Na Novém Zélandu zahynulo více než 120 velryb, uvízly na mělčině

  9:58aktualizováno  9:58
Na 165 velryb uvízlo minulý víkend u dvou pláží Nového Zélandu. I přes nasazení záchranářů a pomoc turistů jich více než 120 na mělčině zahynulo. Kytovce z jedné skupiny ke břehům nejspíš zavedla těhotná samice.

První skupina asi šedesáti kytovců, většinou samic s mláďaty, uvízla v neděli na Severním ostrově v jeho severovýchodním cípu. Hejno na mělčinu v zátoce Colwille Bay zřejmě zavedla zmatená těhotná samice.

"Ony mají silné sociální cítění," uvedl Mike Donaghue z oddělení pro ochranu přírody (DOC). "Když se jedna dostane do problémů, tak ji ty ostatní neopustí."

Na pláži v zátoce Colwille Bay zachránili lidé více než 40 kytovců (28. 12. 2009)

Více než čtyřicet kytovců druhu kulohlavec černý se záchranářům a turistům nakonec podařilo odtáhnout zpátky do moře. Omývali je vodou a přikrývali vlhkými dekami, dokud nenastal příliv. Nebylo to ale snadné.

"Ještě jsem neviděl skupinu, která by se tak bránila návratu do moře. Obyčejně trvá jen pár minut stáhnout velryby z mělčiny a ukázat jim směr, ale tentokrát se tam jen motaly a naříkaly. V jednu chvíli jsem si myslel, že znovu uvíznou, ale možná jen čekaly, až samice porodí," uvedl Donaghue.

I přes okamžitou záchrannou akci ale na pláži zůstalo z tohoto hejna asi dvacet uhynulých těl. Ty pohřbí místní domorodý kmen Maorů.

Na pláži v zátoce Colwille Bay zachránili lidé více než 40 kytovců (28. 12. 2009)

Jen o den dříve uvízlo na severu Jižního ostrova nedaleko turistického města Nelson na Farwell Spit 105 velryb. Z výletního letadla je zahlédli turisté, kteří upozornili DOC. Většina z kytovců pobyt na mělčině nepřežila.

"Byly ve špatném stavu," citoval vedoucího programu biodiverzity v zátoce Golden Bay Hanse Stoffregena tamní deník The Southland Times. "Když jsme tam dorazili, dvě třetiny už byly mrtvé. Zbytek jsme museli utratit."

"Bylo celkem horko a ony byly velmi vystresované. V očích se jim zračil strach a utrpení," dodal Stoffregen s tím, že těla kytovců na sedmimetrové pláži v přírodní rezervaci nechají, aby se přirozeně rozložila.

Záchranáři z nejmenšího kontinentu světa každoročně zaznamenají až šest případů masového uvíznutí velryb na pevnině. Je však vzácné, aby se dva z nich odehrály tak krátce po sobě, uvedl britský deník The Times. Vědcům se zatím nepodařilo vysvětlit příčinu tohoto chování.

Autor:

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Etiopský nositel Nobelovy ceny míru doma čelí protestům, hrozil podnikateli

Stovky mladých lidí ve středu demonstrovaly proti etiopskému premiérovi a letošnímu vítězi Nobelovy ceny za mír Abiyovi...

Trump chce Aljašku otevřít těžbě. Zhorší tím klimatické změny, míní experti

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zrušení dlouhodobých omezení těžby dřeva v části Aljašky přezdívané...

V archeologickém muzeu ve Francii se zabarikádoval muž, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Na místo dorazila...

NATO zváží nasazení svých sil na zajištění bezpečné zóny v Sýrii

Severoatlantická aliance by mohla nasadit své síly na zajištění bezpečné zóny pod mezinárodní kontrolou v Sýrii, uvedl...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz