Pátek 5. března 2021, svátek má Kazimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. března 2021 Kazimír

Diskuse k článku

Na Marsu bývala voda, potvrdil robot

Robot Opportunity potvrdil, že na Marsu kdysi bývala voda. V kameni na planině Meridiani našel sulfáty a další minerály. Planeta byla dost vlhká, aby na ní existoval život, míní NASA. Pátrání Opportunity a jeho dvojčete Spirit po živých organismech je však stále marné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

zlý fořt Emil

Jo jo ...
"... voda v tekuté formě zmáčela povrch ... "   
 
... není zmáčet jako smáčet ...
0/0
4.3.2004 14:24

Velkoknize Slovanski

Někdo si kosmos představuje jako LEGO
Jako kdybychom si mohli všechno poskládat z našich dnešních znalostí
Ale tak to určitě nefunguje
Navíc naše znalosti jsou stále nedostatečné . . .
A tři směšní  roboti na Marsu 
Co asi mohou vyzkoumat
Život tam není   Tam na Marsu, kdepak   
0/0
4.3.2004 13:46

GhorX

Re:
Vy jste jeden z největších blbů, jaké jsem tady zaregistroval. Na Vás se nechytá ani ubožák páter Havlasa. Nafoukaná samolibost, kombinovaná z nevzdělaností a absencí přirozené inteligence - to jste Vy.
0/0
4.3.2004 13:55

Velkoknize Slovanski

Re:
Neztrácejte nervy maestro pro jiný názor. To že Vás moje názory tak popudily a rozzuřily svědčí o tom, že mořná mám pravdu.
Hledá se zbytečně, život na Marsu není   
A možná ani teoreticky nemůže být      (teď Vás asi klepla Pepka )
0/0
4.3.2004 14:25

Velkoknize Slovanski

Re:
možná mám pravdu - to je skoro jisté
0/0
4.3.2004 14:28

GhorX

Re:
"Hledá se zbytečně, život na Marsu není" - neexistuje žádný způsob, kterým byste mohl toto tvrzení doložit. Ergo kramflek, možná tomu věříte (a prosím, na to máte právo), ale pokud názor prezentujete jako fakt, jste přinejmenším natvrdlý, ostatně jako většina přispěvatelů, kteří do svých příspěvků patlají tuny barviček a smajlíků.
0/0
4.3.2004 14:41

oranzovej

Re: Utan
0/0
4.3.2004 14:44

Velkoknize Slovanski

Re:
Samozřejmě, že na Marsu není život, je otázka mé víry. Nebo PŘEDTUCHA chcete-li.  Nesnažte se všechno vměstnat do předem daných krabiček zevšeobecnování . . .
Chápete to, proč by všeho muselo být mnoho a mnoho . . .  
Věřím ve složitost a jedinečnost Vesmíru . . . 
 
 
0/0
4.3.2004 14:54

GhorX

Re:
Věřte si čemu chcete. Já věřím, že jste namyšlený hlupák - a z pohledu Vaší logiky jím tedy opravdu jste.
0/0
4.3.2004 14:58

Velkoknize Slovanski

Re:
I já se zkusím nad Vámi zamyslet -   -  -
maestro GhorXi
a řekl bych, že budete někde od Hradce Králové  
 
0/0
4.3.2004 16:23

František Koudelka 4.Kyju

Re:
Anejste vy z Komonos nebo Horních Beřkovic slovutný učenče až mudrci.
0/0
4.3.2004 16:36

Velkoknize Slovanski

Re:
Pane Koudelka, Vy jste tady vyloženě chyběl. Vaše oslovení mě potěšilo. Vidím, že jste už s uznáním četl mé hluboké teorie 
0/0
4.3.2004 16:56

D-o-c

Re:
Věřte si čemu chcete, ale bude to jen vaše víra. Důležitější jsou fakta a faktem zůstává, že například přímo senzaci ve své době vyvolal nález živých mikroorganismů ve vzorcích z Měsíce. Dodatečně se však ukázalo, že mikroorganismy pocházeli ze Země a, že je na Měsíci ponechala nedostatečně sterilizovaná předcházející loď-výprava. To samo o sobě dokazuje, že mnohé mikroorganismy jsou schopné přežít v naprosto nehostinných podmínkách. Dle pozemských studií jsou schopny přežít dlouhodobé vysoké dávky ultrafialového záření, teploty pohybující se kolem absolutní nuly apod.
 
Vaše "předtuchy" a originalita za každou cenu tady už byly. Naposledy předtucha Apokalypsy a z teorií třeba ta o placaté Zemi...
0/0
4.3.2004 15:23

Velkoknize Slovanski

Re:
Máte pravdu, že důležitá jsou fakta. Ale zároveň i sám potvrzujete, že veškerá fakta doposud zjištěná život nikde jinde než na Zemi nepotvrdila.
To jsou fakta     
Připadá Vám má teorie o životě jenom na Zemi převrácená na hlavu a mohl byste také tvrdit, že Země nemůže být kulatá, protože ti lidé na druhé straně koule by jednoduše spadli na hlavu.
Ale to už tady přece také bylo.
Jenomže voni tenkrát nevěděli, že existuje ve vesmíru taková všemocná síla jakou je gravitace.
A co když také doposud nevíme něco zásadního, něco podobného síle gravitace, co nás také všude obklopuje a co by nám umožnilo pochopit jedinečnost života
Myslím, že i sama kosmologie to připuští ve svých teoriích, a zatím to nedokáže nijak vysvětlit . . .
0/0
4.3.2004 16:51

GhorX

Re:
Vy jste ortodoxní křesťan, ne ? Jistěže nevíme, zda něco z toho, co píšete, není reálné - ale ani Vy nevíte, zda to reálné je. Můžete si to samozřejmě myslet, ale použít svoji víru jako argument mezi realisticky založenými lidmi, to dokáže opravdu jen velký zabedněnec. Vy vlastně tvrdíte, že na Marsu není život, protože věříte, že existuje nějaká síla, která jej činí jedinečným - to už není ani demagogie, to je prostě blábol. P.S. : V HK jsem byl 2x v životě.
0/0
4.3.2004 17:02

Dan 1

Re:
Ariel si myslí, že kdo zpochybňuje život na Marsu, nemůže být duševně zdravý, protože tím by zpochybňoval i mou existenci...hm.. Ostatně o pestrých životních formách jsem tady psal své budoucí (sou)družce Isabelle.
0/0
4.3.2004 17:07

Velkoknize Slovanski

Re:
Vy jste to teď nějak podivně všechno poskládal dohromady, ale já jsem vůbec nic takového neřek.
Alespoň v tom smyslu, jak Vy jste to poskládal . . .
Celou dobu se Vám snažím vysvětlit, že když existuje život na Zemi, ještě to neznamená, že musí existovat na Marsu nebo kdekoliv jinde dál . . . ale samozřejmě může, ale rozhodně nemusí
Myslím, že můj přístup rozhodně není ortodoxní, ale naopak vědečtější a pružnější než Váš.
A tady je právě ten zásadní rozdíl v chápání kosmu mezi náma.
Zatímco já přiznávám, že mu nerozumím, a připouštím například i možnost jedinečnosti života v určitém místě vesmíru, tak Vy už máte zřejmě kontakt s mimozemskou civilizací a zatím to před veřejností a médii úspěšně tajíte
   
0/0
4.3.2004 17:31

Velkoknize Slovanski

Re:
určeno pro maestro GhorX, nikoliv pro Dan 1
0/0
4.3.2004 17:34

GhorX

Re:
Ctěný Velkosmajle Barevný, dovolím si Vaše cancy shrnout. Tak nejdřív tvrdíte "Hledá se zbytečně, život na Marsu není !", následně, že jste nikdy nenapsal, že tam být nemůže. Tvrdíte, že tam možná nemůže být teoreticky a o chvíli později přiznáváte, že o ničem, co by mu tam v existenci překáželo, nevíte. A navíc mě napadáte, že tvrdím, že na Marsu život jednoznačně je. Vážený Veleblbe, jediné, čím jsem si zcela jistý, je Vaše minimální vzdělání a inteligence. Život na Marsu možná je, možná není - bylo by dobré to vědět a proto se na Mars posílají sondy. Toť vše, Vaše další zmatené argumenty, popírající se navzájem zůstanou z mé strany bez odezvy.
0/0
5.3.2004 10:34

Velkoknize Slovanski

Re:
Velkomožný pane maestro Ghorxi, zase jste všechno sesypal do jedné velké kádě a rozzuřeně promíchal kuchyňskou vařečkou.
Já si dokonce myslím (a teď se prosím pevně usaďte na židli, ať to s Vámi nesekne), že máme na věc dokonce stejný názor  (teď se opravdu musím smát, protože vím, že Vás to vytáčí - nazval jste mě totiž Veleblbem, ale pak byste přece musel být Veleblb i Vy sám).
Ten náš stejný názor spočívá v tom, že Život na Marsu možná je, možná není.  Kdopak to také může vědět
Rozdíl mezi náma dvěma je v tom, že Vy očekáváte, že by tam mohl být
kdežto já očekávám, že tam není a nebude ani nalezen   
 
Já nevím, ale pokud tato jemná odlišnost našich názorů, je pod prahem Vašeho chápání, tak samozřejmě už nereagujte . . .
Je to Vaše svaté právo  
0/0
5.3.2004 11:08

D-o-c

Re:
Budete se možná divit, ale gravitační síla byla známa dlouho před příchodem Krista. Stejně tak znalosti přírodních jevů a poznávání vesmíru, tak jak k němu přistupujeme dnes. Bohužel to byly podobní zabedněnci, kteří "přinesli víru" a s ní zlikvidovali na celá staletí vědomosti dávných civilizací.
 
Mimochodem s vaším přístupem k věci byste i dnes mohl tvrdit, že Země je placatá a pochybuji, že byste se nechal přesvědčit. Poznání lidstva je o touze po pochopení. Konec konců i křesťanství relativně nedávno připustilo možnost mimozemského života a to je dle mého názoru taky dost podstatný krok.
0/0
5.3.2004 8:17

D-o-c

Re:
Omlouvám se za hrubky
0/0
5.3.2004 8:18

Velkoknize Slovanski

Re:
Ale moje pozice je ryze vědecká a nemá s vírou nic společného. Snažím se v rámci možností sledovat vývoj ve výzkumu vesmíru a vidím to nadšení vědců pro zevšeobecňování na základě dosti pochybných měření.
Kupodivu ještě nenašli planetu podobnou Zemi, ale samé tzv. Jupitery.
Nebude to tak jednoduché . . .
Ale vědci potřebují mít výsledky
0/0
5.3.2004 8:41

Velkoknize Slovanski

Re:
kombinovaná s nevzdělaností    7.pád s kým s čím maestro GhorXi          
0/0
4.3.2004 14:44

GhorX

Re:
Ačkoliv se mi to stává jen velmi zřídka, přesto ze sebe narozdíl od Vás nedělám vševědoucího...
0/0
4.3.2004 14:54

Mirek 33

Proc hledat?
 Hledat organismy pred pripadnou terraformaci je logicke. Ty by totiz mohly byt velmi nebezpecne pro pripadne kolonisty a mohly by byt zavleceny na Zemi. O jejich mutacich ani nemluvim. Ale co mutace nasich viru a bakterii v novem prostredi? Ono ani u nas neni o co stat.
0/0
4.3.2004 11:09

monstrum

Nevím co zkoumají.
Nevím co tam ještě zkoumají, vždyť stačí jen otočit kameru dozadu a hned uvidí ty skupiny marťanů a budovy.
0/0
3.3.2004 19:07

Velkoknize Slovanski

Co jsem napsal ?
Napsal jsem, že život může být jen na Zemi, nikoliv že musí být jen na Zemi   
Moc bych prosil některé kritiky, aby, pokud to překračuje práh jejich rozlišovací schopnosti, poněkud přibrzdili.
Nepotřebuji se vrátit z Alfa Centauri, ani nepotřebuji být věřící, abych mohl vyslovit tento názor.
A že by byl vesmír v tomto případě příšerným plýtváním místa ?  Ne, to mě netrápí, protože je zcela jasné, že vesmíru doposud nikdo nerozumí, a tak nelze teoreticky předpovědět, zda ve vesmíru existuje ještě někde život. Doposud nejsou známy veškeré zákony, kterým vesmír podléhá, proto nelze takto extrapolovat . . .
Samozřejmě, pokud by byl nalezen život na Marsu, tak by to zásadně měnilo situaci . . .
Nebyla však doposud nalezena ani ta nejnepatrnější bakterie, ani jakýkoli vir 
A já se ptám  PROČ
 
0/0
3.3.2004 15:07

Destroyer7

Re:
Jsou lidé, ne lidstvo, ale lidé, připraveni na takovou zprávu?
Kdybych chtěl být hodně schizofrenní, tak bych mohl spekulovat např. o tom, že kdyby amíci přiznali, že na Marsu jsou nepozemské živé organismy, tak by stěží obhájili případnou terraformaci. Takových příkladů bych mohl vytáhnout několik. A vše by zůstalo v oblasti spekulací, takže je zbytečné pokládat takové otázky.
0/0
3.3.2004 15:45

Velkoknize Slovanski

Re:
Pane Destrojer7, přiznejte se, že máte raději dějiny tajemna a temných sil na planetě Zemi, než samotné přírodní vědy.
Vsadil bych se, že podle Vás, američani tají před náma přítomnost mimozemšťanů, kteří se podílejí na vývoji jejich techniky.
Mám pravdu   
0/0
8.3.2004 10:04

barbudo

Re:
A ten život, to je jako co, když to tak hledáme ....
0/0
3.3.2004 22:33

Velkoknize Slovanski

Re:
Život chápu jako něco, co je schopno reprodukce - rozmnožování
Pokud zná někdo lepší definici, nechť ji sem napíše.
Díky.
0/0
4.3.2004 13:34

barbudo

Re:
Tvor neschopný reprodukce nežije?
0/0
4.3.2004 19:45

Velkoknize Slovanski

Re:
Pokud je tvor neschopný reprodukce, tak vymírá a život končí pro tento druh.
A jak přišel ten Váš tvor neschopný reprodukce na svět    Sci-fi   
0/0
5.3.2004 8:48

Blamik

Re: Proč nenašel nikdo bakterii na Marsu
Protože hledáme vodu. Základním prvkem života na zemi je vodík. Protože se planeta Mars nachází v blízkosti Země je velmi pravděpodobná teorie "radiopanspermie". Čili přenos genetického materiálu vystřelením spór mimo oběžnou dráhu planet  ionosférou. Dochází k tomu samovolně už miliardy let. Spóry ničí jen radiace silného zdroje. V případném stínu obou planetek si tak jedna s druhou mohly odesílat nerušeně genetické pozdravy.
Dokud tedy nenajdeme vodu nemůžeme najít ani jednobuněčné organismy popřípadě jejich spóry. Sondy jsou geologické a jejich účelem je najít v terénu vodu nebo nejlépe led v jehož krunýři by takový jednoduchý organismus mohl zůstat skryt před zhoubným vesmírným zářením a jinými vlivy. Až ji najdou ( zatím to není potvrzeno - jde jen o důkaz že tam byla ) vyletí na Mars sondy které se budou zabývat hledáním biologického potenciálu marsu.
 
Nikdo je nenašel poněvadž je nikdo nehledal. Sondy nejsou vybaveny takovými laboratorními prostředky. Dokud nenaleznou led či vodu bylo by jejich vybavování jen zbytečným plýtváním investic. 
0/0
4.3.2004 11:49

D-o-c

Re:
Máš pravdu k tomu, abys zplodil takovýto názor skutečně nepotřebuješ být ani věřící ani cestovat po Alfa Centauri, k tomu ti stačí být hlupák tak , jako teď
 
Kdo se o problematiku života na Marsu jen trochu více zajímá, nemohl před několika lety minout zprávu o nálezu meteoritu právě z Marsu, který obsahoval zkamenělé zbytky mikroorganismů.
Nynější sondy, rovery nejsou vybaveny přístroji pro hledání života, ale i tak nám do budoucna pomohou pochopit všechny procesy, které utvářely v dávné historii jeho povrch
0/0
4.3.2004 12:11

Velkoknize Slovanski

Re:
zprávu o nálezu meteoritu právě z Marsu, který obsahoval zkamenělé zbytky mikroorganismů jsem skutečně minul
ten meteorit byl nalezen na povrchu Marsu
já nevím, co je na tom chytrého, předpokládat, že když je v kosmu miliardy a miliardy hvězd a miliardy galaxií, že tam někde existuje život  právě to musí napadnout každého hlupáka ,
naopak moje teorie  je náročnější k pochopení   
0/0
4.3.2004 13:31

D-o-c

Re:
Pochopitelně teorie je jen teorie, i když může být jakkoliv absurdní nebo naopak velmi logická, není nad konkrétní hmatatelný důkaz. Nicméně v některých oblastech výzkumů je teorie na takové úrovni, že se důkaz zatím nedostavil buď současnými hranicemi naší technologie nebo jinými vlivy. Z minulosti se dá jmenovat třeba "teoretické vypočtení" některých chemických prvků, které byly fyzicky objeveny mnohem později, přesto však s naprosto shodnými vlastnostmi, které jim dle periodické tabulky prvků náležely. Nebo objevení nových planet, planetek, černých děr na základě pohybu či fyzikálních vlastností ostatních hvězdných těles.
Podtrženo, sečteno čím více údajů z Marsu a ostatních objektů naší soustavy získáme, tím přesnější budou naše odhady, předpovědi o existenci, podobě života jinde ve vesmíru
0/0
4.3.2004 14:55

Velkoknize Slovanski

Re:
Jenomže Vy tu existenci života jinde ve vesmíru berete jako holý fakt a jenom čekáte na to, že zcela zákonitě jednou bude nalezen a potvrzen.
Z čeho však pramení takové Vaše přesvědčení
Je vůbec vědecky vysvětleno co je to život
Uplácáte ho z té Vaší periodické tabulky prvků
Pokud ano, prozraďte mi, prosím, J A K  
0/0
4.3.2004 16:03

D-o-c

Re:
Pokud by tuto zázračnou formulku, kdokoliv na světě znal, byl by automaticky adept na Nobelovu cenu!!!
 
Mimochodem jistota s jakou se dá tvrdit, že jinde ve vesmíru existuje život (nyní pomiňme život inteligentní) je stejná jako jistota, že brouk kterého jste právě rozšlápl nezemřel na AIDS.
0/0
4.3.2004 16:10

Velkoknize Slovanski

Re:
Teď si ale odporujete.
Na jedné straně je život podle Vás něco mimořádně složitého a hned jedním dechem tvrdíte, že je s jistotou ve vesmíru téměř všude.
Není to filosofický rozpor   
0/0
4.3.2004 16:28

D-o-c

Re:
Ale vůbec ne. Ano, život neumíme vytvořit, ale přírodě to jde velmi snadno a vzhledem k tomu, že přírodní a fyzikální zákony ovlivňují nejen naši Zemi, ale i vesmír není sporu o tom, že je ve vesmíru mnoho takových míst, jako je to naše.
0/0
5.3.2004 8:06

Velkoknize Slovanski

Re:
Ano, tak by to podle vší logiky mohlo být, kdybychom vesmíru dokonale rozuměli, a kdyby ve vesmíru platilly všechny nám známé zákony. Ale vždyť například kosmologie uvažuje o tom, že ve vesmíru je jakási temná hmota, které je většina, a kterou doposud nedokáže vysvětlit.
To Vás neznervózňuje 
Těžko potom zevšeobecňovat když má doposud lidstvo takové obrovské díry ve svých znalostech o kosmu.
0/0
5.3.2004 8:28

Destroyer7

Kdyby měl být život jen na Zemi
tak by to bylo příšerné plýtvání místem. Pokud je teorie panspermie pravdivá, pak byl na Zemi život zavlečen z vesmíru a je tedy možné, že se něco uchytilo i na Marsu. Třeba si marťani zničili planetu a část jich přesídlila na Zemi a proto tu je život.
0/0
3.3.2004 14:36

Michal007

Ach, ten češtin
"Voda zmáčela povrch" - čím se asi zmáčel autor při psaní tohoto příspěvku? Asi byl úplně smožen.
0/0
3.3.2004 12:35

Velkoknize Slovanski

Život může existovat jenom na Zemi
a už nikde jinde ve vesmíru 
To se může zdát vzhledem k velikosti vesmíru nemožné, zvláště vědcům . . .
Ale jestliže vesmír vznikl před 13,5 miliardami velkým třeskem a já mám všem těmto neuvěřitelným teoriím věřit, nedělá mi žádné problémy věřit tomu, že jsme ve vesmíru sami
a nemyslím tím inteligentní bytosti
ale myslím tím jakýkoliv samotný život
0/0
3.3.2004 10:40

slonicko_sedmitucne

Re:
chudacku/chudinko,  nemas ty nahodou cernou prdelku?
0/0
3.3.2004 11:31

Velkoknize Slovanski

Re:
víš vo vesmíru akorát hmyzí hovínko, tak kuš  
0/0
3.3.2004 11:48

Sergej333

Re:
ale, ale a ty to toho vis vic? co? kde pak si byl naposled na marsu nebo snad na venusi? hmm nebo si zavital na Alfa Centauri? nebo jeste dal? hmm ses borec :-)
0/0
3.3.2004 12:56

palich

Mrzne
Sněhu až po kolena, aby tam nezapad.
0/0
2.3.2004 23:03

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...