Doněck a Luhansk spojily síly, povstalci vyhlásili „Nové Rusko“

  14:55aktualizováno  17:30
Představitelé Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kde před časem vznikla dvojice separatistických "lidových republik", se dohodli na spojení sil. Na utajeném zasedání v Doněcku vyhlásili jednotné "Nové Rusko".

Šéf doněckého parlamentu Denis Pušilin shromážděným řekl, že zorganizování referend o samostatnosti, která v polovině května údajně velkou většinou hlasů podpořila samostatnost obou oblastí, je teprve začátek. | foto: AP

Vytvoření nového "státu" den před prvním kolem ukrajinských prezidentských voleb potvrdila ruská státní televize Rossija 24. Smlouvu o vytvoření Nového Ruska podepsali premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj a šéf parlamentu Luhanské republiky Alexej Karjakin.

Krize na Ukrajině

Na utajeném místě ve východoukrajinském Doněcku se podle agentury URA-Inform Donbas sjeli členové parlamentů obou "lidových republik". V narychlo sestavených zákonodárných sborech zasedají předáci proruských separatistů, žádné parlamentní volby se v odtržených oblastech pochopitelně zatím nekonaly.

Právě zástupci těchto oblastí se dnes do Doněcka sjeli a podle agentury Unian se k nim připojili i proruští aktivisté z Dněpropetrovské a Záporožské oblasti.

Šéf doněckého parlamentu Denis Pušilin shromážděným řekl, že zorganizování referend o samostatnosti, která v polovině května údajně velkou většinou hlasů podpořila samostatnost obou oblastí, je teprve začátek.

Doněck v Moskvě otevřel ambasádu

Označení Nové Rusko pro východ a jih Ukrajiny zavedl do politického slovníku v jednom z nedávných projevů ruský prezident Vladimir Putin. Uvedl, že "Novorossija" v carských dobách nebyla součástí Ukrajiny, předána byla Kyjevu až sovětskou vládou ve 20. století. Do Nového Ruska Kreml počítá Charkovskou, Luhanskou, Doněckou, Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast.

Doněcká lidová republika dnes navíc podle ruských médií otevřela v Moskvě své první zahraniční "velvyslanectví". Podle prohlášení doněckých povstalců se samozvané republice už dostalo oficiálního uznání "řady ruských společenských a vlasteneckých organizací". Ambasáda prý už přijímá žádosti o vydání doněckého pasu.

Souběžně s Novým Ruskem vznikla v Doněcku i organizace Lidová fronta, která  sdružuje zástupce Koordinační rady ukrajinského jihovýchodu. Za Doněckou lidovou republiku zakládající listinu Lidové fronty podepsal šéf tamního parlamentu Denis Pušilin, za Luhanskou "lidový gubernátor" Valerij Bolotov.

Sjednotíme Rusy i Ukrajince, slibuje „Lidová fronta“

"My, představitelé lidu Oděsy, Mikolajiva, Chersonu, Dněpropetrovsku, Záporoží, Charkova, Doněcku a Luhansku, ohlašujeme založení Lidové fronty. Vznikne na obranu lidu proti teroru ze strany zahraničních speciálních jednotek, za účelem sebeurčení a sebeorganizace, a aby vyřešila urgentní sociální problémy," citovala rozhlasová stanice Hlas Ruska dněpropetrovského podnikatele Olega Carjova. 

Lidová fronta podle Carjova "sjednotí etnické Rusy a Ukrajince", a to včetně aktivistů z obou táborů a příznivce všech stran.

Carjov v minulosti zasedal v ukrajinském parlamentu, kde zastupoval vládní Stranu regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče. Po jarních událostech na kyjevském náměstí Nezávislosti byl ze strany vyloučen, poslanecký mandát však podle Hlasu Ruska stále má. Už před časem otevřeně vyzýval k vytvoření "Federativní republiky Novorusko", což mu v polovině května vyneslo zápis na seznam separatistů, kterých se týkají sankce ze strany Západu. 

MAPA: Zástupci vyznačených oblastí se v sobotu 24. května sjeli do Doněcku, kde

MAPA: Zástupci vyznačených oblastí se v sobotu 24. května sjeli do Doněcku, kde oznámili založení Lidové fronty.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Nejdřív si spočítejte dolet našich zbraní, pohrozil Putin Západu

Ruský prezident Vladimir Putin přednesl v Moskvě tradiční poselství federálnímu...

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu přednesl tradiční poselství federálnímu shromáždění. V něm adresoval otázky...

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Najdete na iDNES.cz