Vdala jsem se za Krista. Ženy se vzdávají běžného života kvůli Bohu

  19:31aktualizováno  19:31
Američanka Jessica Hayesová si koupila svatební šaty, závoj i prsten. Když ale dorazila do kostela, před oltářem na ni kromě biskupa nikdo nečekal - rozhodla se totiž „provdat“ za Ježíše Krista. Zapomenutá tradice katolické církve se v posledních letech probudila k životu, na celém světě žijí v současnosti čtyři tisíce žen, které odevzdaly svou duši i tělo Bohu.

Jessica Hayesová se rozhodla před třemi lety zasvětit svůj život Bohu. | foto: Today´s Catholic

Jednačtyřicetiletá Hayesová se rozhodla jít touto cestou. Tradice zasvěcených panen je v rámci katolicismu méně známou praktikou, kterou katolická církev znovu oficiálně přijala před téměř padesáti lety. Ženy při slavnostním obřadu slibují celoživotní nevinnost a vzdávají se jakýchkoli sexuálních či romantických vztahů. 

Fotogalerie

Obřad se ale na první pohled příliš neliší od tradiční svatby. Nevěsta se vdává v bílém a na svůj prsteníček navlékne prsten, který je symbolem jejího zasnoubení s Bohem.

„Často dostávám otázku, jestli jsem vdaná. Většinou vysvětluji, že jsem podobná řádové sestře a jsem plně oddaná Kristu, žiji ale mimo kongregaci,“ popisuje Hayesová. Ta je podle americké Asociace zasvěcených pannen jednou z 254 Kristových nevěst ve Spojených státech. Jejich povolání často vůbec nesouvisí s církví a v jejich řadách najdete vedle zdravotních sester a psycholožek také účetní, záchranářky nebo hasičky. 

Na celém světě jsou v současnosti asi čtyři tisíce zasvěcených panen, jejichž počet se podle Vatikánu neustále rozrůstá. Tyto ženy ale na rozdíl od jeptišek nežijí v uzavřených komunitách a nenosí typický náboženský oděv. Naopak vedou sekulární život, mají práci a starají se samy o sebe. V katolické církvi nemají podle BBC žádný mužský ekvivalent.

„Vyučuji už osmnáct let a momentálně učím na stejné střední škole, kam jsem sama chodila,“ popisuje Hayesová, která žije ve městě Fort Wayne v Indianě. „Před zasvěcením mi došlo, že necítím potřebu žít s komunitou jeptišek nebo v náboženské kongregaci,“ vysvětluje své rozhodnutí.

Mé tělo patří jen Bohu, popisuje zasvěcená panna

Když Hayesová neučí, většinu času věnuje soukromým modlitbám a pokání. Pravidelně se také setkává se svým duchovním poradcem a hlásí se diecéznímu biskupovi. Před svým zasvěcením Bohu prožila Hayesová několik romantických vztahů. „Myslela jsem, že se vdám. Setkala jsem se s hodnými lidmi, ale nikdy to nebylo vážné,“ říká.

Zasvěcené panny jsou součástí církve již od raných křesťanských časů. Během prvních tří století zemřely mnohé z nich mučednickou smrtí, mezi jinými například svatá Anežka Římská. Ve středověku praxe postupně upadla v zapomnění. Vatikán ji znovu oživil roku 1971, kdy věčné panenství uznal jako dobrovolný stav života v církvi.

Katolická církev se kaje za prznění dětí. Zrušme celibát, volají někteří

Hayesová se pro zasvěcení rozhodla v roce 2013, slavnostní obřadu se zúčastnila o dva roky později v šestatřiceti letech. „Mám hodně stejných povinností jako před zasvěcením. Mít vztah k Bohu jako k manželovi je ale jiné než jako k příteli,“ říká.

Podle Hayesové je život ve společnosti, která klade sexualitu velmi vysoko, pro některé panny obtížný. „Lidé mi říkají, že jsem single. Vysvětluji jim, že můj primární vztah je s Bohem. Své tělo dávám jemu,“ vysvětluje. Církev si nicméně není jistá tím, jestli mají být zasvěcené panny skutečně neposkvrněné.

Zatímco jeptišky se zavazují k celibátu dnem, kdy vstupují do náboženského řádu, od zasvěcených panen se očekává celoživotní panenství. Podle nejnovějších pokynů Vatikánů z loňského roku je sice „neposkvrněnost velmi důležitá nikoli však nezbytná“, žena tedy nemusí být nutně panna. Kandidátky nicméně nesměly být v průběhu života vdané ani se nesmí dopustit „hrubého porušení cudnosti“.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Islám v pařížské MHD. Řidič nevpustil do autobusu ženu v minisukni

Autobus MHD v Paříži

„Napřed se pořádně obleč!“ zasyčel od volantu řidič s hustým vousem na zkoprnělou ženu, která v noční Paříži čekala...

Další z rubriky

Prostituce na střední. Ve Francii se jí věnuje stále více nezletilých dívek

Prostituce. Ilustrační foto.

Julia začala s prostitucí, aby si mohla dát nějaké peníze na stranu na dobu, až skončí školu. Pauline zase z toho...

Harvardský magazín sexualizoval Frankovou, přidal jí tělo v bikinách

Anne Franková začala deník psát ve 13 letech v úkrytu v Amsterdamu.

Harvardský magazín se po vlně kritiky omluvil za otištění kontroverzní fotomontáže židovské dívky Anne Frankové, které...

Mexická policie našla na statku 14 rozsekaných těl, tři unesené osvobodila

Mexická policie zastřelila 11 pašeráků drog a zabavila velké množství zbraní. (29. 5. 2011)

Příslušníci mexických bezpečnostních sil našli při zásahu v usedlosti na západě země rozčtvrcená těla 14 lidí. Ostatky...

Najdete na iDNES.cz