Robert Lloyd Schellenberg v Číně čelí obvinění z pašování drog. (14....

Zadržení finanční ředitelky čínského výrobce mobilů Huawei loni v prosinci v Kanadě hnulo Číně zřejmě pořádně žlučí....

Pod lavinou na jihu Rakouska zemřel 24letý Čech. Byl na túře s otcem

Italští hasiči z hotelu zavaleného lavinou vyprostili několik lidí (20. ledna...

Pod lavinou v jihorakouské zemi Korutany v úterý zemřel 24letý Čech, který byl ve volném terénu na skialpinistické túře...

New York si připomíná zázrak, pilot před deseti lety přistál na Hudsonu

Do řeky Hudson se zřítil dopravní airbus

Přesně před deseti lety se kapitán Chesley „Sully“ Sullenberger zapsal do historie letectví, když se mu podařilo...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz