Na východě Ukrajiny utichly zbraně. Povstalci připravují výměnu zajatců

  8:01aktualizováno  13:48
Na frontové linii v Donbasu platí od rána příměří mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou. Obě strany však varovaly, že v případě napadení budou palbu opětovat. Klid zbraní zatím oficiálně trvá, přestože Kyjev i vzbouřenci hlásí jeho porušení. Separatisté mezitím rovněž oznámili rozsáhlou výměnu zajatců.

Hrob neznámého bojovníka u letiště v Doněcku (6. prosince 2014) | foto: AP

„Ukrajinská armáda pozastavila všechny bojové akce a je připravena na Den ticha. Pokud ale separatisté zaútočí, odpovíme,“ řekl mluvčí ukrajinské armády agentuře Reuters. Dodržovat příměří hodlají i separatisté. „Naše jednotky dostaly rozkaz nezahajovat jednostranně palbu, dokud opačná strana dodržuje příměří,“ prohlásil podle agentury Interfax mluvčí vzbouřenců Andrej Purgin.

Ruský plyn

Rusko po půl roce obnovilo dodávky na Ukrajinu

Pokud úterní Den ticha, jak jednodenní příměří označil minulý týden ukrajinský prezident Petro Porošenko, vydrží, půjde o průlom. Boje se dosud nedařilo přerušit ani navzdory dohodě na nejvyšší úrovni počátkem září v Minsku (více o tom zde). Vyhlášené příměří nebylo prakticky nikdy dodrženo. Od jeho uzavření bylo každý den v průměru zabito 13 lidí - vojáků, rebelů i civilistů. 

V bojové zóně na východě Ukrajiny je relativní klid již od nočních hodin. „Předběžné informace shromážděné z měst a obcí Doněcké lidové republiky potvrzují, že k masivnímu ostřelování ani bombardování v noci nedošlo. I ráno je situace klidná,“ potvrdil agentuře Interfax představitel doněckého ministerstva obrany. Podle ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany se nicméně ještě v pondělí večer střílelo v okolí Doněcku a města Debalceve.

Úderem úterní deváté hodiny (osmé středoevropského času) však boje ustaly. Zpravodaj agentury Reuters z Doněcku sice hlásil, že střelbu bylo možné ve městě slyšet ještě i po začátku příměří. Později ale ustala.

Strany se navzájem obviňují z dílčího porušení příměří

Kyjev tvrdí, že separatisté od rána do 13. hodiny místního času příměří již nejméně šestkrát porušili. Informovalo o tom tiskové středisko takzvané Protiteroristické operace (ATO) prostřednictvím svého oficiálního účtu na Facebooku. Separatisté podle Kyjeva použili kromě ručních palných zbraní také minometné střely, automatické granátomety nebo protiletadlové střely.

Narušování příměří ze strany Kyjeva ohlásili v poledne i vzbouřenci, podle nichž ukrajinská armáda útočí na jejich pozice u města Horlivka. Tiskové středisko ukrajinské Protiteroristické operace to označilo za lež a snahu odvrátit pozornost veřejnosti od zločinů, jichž se separatisté v oblasti dopouštějí.

Separatisté chystají výměnu zajatců

Separatisté z Doněcké oblasti nedlouho po začátku klidu zbraní oznámili, že připravují zatím největší výměnu zajatců. Šéf tamních vzbouřenců Andrej Purgin podle ruské, prokremelsky orientované televize NTV uvedl, že by při ní mohlo být osvobozeno 200 až 300 lidí. Při dosavadních výměnách zajatců mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou si přitom znesvářené strany vyměnily nanejvýš desítky lidí.

Obě strany podle Purgina nyní intenzivně sepisují seznamy vězněných a řeší se rovněž technické okolnosti výměny.

Ukrajinská bezpečnostní služba SBU na svém webu uvedla, že jako rukojmí či válečné zajatce separatisté zadržují celkem 684 Ukrajinců. „Od ozbrojenců jsme nyní dostali potvrzení, že 152 lidí ze seznamu, skutečně mají. Čekáme na zprávy o zbytku,“ uvádí SBU.

Další kolo mírových rozhovorů je zatím nejisté

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už v sobotu hovořil o „zásadní shodě“ a dalším kole mírových rozhovorů na nejvyšší úrovni v Minsku. Sejít by se tak znovu měli pod taktovkou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zástupci ukrajinské vlády, separatističtí předáci a ruští činitelé. Moskva přitom dlouhodobě ujišťuje, že ruští generálové zařazení do skupiny fungují výhradně v úloze prostředníků.

Vzápětí po Porošenkově prohlášení o úterních jednáních ovšem někteří předáci separatistů žádali rozhovory odložit na pátek, až budou lépe připraveni. Jiní zase tvrdí, že proti úterý nemají námitek, ale jedním dechem dodávají, že nic není jisté.

Fotogalerie

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v úterý ráno uvedl, že kontaktní skupina bude o dlouhodobějším příměří na východě Ukrajiny jednat v nadcházejících dnech. 

Jeho slova později potvrdil představitel ukrajinské národní bezpečnostní rady Vasil Vovk. „Schůzka pravděpodobně neproběhne v úterý. Nejspíš se uskuteční v pátek 12. prosince. Myslím, že povede k určitým výsledkům,“ citovala jeho slova agentura Unian.

Jeden z vůdců doněckých vzbouřenců Denis Pušilin se nechal slyšet, že představitelé kontaktní skupiny uspořádají ve středu videokonferenci, při níž se dohodnou na dalších krocích.

Důvodem odkladu minských rozhovorů jsou podle nepotvrzených zpráv nejasnosti ohledně přesného programu jednání. Povstalci údajně požadují, aby Kyjev odvolal hospodářskou blokádu Donbasu a obnovil výplatu sociálních dávek a důchodů pro obyvatele povstaleckých území. Nesouhlasí rovněž s tím, aby se minských jednání účastnili evropští prostředníci. Naproti tomu Kyjev od separatistů žádá zrušení výsledků voleb, které počátkem listopadu uspořádali na povstaleckých územích okolo Doněcka a Luhanska.

Jakoukoli dohodu s Ukrajinci odmítl nepsaný bývalý vůdce doněckých separatistů Igor Strelkov. Na webových stránkách agentury Novorossija napsal, že „dokud nepřítel nepadne, válka nekončí“.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Šli pohřbít své zemřelé dítě, našli čtyřdenní holčičku zakopanou zaživa

Indický pár, který na hřbitově pohřbíval vlastní dítě, narazil na hrozivé překvapení. Během kopání hrobu našli teprve...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz