Ukrajinci si přejí konec bojů, v příměří ale moc nevěří, říká zpravodaj

  17:59aktualizováno  17:59
Velmi emotivně prožívali lidé na východě Ukrajiny jednání v Minsku. Přejí si, aby válka co nejrychleji skončila, v příměří ale moc nevěří, řekl iDNES.cz zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín z jihoukrajinského Mariupolu. Přístavní město je podle reportérky Lidových novin Petry Procházkové na případné útoky připravené.

(ilustrační snímek z Mariupolu) | foto: Reuters

Lidé podle Dorazína hodnotí dojednané příměří opatrně i kvůli předchozím nenaplněným dohodám. „Samozřejmě, že by si přáli, aby to skončilo a oni se mohli vrátit domů. Tady v Mariupolu jsou spousty uprchlíků z Doněcké oblasti. Takže to lidé pochopitelně prožívají strašně emocionálně. Rádi by věřili, že příměří bude nějakým krokem k míru. Ale zase tak obrovské naděje tady nepanují,“ uvedl.

Summit v Minsku

Podle Procházkové, která z jihoukrajinského přístavu odjížděla právě v době minského summitu a nyní už je zpátky v Česku, se Ukrajinci na příměří těšili, nebo v něj alespoň doufali.

Podél frontové linie na východě Ukrajiny se pořád bojuje a Kyjev za posledních 24 hodin ohlásil ztrátu nejméně 11 vojáků (více zde). „Objevily se tady zprávy z ukrajinského ministerstva obrany, podle kterých proruští povstalci mají plán ovládnout města Mariupol a Debalceve ještě před obnovením příměří, na kterém se dohodli vůdci Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny na schůzce v Minsku,“ upozornil Dorazín.

Podle něj je pravděpodobné, že se bude bojovat až do sobotní půlnoci, kdy příměří začne platit. „Vypadá to, že každá ze znepřátelených stran se pokouší získat maximální územní výhodu před začátkem toho možného příměří a možného stahování těžké techniky ze zóny válečného konfliktu, aby na tom byli lépe než protivník,“ uvedl.

Fotogalerie

Žádné příměří podle něj není na začátku úplně stoprocentní. „Vždycky je tam míra porušení jedné nebo druhé strany a následné obviňování z toho, kdo začal první. Vypadá to, že i tento scénář se bude opakovat, pokud hlavní hráči, především Rusko, opravdu neprojeví snahu ten konflikt ukončit,“ myslí si Dorazín.

Rusko by podle něj muselo využít veškerý svůj vliv na proruské povstalce a donutit je k dodržování mírového plánu. Stejně tak se musí snažit také ukrajinská strana, která by měla Donbasu něco nabídnout.

„Pravděpodobně to v tuto chvíli nemá řešení, že by jedna ze stran zvítězila vojensky, takže se budou muset na něčem dohodnout - na zvláštním statutu Donbasu, na jazykových právech pro obyvatele ukrajinského východu a tak podobně,“ uvedl zpravodaj.

Přístav Mariupol je na útoky připravený

V Mariupolu je podle Procházkové na každém rohu bombový kryt a město je na případný útok připravené. „Je to velmi dobře označené, velmi dobře popsané. A v zásadě je Mariupol hodně dobře připravený jednak na pozemní ofenzivu, ale i na raketový útok,“ soudí.

Centrum Mariupolu je ale podle ní nadále relativně bezpečné a život tam pokračuje normálně. „Střed města totiž není primárním terčem útoků. Člověk zde může koupit jídlo a ubytování na rozdíl od Doněcku, kde je situace velmi špatná,“ řekla iDNES.cz reportérka.

Podle Procházkové je však znát odliv lidí z města. Zavírají se kvůli tomu obchody a řada služeb přestává fungovat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Šedesátiletý Čech utonul při potápění na řeckém ostrově Karpathos

Ilustrační snímek

Šedesátiletý Čech a pětatřicetiletý Íránec utonuli při potápění v podvodní jeskyni na řeckém ostrově Karpathos v...

Ukrajinci vydali manifest střelce z Christchurche knižně. Zéland protestuje

Australan Brenton Tarrant, který ve dvou mešitách ve městě Christchurch...

Nenávistný manifest vraha z mešit v novozélandském Christchurchi se na Ukrajině vydává knižně. Přišla na to skupina...

Lehkomyslnost a neznalost, hodnotí řecký záchranář smrt českého potápěče

Potápěč v podmořské jeskyni

Víkendová smrt 60letého Čecha a 35letého Íránce v podmořské jeskyni na jihořeckém ostrově Karpathos zavinila podle...

Najdete na iDNES.cz