Na moskevském letišti se odpálil sebevrah, zabil desítky lidí

  15:05aktualizováno  19:13
Moskevským letištěm Domodědovo otřásla silná exploze. Výbuch zabil nejméně 35 lidí a přes 170 zranil. Bomba vybuchla v příletové hale, zřejmě v místech, kde si cestující vyzvedávali zavazadla. Ruské úřady označily explozi za útok sebevražedného atentátníka a pátrají po třech podezřelých mužích.

Exploze se ozvala kolem 16:30 místního času (14:30 SEČ) v prostoru pro manipulaci se zavazadly nedaleko jedné z letištních restaurací, uvedla agentura Interfax.

Ruští vyšetřovatelé na místě potvrdili, že exploze s definitivní platností byla teroristickým útokem. Podle nich se sebevražedný atentátník "kavkazského vzhledu" vmísil mezi lidi čekající na cestující a odpálil se. Policie údajně již v hale našla utrženou hlavu atentátníka. Podle ČTK těsně před výbuchem vykřikl: "Všechny vás zabiju!"

"Halu okamžitě zahalil hustý dým, všude se pohybovali lidé pokrytí krví," popsal jeden ze svědků zpravodajskému serveru Vesti. Kvůli kouři se dlouhou dobu nedařilo určit přesný počet obětí.

Ruští policisté na moskevském letišti Domodědovo po útoku sebevražedného atentátníka (24. ledna 2011)

Ruští policisté na moskevském letišti Domodědovo po útoku sebevražedného atentátníka (24. ledna 2011)

Záchranáři odvážejí zraněné z moskevského letiště Domodědovo (24. ledna 2011)

Záchranáři odvážejí zraněné z moskevského letiště Domodědovo (24. ledna 2011)

Na místo dorazilo asi osmdesát záchranářských týmů. Všichni se snažili pomoci zraněným, jejichž počet přesáhl číslo 170. Podle RIA Novosti je pětatřicet lidí ve vážném stavu a počet obětí může ještě narůstat.

Zaměstnanci letiště museli dokonce probourat poblíž výdeje zavazadel i zeď, aby se lidé mohli dostat ven. Svědkové útoku se s hrůznými zážitky svěřovali na sociálních sítích, hlavně na Twitteru.

Policie hledá tři podezřelé muže

Podle RIA Novosti měl výbuch sílu srovnatelnou s explozí až pěti kilogramů trinitrotoluenu (TNT). Pro srovnání - v moskevském metru měl sílu až čtyř kilogramů TNT. Bezpečnostní složky potvrdily, že na místě výbuchu našly šrapnely, šrouby a železné kuličky, které atentátníci k výbušnině přidali pro zvýšení smrtícího účinku.

Panika, dým a sténání

Svědci popisují atentát na moskevském letišti

Podle některých ruských zdrojů byla policie před útokem varována. "Personál letiště pátral po třech podezřelých, kterým se ale podařilo dostat do prostoru letiště, přihlíželi explozi provedené jejich komplicem a pak letiště opustili," řekl agentuře RIA Novosti zdroj z bezpečnostních složek.

Ruská televize RT uvedla, že policie nyní po podezřelé trojici pátrá. Muži údajně pochází z oblasti severního Kavkazu a v Moskvě již nějakou dobu žili. Ruské zpravodajské weby dávají útok do souvislosti s akcemi severokavkazských islamistických extremistů.

mapka - Místo výbuchu na moskevském letišti Domodědovo

Rusko okamžitě zpřísnilo ochranu na dalších moskevských letištích. Policie zvýšila v celé metropoli a na ostatních letištích bezpečnostní opatření, kontroluje i stanice metra a vlaková nádraží. Lety směřující na Domodědovo byly přibližně hodinu přesměrovány na Šeremeťevo a Vnukovo. "Na ostatních letištích nejsou zvýšená bezpečnostní opatření vůbec vidět," hlásila ale z letiště Šeremetěvo reportérka MF DNES Adéla Dražanová.

Viníky potrestáme, slibuje prezident

Ruský prezident Dmitrij Medveděv okamžitě zrušil plánovanou cestu na ekonomické fórum do švýcarského Davosu a narychlo se sešel s hlavním žalobcem, šéfem vyšetřovacího výboru a ministrem dopravy. Medveděv slíbil, že úřady viníky najdou a potrestají. "Zpřísníme bezpečnost na hlavních dopravních uzlech," napsal Dmitrij Medveděv na Twitteru.

Čísla do Ruska

Český ambasador doporučil všem, kteří mají obavy o své blízké, aby spíše než ruské úřady kontaktovali českou ambasádu, a to na čísla:

007 910 452 13 88

007 916 330 65 09

007 916 353 25 62

"Truchlíme za oběti teroristického útoku na letišti Domodědovo. Viníky vypátráme a potrestáme," dodal šéf Kremlu.

"Zatím nemáme žádné informace o tom, že by na místě útoku byli čeští občané. Snažíme se to zjistit," řekl České televizi velvyslanec v Moskvě Petr Kolář s tím, že konzulární úsek zastupitelství je v kontaktu s ruským ministerstvem zahraničí i kanceláří generálního prokurátora, který případ vyšetřuje.

Český premiér Petr Nečas kondoloval svému ruskému protějšku Vladimíru Putinovi. "Česká republika odmítá a odsuzuje jakýkoliv projev terorismu. Události, které se staly ve vašem hlavním městě, českými občany i mnou osobně hluboce otřásly," napsal Nečas.

Většina obětí ale pochází z Ruska. Jsou to hlavně lidé čekající v hale na přílet svých blízkých. O život ale podle ČTK přišli i cizinci. Mezi mrtvými jsou nejméně dva Britové, Zranění utrpěla i , píše server SME.sk. K výbuchu došlo krátce po přistání letadel z New Yorku, Dubaje, Káhiry, Londýna, Vídně, Mnichova, Hamburku, Tokia, Hurgády a Istanbulu.

Nejmodernější ruské letiště

Letiště Domodědovo je nejrušnějším ze tří moskevských letišť. Leží asi 40 kilometrů jihovýchodně od hlavního města. Bezpečnostní opatření na letišti prolomily už v roce 2004 sebevražedné atentátnice, které pronikly do dvou dopravních letounů a vyhodily je do povětří. Při atentátu tehdy zahynulo devadesát lidí.

Domodědovo následně zpřísnilo bezpečnost a jako první v Rusku zavedlo tělesné skenery. Nejmodernější vzdušný přístav Ruska ročně odbaví 22 milionů lidí.

Ruští vyšetřovatelé po útoku na moskevském letišti Domodědovo ohledávají mrtvolu (24. ledna 2011)

Ruští vyšetřovatelé po útoku na moskevském letišti Domodědovo ohledávají mrtvolu (24. ledna 2011)

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (uprostřed) při jednání krizového štábu k výbuchu na moskevském letišti Domodědovo. (24. ledna 2011)

Ruský prezident Dmitrij Medveděv (uprostřed) při jednání krizového štábu k výbuchu na moskevském letišti Domodědovo. (24. ledna 2011)

Z České republiky se na Domodědovo létá pouze z Pardubic. Tamní letiště dnes do Ruska žádné letadlo neodbavilo. "České aerolinie neoperují pravidelné linky na Demodědovo, v Moskvě využívají letiště Šeremetěvo. Žádné letadlo a tudíž ani cestující Českých aerolinií se v inkriminovanou dobu v dané lokalitě nevyskytovali," řekla iDNES.cz mluvčí ČSA Hana Hejsková.

Ruská metropole zažila nejhorší teroristický útok za posledních šest let loni v březnu, kdy se v moskevském metru odpálily dvě sebevražedné atentátnice. Při explozích tehdy zemřelo 40 lidí.

Teror v Moskvě

9. září 1999 - Výbuch na sídlišti Pečatniki si vyžádal 109 mrtvých a přes 200 zraněných. Kreml z útoků obvinil čečenské povstalce.

13. září 1999 - Exploze devítipatrového obytného domu na na jihu města si vyžádala 124 mrtvých. Vláda obvinila z útoku teroristy z Čečenska.

8. srpna 2000 - Třináct lidí zahynulo a téměř sto bylo zraněno při explozi, která otřásla podchodem na Puškinově náměstí. Následně pyrotechnici zneškodnili druhou bombu, která byla nastražena poblíž místa první exploze.

26. října 2002 - Po útoku komanda na divadlo Dubrovka, které obsadili čečenští teroristé, zemřelo 129 civilistů a 40 teroristů. Většina z nich se otrávila plynem, který byl použit při zásahu.

5. července 2003 - Při útocích dvou sebevražedných atentátnic na letišti Tušino, kde se konal rockový festival, zahynulo 16 lidí, včetně atentátnic. Několik desítek lidí bylo zraněno.

6. února 2004 - Sebevražedný atentátník způsobil výbuch v metru mezi stanicemi Paveleckaja a Avtozavodskaja; zahynulo 42 lidí včetně atentátníka.

24. srpna 2004 - Téměř současně se zřítila dvě ruská letadla TU-134 a TU-154, která v rozmezí 40 minut startovala z letiště Domodědovo. Neštěstí, při němž zahynulo 89 lidí, způsobily podle ruské prokuratury dvě čečenské sebevražedné atentátnice.

31. srpna 2004 - Při bombovém útoku sebevražedné atentátnice u stanice metra Rižskaja zahynulo deset lidí. K útoku se přihlásili islámští extremisté napojení na al-Káidu Brigády Islámbulího, kteří se přiznali i k útokům na dvě ruská letadla 24. srpna 2004.

21. srpna 2006 - Obětí exploze na Čerkizovském trhu na severovýchodě metropole se stalo 14 lidí a dalších 50 bylo zraněno.

27. listopadu 2009 - Luxusní Něvský expres, směřující z Moskvy do Petrohradu, vykolejil po výbuchu bomby asi 25 kilometrů od železniční zastávky Bologoje; zahynulo 28 lidí (poslední oběť zemřela v lednu 2010 v nemocnici v Moskvě).

29. března 2010 - Sebevražedné atentátnice odpálily tři kilogramy trhaviny v moskevském metru. Výbuchy usmrtily 38 lidí a desítky dalších zranily.

Autoři: , , , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Zrušte blokádu, vyzvala EU kapitánka Racketeová z lodě s migranty

Kapitánka lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová byla po přistání v přístavu...

Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová ve čtvrtek po výpovědi u italského soudu vyzvala...

Český turista v Tatrách utíkal před medvědem, zranil si kotník

Ilustrační snímek

Český turista si dnes odpoledne v Západních Tatrách na Slovensku způsobil poranění kotníku, když spolu s partnerkou...

Žádné slitování. Za vraždu evropských turistek dostali v Maroku trest smrti

Abdessamad Ejjoud, šéf teroristické buňky, který zavraždil jednu ze...

Marocký soud ve čtvrtek odsoudil tři muže k trestu smrti za loňskou vraždu dvou skandinávských turistek v pohoří Vysoký...

Najdete na iDNES.cz