Okupovaný Krym neláká, přijela jen polovina turistů co vloni

  22:32aktualizováno  22:32
Krym zažívá jednu z nejhorších turistických sezon za poslední desetiletí. Přes všechna opatření Kremlu, včetně zákazu cest státních úředníků do zahraničí a výzvy podnikům, aby na dovolenou na Krymu zaměstnancům připlatily, zejí v hlavní sezoně pláže Ruskem od března okupovaného poloostrova prázdnotou.

Zátiší s válečnou lodí. Muž skáče do Černého moře v Sevastopolu. (9. srpna 2014) | foto: Reuters

I oficiální ruské zdroje přiznávají, že počet turistů se oproti loňsku snížil na méně než polovinu. Krymští soukromníci, kteří z příjmů pětiměsíční letní turistické sezony obvykle žijí po zbytek roku, mluví o katastrofě. O to málo turistů, kteří na Krym přijeli, probíhají bitvy.

Krize na Ukrajině

„Musíme bojovat. Vždyť žijeme jen z turistů. Nic jiného tu nemáme,“ říká důchodkyně Margarita Alexandrovna na autobusovém nádraží čtyřtisícového jihokrymského letoviska Simejis.

„Minulou sezonu jsem vydělala na ubytování turistů třicet tisíc hřiven (asi 45 tisíc korun), tohle léto tři tisíce. A to jsem ještě měla štěstí, že ke mně přijeli turisté z Moskvy. Z Kyjeva tu není nikdo,“ vypočítává.

Prázdné pláže a promenády

Andrej Ivanov ze serveru Ostrov, který projel v polovině turistické sezony celý Krym, tvrdí, že se mu všude naskytl stejný obrázek. I ty nejlepší pláže, které bývaly dříve přeplněné, téměř zejí prázdnotou, podobné je to s promenádami a pěšími zónami krymských letovisek.

Rusové, kteří měli podle představ Kremlu zaplavit poloostrov, nepřijeli zdaleka v takovém množství, aby nahradili Ukrajince. Ti loni tvořili čtyři ze šesti milionů turistů, kteří Krym navštívili. Vedle nechuti trávit dovolenou na Krymu mají Rusové problém se na poloostrov dostat. Letenky nejsou nebo stojí mnoho tisíc korun, po zemi se Rusové přes Ukrajinu jezdit bojí a na přívoz přes Kerčský průliv se nyní čeká i několik dní.

Místo záplavy ruských turistů je Krym zaplaven ruskými symboly. „V Sevastopolu, který byl ještě v době, kdy patřil Ukrajině, známý svými proruskými náladami, visí ruské vlajky doslova na každé budově, v každém obchodě, v okně každého bytu,“ uvádí Ivanov.

Místo turistů uprchlíci

Z Ukrajiny na Krym místo turistů míří běženci z východu země, kde už od května probíhají boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskými vládními silami. Jenže ty na Krymu nikdo nevítá. „Nejsi běženec?“ byla první otázka, kterou Ivanovovi krymští vlastníci bytů a pokojů k pronájmu položili.

Většina i při nedostatku turistů odmítá uprchlíky ubytovávat, zvláště v lukrativnějších bytech nepříliš vzdálených od pláží. Když se reportér pídil proč, vysvětlili mu v jedné z turistických agentur, že jsou s uprchlíky velké problémy.

Fotogalerie

„Staly se případy, že uprchlické rodiny zaplatily za týden a pak řekly, že už nemají peníze, ale odmítly se vystěhovat,“ vysvětlila pracovnice sevastopolské agentury.

„Policii si na ně ale nikdo netroufá poslat. Lidé pronajímají byty nelegálně a v Rusku jim za to hrozí vysoké pokuty, dokonce i konfiskace bytů,“ dodává. Ruská vláda už zakázala běžencům z východu Ukrajiny, aby se pokoušeli přemístit na Krym. Místo toho je směruje na Kamčatku, Sibiř a ruský Dálný východ.

„Sezona probíhá“

Podobně špatně jako ti, kteří pronajímají byty, jsou na tom prodejci suvenýrů nebo majitelé restaurací. Turistů prostě přijelo málo. Ceny potravin a většiny dalších věcí se přitom po ruské okupaci zvýšily přinejmenším o polovinu. „Turisté nejsou a už také žádní nebudou. Zasr... Rusko,“ zanadávala si před Ivanovem žena z jihokrymského Forosu.

Krymské úřady to lakují na růžovo. „Turistická sezona probíhá,“ uvedla krymská senátorka Olga Kovitidinová. „Ale samozřejmě bychom chtěli, aby probíhala lépe.“ Dětské ozdravovny jsou podle ní zaplněné na 100 %. Avšak i ta nejlepší města jsou ráda, když je navštíví více než polovina turistů co vloni. „Ve srovnání s rokem 2013 přijelo 55 % turistů,“ chlubí se šéf turistiky letoviska Alušta Valerij Petrovskij.

Několik set míst v hotelích alespoň pro tyto dny obsadil ruský prezident Vladimir Putin, který na poloostrov přijel i v doprovodu vlády a dumy (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Za vraždu v Chemnitzu poslal německý soud Syřana na 9,5 roku do vězení

Protesty kvůli vraždě Němce ve východoněmeckém Chemnitzu organizátoři předčasně...

Na 9,5 roku do vězení poslal ve čtvrtek soud v Drážďanech mladého Syřana za loňské ubodání 35letého Němce v Chemnitzu....

Pohřešovaný polský milionář Wožniak-Starak se utopil v Mazurských jezerech

Polský milionář a filmový producent Piotr Wožniak-Starak se svou ženou...

Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze svého motorového...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz