Okupovaný Krym neláká, přijela jen polovina turistů co vloni

  22:32aktualizováno  22:32
Krym zažívá jednu z nejhorších turistických sezon za poslední desetiletí. Přes všechna opatření Kremlu, včetně zákazu cest státních úředníků do zahraničí a výzvy podnikům, aby na dovolenou na Krymu zaměstnancům připlatily, zejí v hlavní sezoně pláže Ruskem od března okupovaného poloostrova prázdnotou.

Zátiší s válečnou lodí. Muž skáče do Černého moře v Sevastopolu. (9. srpna 2014) | foto: Reuters

I oficiální ruské zdroje přiznávají, že počet turistů se oproti loňsku snížil na méně než polovinu. Krymští soukromníci, kteří z příjmů pětiměsíční letní turistické sezony obvykle žijí po zbytek roku, mluví o katastrofě. O to málo turistů, kteří na Krym přijeli, probíhají bitvy.

Krize na Ukrajině

„Musíme bojovat. Vždyť žijeme jen z turistů. Nic jiného tu nemáme,“ říká důchodkyně Margarita Alexandrovna na autobusovém nádraží čtyřtisícového jihokrymského letoviska Simejis.

„Minulou sezonu jsem vydělala na ubytování turistů třicet tisíc hřiven (asi 45 tisíc korun), tohle léto tři tisíce. A to jsem ještě měla štěstí, že ke mně přijeli turisté z Moskvy. Z Kyjeva tu není nikdo,“ vypočítává.

Prázdné pláže a promenády

Andrej Ivanov ze serveru Ostrov, který projel v polovině turistické sezony celý Krym, tvrdí, že se mu všude naskytl stejný obrázek. I ty nejlepší pláže, které bývaly dříve přeplněné, téměř zejí prázdnotou, podobné je to s promenádami a pěšími zónami krymských letovisek.

Rusové, kteří měli podle představ Kremlu zaplavit poloostrov, nepřijeli zdaleka v takovém množství, aby nahradili Ukrajince. Ti loni tvořili čtyři ze šesti milionů turistů, kteří Krym navštívili. Vedle nechuti trávit dovolenou na Krymu mají Rusové problém se na poloostrov dostat. Letenky nejsou nebo stojí mnoho tisíc korun, po zemi se Rusové přes Ukrajinu jezdit bojí a na přívoz přes Kerčský průliv se nyní čeká i několik dní.

Místo záplavy ruských turistů je Krym zaplaven ruskými symboly. „V Sevastopolu, který byl ještě v době, kdy patřil Ukrajině, známý svými proruskými náladami, visí ruské vlajky doslova na každé budově, v každém obchodě, v okně každého bytu,“ uvádí Ivanov.

Místo turistů uprchlíci

Z Ukrajiny na Krym místo turistů míří běženci z východu země, kde už od května probíhají boje mezi proruskými separatisty a ukrajinskými vládními silami. Jenže ty na Krymu nikdo nevítá. „Nejsi běženec?“ byla první otázka, kterou Ivanovovi krymští vlastníci bytů a pokojů k pronájmu položili.

Většina i při nedostatku turistů odmítá uprchlíky ubytovávat, zvláště v lukrativnějších bytech nepříliš vzdálených od pláží. Když se reportér pídil proč, vysvětlili mu v jedné z turistických agentur, že jsou s uprchlíky velké problémy.

Fotogalerie

„Staly se případy, že uprchlické rodiny zaplatily za týden a pak řekly, že už nemají peníze, ale odmítly se vystěhovat,“ vysvětlila pracovnice sevastopolské agentury.

„Policii si na ně ale nikdo netroufá poslat. Lidé pronajímají byty nelegálně a v Rusku jim za to hrozí vysoké pokuty, dokonce i konfiskace bytů,“ dodává. Ruská vláda už zakázala běžencům z východu Ukrajiny, aby se pokoušeli přemístit na Krym. Místo toho je směruje na Kamčatku, Sibiř a ruský Dálný východ.

„Sezona probíhá“

Podobně špatně jako ti, kteří pronajímají byty, jsou na tom prodejci suvenýrů nebo majitelé restaurací. Turistů prostě přijelo málo. Ceny potravin a většiny dalších věcí se přitom po ruské okupaci zvýšily přinejmenším o polovinu. „Turisté nejsou a už také žádní nebudou. Zasr... Rusko,“ zanadávala si před Ivanovem žena z jihokrymského Forosu.

Krymské úřady to lakují na růžovo. „Turistická sezona probíhá,“ uvedla krymská senátorka Olga Kovitidinová. „Ale samozřejmě bychom chtěli, aby probíhala lépe.“ Dětské ozdravovny jsou podle ní zaplněné na 100 %. Avšak i ta nejlepší města jsou ráda, když je navštíví více než polovina turistů co vloni. „Ve srovnání s rokem 2013 přijelo 55 % turistů,“ chlubí se šéf turistiky letoviska Alušta Valerij Petrovskij.

Několik set míst v hotelích alespoň pro tyto dny obsadil ruský prezident Vladimir Putin, který na poloostrov přijel i v doprovodu vlády a dumy (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Němci obvinili Čecha z pokusu o vraždu, s kamionem nebezpečně předjížděl

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu...

Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na silnici B12 v...

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

Najdete na iDNES.cz